Néhány éve milliárdokból újították fel, most milliárdos károk vannak az újabb fertőzött szarvasmarhatelepeken

Néhány éve milliárdokból újították fel, most milliárdos károk vannak az újabb fertőzött szarvasmarhatelepeken
Amikor még minden rendben volt. 2022-ben az agrárminiszter is részt vett a felújított dunakiliti telep átadásán – Fotó: Nagy István / Facebook
Cséfalvay Attila
Cséfalvay Attila
Győri tudósító

494

Kisbajcs és Levél után Dunakilitin és Darnózselin is megjelent a száj- és körömfájás: a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közölte, a két állományban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget ma reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.

Nagy István agrárminiszter a közösségi oldalán elmondta: a két telepen vakcinázni kezdtek a víruskibocsátás csökkentése érdekében. Ezután mentesítés jön, vagyis az állatállomány leölése, majd az újratelepítés. Új intézkedésként Hegyeshalomtól Esztergomig minden határátkelőhelyen fertőtlenítőpontokat állítanak fel, míg ugyanez a helyzet Hegyeshalom és Bőny között a sztráda lehajtóinál. Hozzátette, a honvédség is besegít ebbe a munkába.

„Mindenütt felháborodás lesz, de valahol el kell helyezni az állatokat. Óriási gond ez, hol találjuk meg a helyet” – válaszolt az agrárminiszter arra a kérdésre a Mosonmagyaróvár TV-nek, hogy hová viszik majd Dunakilitiről és Darnózseliről a leölt állatokat. Hegyeshalomban ugyanis folyamatosan nyugtatni kell a helyieket, hogy a hozzájuk tartozó Csemeztanyán elföldelt állatok nem jelentenek veszélyt az ivóvízbázisra. Az intézkedések miatt tegnap este a határszéli nagyközségben lakossági fórumot is tartottak, amin az országos főállatorvos is részt vett.

Hiába voltak március 11-én és 21-én is negatív laboratóriumi eredményei a két fertőzésben érintett szigetközi szarvasmarha-állománynak, szerda reggel igazolták a vírus jelenlétét. A darnózseli telepen 1000, míg a dunakiliti gazdaságban 2500 szarvasmarhát tartanak. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos elrendelte a telepeken lévő szarvasmarhák vakcinázását, hogy azok felszámolásáig a vírusürítés minimálisra csökkenjen. A kitörések közül a hatóság védő- és megfigyelési körzetet állít fel, amelyekben a szigorított előírások lépnek életbe. A járványügyi nyomozás elindult. Ennek során a hatósági szakemberek mindenekelőtt a fertőzött telepekkel kapcsolatban álló kontaktgazdaságok felkutatására koncentrálnak, de a fertőzés lehetséges forrását is vizsgálják.

A ragadós száj- és körömfájással érintett települések térképe – Forrás: Nébih
A ragadós száj- és körömfájással érintett települések térképe – Forrás: Nébih

A dunakiliti marhatelepről egyébként nem sokkal a száj- és körömfájás újbóli megjelenése előtt, februárban írtunk. Helyben ugyanis sokaknál kiverte a biztosítékot az, hogy a gazdaság működése okán nem tudnak ablakot nyitni a bűz és a zaj miatt, lehetetlen nyugodtan élni, csökken az ingatlanjaik értéke – ezekre panaszkodtak lakossági fórumon a dunakilitiek, az állattartó telep hatásai ellen léptek fel, még a jelen lévő agrárminisztert is elővették a fórumozók. Akkor arra is rákérdeztek Nagy Istvánnál, van-e része a telepet működtető kft.-ben. Úgy reagált: bár lenne.

A helyiek a fórum után intézkedési tervet kértek az Agrár Kft.-től, amely ennek eleget is tett: úgy tűnik most, hogy ezen a nyáron nem kell tartaniuk a bűztől és a zajtól, hisz az állatállományt napokon belül leölik.

Dunakilitin Magyarország legnagyobb és egyik legmodernebb tejelőszarvasmarha-istállóját adták át 2022-ben. Darnózselin másfél éve közel 2 milliárd forintból korszerűsítették a tehenészeti telepet. A Darnózseli Agrár Zrt. elnöke, dr. Tóth László kérdésünkre elmondta, most minimálisan egymilliárd forintos kárral számolnak. Az állatállományon kívül nem tudni még, hogy mit, például mennyi takarmányt kell megsemmisíteni, és a fertőtlenítés költségeit sem ismerik.

A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!