Bábolnán ássák el a leölt marhákat, a polgármester azt mondja: eldöntötték, beleszólásunk nem volt

„Jó pár ember sokat dolgozott azért, hogy ne ide kerüljenek az állattetemek, de 50-80 kilométeres körzetben ez volt az egyetlen lehetőség” – jelentette be Horváth Klára, Bábolna polgármestere a Bábolna TV Youtube videójában. Úgy fogalmazott: „Eldöntötték, hogy a kisbajcsi állatállományt itt kell megsemmisíteni, ebbe sajnos beleszólásunk nem volt.”
A bábolnai polgármester azután szólalt meg, hogy a képviselő-testületből az elmúlt napokban többen is azt állították: az önkormányzatot nem tájékoztatták előre arról, mi fog történni. Horváth Klára leszögezte: pénteken a főispánnal egyeztetett, közölték vele a döntést. Őt ugyanakkor nem hívták fel képviselőtársai, mielőtt posztoltak volna.
A bábolnai városvezető megerősítette, hogy egy korábban már működő dögkutat reaktiváltak mintegy két hektáron. Mind az 1700 leölt marhát ide szállítják Kisbajcsról, és hét méter mélyen ássák el őket.
A Bábolnai Önkormányzat Hivatalos oldalán olvasható az is, hogy hétfő délutántól lezárták a Bana-Ács közötti (81141-es számú) autóutat. A polgármester ezt azzal indokolta, hogy
„járványhelyzet van, tisztelettel megkérek mindenkit, hogy ezt a környéket most ne látogassa, nem szükséges katasztrófaturizmust indítani”.
Rendőrök biztosítják a helyszínt, ahová csak az állatok megsemmisítését végző cég, az ATEV embereit engedik be.
A nyolcperces videóból kiderült, hogy egyetlen szóba jöhető másik lehetőségként a Bács-Kiskun vámegyei Solt település merült fel, ott égető működik, de a település sokkal messzebb van Kisbajcstól. Horváth Katalin azt is bejelentette, hogy szerda estére rendkívüli testületi ülést hívott össze.
Múlt pénteken közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), hogy egy kisbajcsi szarvasmarhatartó telepen a ragadós száj- és körömfájás vírusát azonosították. A kór több mint 50 év után jelent meg újra Magyarországon. A betegség klasszikus tünetei március elején jelentkeztek az 1400 szarvasmarhát tartó Győr melletti telepen. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az ott élő összes párosujjú patást le kell ölni. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át.
A marhákat ezekben a napokban a helyszínen karámba terelik, ahol fegyverrel végeznek velük állatorvosok és szakemberek jelenlétében, majd elszállítják a tetemeket. Elégetni nagyon időigényes feladat lenne őket, ezért választották ezt a módszert. Naponta 300-400 leölt állatot tudnak elszállítani a telepről.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.