Orbán Viktor megjelent a száj- és körömfájás gócpontjának számító kisbajcsi telepen

Miközben folyamatosan teherautókkal szállítják el, és Bábolnán egy hatalmas dögkútba temetik a Kisbajcson leölt, ragadós száj- és körömfájásban érintett ezertonnányi szarvasmarhát, Orbán Viktor miniszterelnök a Győr melletti telephelyre érkezett.
A miniszterelnök hétfőn nem sokkal dél után érkezett meg a kisbajcsi marhatelepre. Őt is beöltöztették védőruhába, majd bement a telepre. A környéket szigorú ellenőrzés alá vonták. Orbán jelenleg is a telepen figyeli a munkát.
A helyszínre tartva egy videón arról beszélt a miniszterelnök, hogy utoljára gyermekkorában volt hasonló járvány. A hatóságoknak ezt meg kell fékezni, mondta. A kormányfő a védekezési munkát ment ellenőrizni, és a továbbterjedés megakadályozásáról konzultál majd Nagy István agrárminiszterrel, aki már ott van a helyszínen.
Múlt pénteken közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen a ragadós száj- és körömfájás vírusát azonosították. A kór több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A betegség klasszikus tünetei március elején jelentkeztek az 1400 szarvasmarhát tartó Győr melletti telepen. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az ott élő összes párosujjú patást fel kell számolni.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át.
A marhákat a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végeznek velük állatorvosok és szakemberek jelenlétében, majd elszállítják a tetemeket. Elégetni nagyon időigényes feladat lenne a tetemeket, ezért választották ezt a módszert. Naponta 300-400 leölt állatot tudnak elszállítani a telepről.
A leölt marhákat egy Bábolna közigazgatási területéhez tartozó területre viszik. Itt egy hatalmas, hét méter mély, klórral szórt, reaktivált dögkútba kerülnek a tetemek: úgy tudni, csütörtökig folyamatosan tart majd az állati tetemek szállítása.
Egyébként a kisbajcsi 1400 szarvasmarha mellett a nagybajcsi telepen lévő 300 állatot is leölik, mert a takarmány okán kontaktba kerültek. Összesen egymillió kilogramm húst kell így megsemmisíteni. A telepen dolgozókat a munkahelyük és a munkásszálló között szállítják, hogy a fertőzés ne tudjon ilyen módon kikerülni.
A kitörés gócpontja körül 3 kilométeres védőkörzetet és 10 kilométeres felügyeleti (megfigyelési) körzetet állítottak fel, hétvégén a győri állatkert is bezárt. Szajkó Lóránt, a közeli, nagyszentjánosi Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt. vezérigazgatója úgy tudja, azokon a telepeken, ahol volt kontakt (állati vagy emberi) a kisbajcsiakkal, több helyen már ellenőriztek, és azok mindegyik esetben negatív eredményt hoztak – magyarán nincsenek fertőzött állatok. A gócponttól 13 kilométerre fekvő nagyszentjánosi telepen 2500 marhát tartanak, de a Kisalföldihez másik három telephellyel együtt mintegy 6000 állat tartozik hozzájuk.
A Magyarországon forgalomba kerülő állati eredetű élelmiszerek teljesen biztonságosak és azok is maradnak a szigorú járványvédelmi intézkedéseknek köszönhetően, mondta Nagy István agrárminiszter vasárnap a Facebook oldalára feltöltött videójában. Nagy Márton gazdasági miniszter szombaton arról beszélt: már most leálltak a vágóhidak. A járványt mindenképpen meg kell állítani, mert ha elterjed, annak rendkívüli hatása lehet a hús- és tejárakra.