Magyar Péter Szegeden: A cél a kétharmad

„A legerősebb politikai közösség a Tisza Párt. Ezt a választást meg fogjuk nyerni, nem kicsit, nagyon: a cél a kétharmad. Aki nem a Tiszára szavaz, az Orbán Viktor hatalomban tartására szavaz” – mondta Magyar Péter kedden délután Szegeden, a Klauzál téren.
A Tisza Párt Nemzet Hangja nevű politikai konzultációja keretében először a 15 ezres Tisza-parti kisvárosba, Csongrádra látogatott el, amelyről egy korábbi rendezvényen Magyar Péter a népességcsökkenés kapcsán beszélt már. Ezután két faluban, Kiszomboron és Bordányban folytatták, majd kora délután Szegeden zárták a keddi turnét.
A Klauzál tér már a Tisza-rendezvényeken megszokott dalok megszólalása előtt félig megtelt, a szobornál és a Kárász utcán is szellős tömeg alakult ki. A helyszínen pultot és sátrat is kihelyeztek azoknak, akik szavazni kívántak. Fiatalokat és nyugdíjasokat is bőven lehetett látni.
„Tegnap itt járt valaki, nem tudom, találkozott-e vele valaki” – utalt a miniszterelnök hétfői szegedi látogatására. „Tízen voltak” – üvöltötte be erre egy néni a hátsó sorokból.

Valaki a tömegből egy mintegy mellékes zebrás megjegyzésre reagálva felmutatta a zebra plüssét, mire Magyar megemlítette, hogy ő is kapott egy horgolt poloskát és egy zebrát. Magyar Péter a zebratéma margójára még megjegyezte, lehet, hogy Mészáros Lőrinc társaságának nem is zebrái, hanem „lóra szállt csíkjai” vannak, utalva ezzel a budapesti Jahn Ferenc Kórház étkezőhelyiség plafonján, a szellőzőrácsokban tavaly látható ismeretlen eredetű szennyeződésre, amely az intézmény közleménye szerint csupán „főzés során a kicsapódott, zsírra szállt por”.
A politikus komolyra fordítva a szót a már csökkenő, de Európa-szinten még mindig magas élelmiszerinflációt vetette össze a miniszterelnök vagyonával és „a magyar vámpír, gróf batidai Lázár János kastélyával”. Azt is kifogásolta, hogy a kormánytagok 2028-ra, 2029-re ígérgetnek fejlesztéseket és beruházásokat, mert szerinte akkor már „nem osztanak nekik lapot”. Úgy látja, nem az ígérgetés kell az embereknek, hanem a pénzük, hiszen ezért fizetnek tb-t és nyugdíjjárulékot.
Örömét fejezte ki, hogy több százezren szavaztak már a Tisza konzultációján, köztük fiatalok, 16 évesek is, akik szerinte pontosan tudják, hogy milyen országban szeretnének – vagy nem szeretnének – élni. Sőt 90 évesek is, nem magukért, hanem az unokáik érdekében szólaltak fel.
Az egészségügyről is beszélt, azt mondta, „nem lehet luxus az egészséges étel, és nem lehet nyerészkedni a gyógyszereken”. Az oktatásról annyit mondott, hogy az alapítványi fenntartású Szegedi Tudományegyetemet „fel kell szabadítani”.
„A legerősebb politikai közösség a Tisza Párt. Ezt a választást meg fogjuk nyerni, nem kicsit, nagyon: a cél a kétharmad. Aki nem a Tiszára szavaz, az Orbán Viktor hatalomban tartására szavaz. Gondolj a hazádra, szavazz a Tiszára.”

„Jobb egy napig oroszlánnak, mint száz évig gyáva nyúlnak lenni. Jobb talpon meghalni, mint térdepelve élni” – idézte Hemingwayt a beszéde végén.
Szegeden legutóbb március elején tartott beszédet Magyar Péter, ekkor többek között a BYD-gyár építéséről és a kormány politikájáról is szólt. A Szegeder akkori tudósítása szerint a Széchenyi téren összegyűlt ezres tömeg előtt Magyar bírálta a kínai érdekeltségű gyár építését, amely szerinte tízezer fülöp-szigeteki munkás foglalkoztatását eredményezné egy olyan városban, ahol amúgy munkaerőhiány van.
Miközben az ellenzéki politikusok – így Magyar Péter is – előre bejelentett vidéki fórumokat tartanak, fideszes társaik rendre úgy érkeznek a környékre, hogy erről sem a szabad sajtót, sem a szélesebb nyilvánosságot előre nem értesítik. Orbán Viktor nyolc éve járt utoljára Szegeden, idén pedig egy hónapon belül kétszer is ellátogatott a városba.
A szerző a Szegeder újságírója. A cikk a Szegeder és a Telex együttműködésének keretében jelenik meg a Telexen is.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.