Kecskeméti polgármester az MNB-botrányról: Jó helyen van a befektetés
Az MNB-botrány miatt került a figyelem középpontjába a kecskeméti Neumann János Egyetem gazdálkodása, és az egyetem alapítványa által befektetett 127,5 milliárd forintnyi államtól kapott vagyon. Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti fideszes polgármestert, aki az egyetem felügyelőbizottságának is tagja, a vagyon sorsáról kérdezték csütörtökön. A polgármester azt mondta az RTL-nek, jó kezekbe került az egyetem alapítványa által befektetett vagyon, aminek az ügyében az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is vizsgálódik.
Az ÁSZ jelentése szerint az egyetemi alapítvány rengeteget veszített azon, hogy az Optima Befektetési Zrt.-be történt befektetése a piacon elérhető legbiztosabb befektetéseknél is jóval kevesebbet kamatozott, és a befektetett pénz is veszélybe került.
Szemereyné Pataki Klaudia azután nyilatkozott az RTL-nek, hogy távozott a közgyűlés csütörtöki üléséről. Az ülésen az ellenzéki képviselők a polgármester és a helyettese lemondását követelték, sikertelenül. A polgármester az ülés alatt egy másik teremben válaszolt a sajtó kérdéseire. Itt arról is kérdezték, mikor fogják visszakapni az államtól kapott pénzt, amire azt válaszolta:
„Amikor erre megadja a választ az Optima Zrt.” – De hogy mikor kapnak válaszokat, azt nem tudta megmondani.
Szerinte azért kapták az állami pénzt, mert az egyetem saját költségvetése nem lett volna elég a fejlesztésekhez, így azokat a kötvények utáni hozamból fedezték.
De arra, hogy mennyi hozama volt a kötvényeknek, már nem tudott választ adni.
A polgármester csak annyit mondott: „komoly hozamot eredményeztek.” Szemereyné szerint az egész ügy csak egy provokáció, és elutasította az Állami Számvevőszék megállapításait is, azt mondta, a befektetésük jó helyen van a fix 2,5 százalékos kamatozású vállalati kötvényekben. Így a befektetett 127,5 milliárd forint három év alatt 7 milliárd forint hozamot biztosított az egyetemnek.
Az ÁSZ szerint saját szabályait és a törvényes előírásokat is megszegve, szakszerűtlenül, gondatlanul, a független szakértői véleményeket és a gondos gazdálkodás alapszabályait figyelmen kívül hagyva fektette be az államtól kapott vagyonát a Neumann János Egyetem. A kötvényekbe fektetett pénz hivatalosan bármikor visszakérhető lett volna, de 2024 januárja óta nem tudja visszaszerezni a pénzt az egyetem.
Az Állami Számvevőszék már tavaly elkezdte vizsgálni a kecskeméti Neumann János Egyetem és az MNB, valamint alapítványa gazdálkodását. Majd idén, nem sokkal azután, hogy 12 év után Varga Mihály váltotta Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank élén, ki is jöttek a jelentések. 2021-ben összesen 127,5 milliárd forintot fektettek be az Optima 10 éves futamidejű, tehát elvileg 2031-ben lejáró, fixen 2,5 százalékos kamatozású vállalati kötvényébe. Ez az ÁSZ szerint „kirívóan alacsony” kamatszint.