7 százalékos volt az élelmiszer-infláció márciusban

554

4,7 százalékos volt az infláció márciusban, ennyivel nőttek az árak tavaly márciushoz képest. Februárhoz viszonyítva viszont átlagosan nem változtak a fogyasztói árak, így az élelmiszerárak sem a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi gyorstájékoztatója szerint. Az élelmiszer-infláció éves összevetésben 7 százalék volt.

Februárhoz viszonyítva az étolaj 4,1, a csokoládé, kakaó 3,4, a büféáruk 2,1, a száraztészta 1,7, a kávé 1,3, a baromfihús 1,2 százalékkal többe került.

A termékcsoporton belül a margarin ára 9,9, a tej és a tejtermékeké 5,4-5,4, a vaj, vajkrémé 5,1, a liszté 2,0, a cukoré 1,9, a sertéshúsé 1,5 százalékkal mérséklődött.

2024 márciusához viszonyítva a liszt ára 42,2, az étolajé 32,7, a tojásé 26,1, a kávéé 18,6, a csokoládé és kakaóé 17,6, a tejé 16,7, a gyümölcs- és zöldségléé 16,0, a vajé és vajkrémé 13,7, a baromfihúsé 7,6 százalékkal. A termékcsoporton belül a párizsi, kolbász ára 1,4, a száraztészta ára 0,8 százalékkal mérséklődött.

Egy év alatt a szolgáltatások 7,5 százalékkal drágultak. A lakbér 11,8, a postai szolgáltatások 11,3, a járműjavítás és -karbantartás 10,3, a lakásjavítás és -karbantartás 10,0, a testápolási szolgáltatások 9,9 százalékkal kerültek többe.

Az alkohol és a dohányáru ára egy év alatt 5,5 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 5,7 százalékkal. A tartós fogyasztási cikkeknél 2,1 százalékos volt az éves infláció. A legnagyobb drágulás februárhoz hasonlóan ismét az ékszereknél lehetett tapasztalni (21,0%), az új személygépkocsik 6,1, a szobabútorok 3,2 százalékkal kerültek többe, a használt személygépkocsik 2,0 százalékkal kevesebbe kerültek. A háztartási energiáért 2,7 százalékkal kevesebbet kellett fizetni. A járműüzemanyagok ára 2,5 százalékkal mérséklődött, a gyógyszer, gyógyáruk 3,1 százalékkal drágultak.

Meglepően jól alakult az inflációs adat márciusban, a februári 5,6 százalékhoz képest majdnem egy százalékponttal csökkent az infláció. A március közepétől érvényben levő árrésstop hatása is látszik havi szinten az árakon, a szabályozásban érintett termékcsoportoknál szinte minden esetben csökkentek az árak, vagy csak minimálisan emelkedtek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált az inflációs adatra. A minisztérium szerint az árréscsökkentés bevezetésekor átlagosan 17,7 százalékkal mérsékelte az árakat, mára pedig már 894 termék lett olcsóbb, átlagosan 18,8 százalékkal. Az NGM várakozásai szerint áprilisban az infláció 4 százalék körüli szintre mérséklődhet, míg az élelmiszerinfláció 5 százalék alá csökkenhet. A szolgáltatásoknál tapasztalható inflációt is csökkenteni akarja a kormány, „ennek érdekében a kormány tárgyal a bankokkal és a telekommunikációs cégekkel, amelyektől már a közeljövőben önkéntes árkorlátozást vár el” – áll az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!