Megérkezett Netanjahu az Oroszlános udvarba, Orbán Viktor fogadta őt

Megérkezett Netanjahu az Oroszlános udvarba, Orbán Viktor fogadta őt
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

1437

Orbán Viktor fogadta az Oroszlános udvarba megérkező Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt. Orbán csütörtökön hivatalában tárgyal Netanjahuval, majd a két kormányfő a tervek szerint 11 órakor tart közös sajtótájékoztatót.

A kormány eközben csütörtök délelőtt arról döntött, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Netanjahut 2024 novemberében hívta meg Orbán Viktor, miután a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a Gázai övezet szándékos kiéheztetésének vádjával nemzetközi elfogatási parancsot adott ki az izraeli kormányfővel szemben. A magyar kormány már ekkor deklarálta, hogy figyelmen kívül hagyja a hágai testület döntését, melyet abszurdnak, szégyenteljesnek nevezett. Orbán erős üzenetet küldött a világnak Netanjahu meghívásával.

Az ICC szerint Netanjahu emberiesség elleni bűntetteket követhetett el, és erre megalapozott a gyanú. A bíróság példaként említette a civil lakosság éheztetését mint hadviselési módszert, de gyilkossággal, üldöztetéssel és egyéb embertelen cselekményekkel is gyanúsítják. Izrael kifogásolta a bíróság joghatóságát az üggyel kapcsolatban, ezt a kifogást elutasították.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / TelexFotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Bár minden jogalap meg lett volna rá az ICC döntése alapján, hogy Magyarországon letartóztassák Netanjahut, amint magyar területre lép, az világos volt, hogy ez nem fog megtörténni. Netanjahu szerdától vasárnapig tartó látogatásával Magyarország nemzetközi kötelezettségét szegte így meg. A vizittel valószínűleg magyar részről szándékos üzenet volt az is, hogy nem fognak érvényt szerezni az ICC elfogatóparancsának: ezt az üzenetet a kilépéssel meg is erősítették.

Közvetlen jogkövetkezménye nem sok van annak, hogy a magyar kormány figyelmen kívül hagyja az ICC döntését, közvetve azonban a magyar jogállamiság hiányosságainak újabb bizonyítékaként hatással lehet az EU-ban Magyarországgal szemben zajló kötelezettségszegési eljárásra is. Ennek kulcsszerepe van abban, hogy Magyarország hozzájuthat-e az EU-tagság alapján járó, egyelőre befagyasztott uniós forrásokhoz – mondta lapunknak Hoffmann Tamás nemzetközi jogász.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!