Tüntető orvosok: Az egészségügy nem lehet politikai játszmák része

A Magyar Orvosi Kamara „Közös kiállás egy jobb egészségügyért” címszóval futó politikamentes megmozdulására megtelt a Kossuth tér, a tüntetésen orvosok, színészek és más szakemberek mondtak beszédet. A budapestivel párhuzamosan Szegeden is volt megmozdulás.
Az eseményt Svéd Tamás, a MOK főtitkára nyitotta, aki azt mondta: az egészség mindenkié kellene hogy legyen, össztársadalmi, nemzeti érték. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, Soós Adrianna hosszan sorolta a magyar egészségügy problémáit, és kiemelte, hogy a kormány 2025-ben is csak a GDP 4,2 százalékának megfelelő összeget szán az egészségügyre, ami rettenetesen kevés. Azt mondta: az állami ellátást kellene fejleszteni, mert a magánegészségügy kevesek privilégiuma, hiszen egy csípőprotézisre például a magyar nyugdíj egyéves teljes összegét kell elkölteni.
Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke szerint az elmúlt időszakban az egészség kérdése más érdekek és szempontok között mindig hátramaradt. „Az egészségre fordított kiadás nem luxusköltés, hanem befektetés. Befektetés abba, hogy egészségben neveljük fel gyermekeinket. Befektetés abba, hogy az unoka mellett legyen nagyszülő” – tette hozzá.

Tapasztó Orsolya mentálhigiénés szakember, kutatófizikus, tartalomgyártó a gyerekellátás problémáira hívta fel a figyelmet. Azt mondta: ma Magyarországon több mint 100 ezer gyereknek nincs háziorvosa. Az iskolás gyerekeknek alig van ismeretük alapvető biológiai funkciókról, mert ma Magyarországon nem létezik egészségnevelés, az egészséges étkezés nagyon sokaknak elérhetetlen, mert nagyon sokba kerül. Kiemelte, hogy jelenleg nincs az országban mentálhigiénés stratégia sem. „Ez a rendszer sem ránk, sem a gyerekeinkre nem vigyáz” – mondta.
Hábetler András orvos, operaénekes azokról a tapasztalatokról beszélt, amik az egészségügyben érték mind orvosként, mind betegként. Kiemelte, hogy amikor veserákkal diagnosztizálták, a kapcsolati hálójának köszönhetően műtötték meg időben, de felhívta a figyelmet arra, hogy ez nem jó így, mindenkit megillet a megfelelő ellátás akkor is, ha nincs ilyen kapcsolatrendszere, mint neki. „Nyakon ragadnám a mi magyar politikusainkat, és behoznám őket, hogy csak egy éjszakára éljék meg ezt” – mondta, arra utalva, hogy mi zajlik a kórházakban.
Álmos Péter, a MOK elnöke azt mondta: az állami egészségügy egészében a színvonal egyértelműen esik, és szolgáltatások egymásra épülő rendszereként már nem éri el az elfogadható szintet. Az elhivatottság fontos, de nem váltja ki a CT- vagy MR-készülékeket, aminek számában messze leszakadtunk Románia és Bulgária mögött is, tette hozzá. A spórolás árát pedig mindannyian megfizetjük, ami látszik az egészségügyi mutatókban is. Azt is megjegyezte, hogy a politika beleavatkozott az egészségügy tisztán szakmai kérdéseibe. Ez nem lehet politikai játszmák része, mert ez az önök bőrére megy, mondta a tüntetőknek.

Kiemelte, hogy a MOK összehívja az egészségügyi kerekasztalt, ahol szakmai szervezetek politikamentesen összehozhatnak egy tervet, amit nem tíz évre fognak titkosítani, és ahol szót kapnak a gyógyítók és a betegek képviselői is. Meg kell menteni a háziorvosi rendszert, a szükséges lépés idén egy gyorssegély, majd az, hogy a kormány évente 500 milliárd forinttal növelje az egészségügyi költségvetést, vele az ellátás színvonalát is.
A megmozduláson felszólalt még Sodró Eliza és Gryllus Dorka színésznő is, Gálvölgyi János pedig levelet küldött, amit Svéd Tamás olvasott fel. A tüntetésen egyperces néma csenddel a Covid–19 áldozataira és a gyászoló családtagokra is megemlékeztek.