Koncz Gábor kapta idén a Kossuth-nagydíjat
Közzétette az idei Kossuth-díjasok listáját a kormány. Nagy János, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára a Facebook-oldalára posztolta ki, kik kapták a legmagasabb állami kitüntetést, amit minden évben március 15-e alkalmából osztanak ki.
- Nagydíj: Koncz Gábor színművész
- Döbrentei Kornél író
- Nemes Levente színművész
- Dr. Lajos Tamás operatőr
- Mikulás Ferenc producer
- Balogh Kálmán cimbalomművész
- Fried Péter operaénekes
- Müller Péter Sziámi előadóművész
- Solymosi Tamás balettművész
- Kelemen László zeneszerző
- Petrás Mária népdalénekes
- Benkő Imre fotográfus
- Kókay Krisztina textilművész
- Ferencz Marcel DLA építész
Az Index szerint Orbán Viktor egy zárt kampányfelületen már csütörtökön elárulta, ki fogja kapni a nagydíjat. „Nagyszerű emberek, rendkívüli teljesítmények! A mai nap a büszkeségé, magyarnak lenni a legjobb dolog a világon! A Kossuth- és Széchenyi-díjakat délután adjuk át, Kossuth-nagydíjat kap Koncz Gábor színművész úr, figyeljétek a híreket!” – írta a miniszterelnök a Harcosok Klubja Facebook-csoportban.
A nagydíjat kapó Koncz Gábor 1938. július 8-án született Mezőkeresztesen. 1959 és 1963 között a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója volt, Ádám Ottó osztályában szerzett színészi diplomát, írja a Fidelio.
Pályája kezdetén vidéki színházakban játszott, 1965-től a József Attila Színház, 1974-től a Vígszínház társulatának művésze volt. 1981-től a Mafilm társulatához tartozott, aztán 1984-től a Madách Színházban játszott. 1992-től szabadfoglakozású művészként több társulatban is dolgozott: Éless Béla társulatában, a Karinthy Színházban, a Centrál Színházban, a Turay Ida Színházban, a Körúti Színházban, a Budaörsi Latinovits Színházban, a Soproni- és a Veszprémi Petőfi Színházban is.
Koncz színházi rendezéssel is foglalkozik, 2012-től (ebben az évben vette a Fidesz-közeli Dörner György az igazgatói széket) az Újszínház társulatának tagja. Munkásságát számos kitüntetést kapott, 1968-ban Jászai Mari-díjjal, 1982-ben Érdemes művész címmel, 1997-ben Kossuth-díjjal ismerték el, 2009-ben pedig beválasztották a Halhatatlanok Társulatába.