A miniszterelnök politikai igazgatója elmagyarázta, miért kellett kilépnünk a Nemzetközi Büntetőbíróságból

7272

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója egy Facebook-posztban magyarázta el részletesen, miért tartotta fontosnak a magyar kormány, hogy kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC).

Azzal érvelt, hogy „az ICC az elmúlt években több esetben is olyan döntést hozott, amellyel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, megnehezítve ezzel a békét és a tartós lezárás lehetőségét”. Szerinte ha folyamatban lévő háborús konfliktusokban részt vevő államok vezetőit elfogatóparanccsal sújtják, „jogosan merül fel a kérdés, hogy azután miként lesz lehetőség a tárgyalásra és a tartós rendezésre”.

A Nemzetközi Büntetőbíróság háborús bűncselekmények vádja miatt november közepén adott ki elfogatóparancsot Netanjahu és Joáv Galant volt izraeli védelmi miniszter ellen. Az ICC szintén elfogatóparancsot adott ki a Hamász 2023. október 7-i terrortámadásának kitervelője, Mohamed Deif ellen, akit azonban már hónapokkal korábban likvidáltak.

Az ICC szerint Netanjahu emberiesség elleni bűntetteket követhetett el, és erre megalapozott a gyanú. A bíróság példaként említette a civil lakosság éheztetését, mint hadviselési módszert, de gyilkossággal, üldöztetéssel és egyéb embertelen cselekményekkel is gyanúsítják. Izrael kifogásolta a bíróság joghatóságát az üggyel kapcsolatban, ezt a kifogást elutasították. Netanjahu hivatala abszurdnak és antiszemitának nevezte a bíróság döntését, a testületet pedig politikailag motiváltnak és diszkriminálónak tartja.

Orbán Balázs szerint egy állam büntetőhatalma fontos eleme a szuverenitásának, ezért egy olyan nemzetközi bírói testületnek, amely az államok átruházott büntetőhatalmával működik, óvatosan kell bánnia a hatásköreivel. Emlékeztetett arra, hogy „eddig sem volt a belső jog része az ICC-t létrehozó nemzetközi egyezmény, a Római Statútum, így a kilépésünkkel a gyakorlatban semmilyen változás nem történik”.

A miniszterelnök politikai igazgatója azt is leírta, hogy a bírói testületnek olyan országok sem tagjai, mint Törökország, India, Kína, Oroszország, Izrael és az Egyesült Államok. „A Földön élő emberek 63 százaléka olyan országban él, amelyik nem tagja az ICC-nek” – fogalmazott.

Fad el-Abdullah, a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) szóvivője röviden reagált Magyarország döntésére. „Az ICC álláspontja szerint Benjámin Netanjahu esetében a bíróság a megszokott eljárást követte a nemzetközi elfogatóparancs kiadását követően. A bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel” – mondta.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!