Hivatalos, hogy már Rábapordányban is megjelent a száj- és körömfájás

Cséfalvay Attila
Cséfalvay Attila
Győri tudósító

1572

Újabb Győr-Moson-Sopron megyei marhatartó telepen igazolták a száj- és körömfájás jelenlétét, erősítette meg Nagy István agrárminiszter az újabb esetet a Facebookon. „A gyanús eset bejelentését követően a (…) hatóság elvégezte a mintavételt”, a laboratóriumi vizsgálat délután megerősítette a fertőzés tényét. A telepet azonnali hatállyal zárlat alá vették.

Az állategészségügyi hatóság munkatársai a helyszínen vannak, és előkészítik a mintegy 600 tejelőtehén felszámolását. Az állatokat a vírus megakadályozása érdekében vakcinázzák – mondta Nagy István. Már zajlik a járványügyi nyomozás az esetleges mulasztásokra, és lehetséges kontaktgazdaságok felkutatására. Elrendeltek egy 3 kilométeres védőkörzetet, és egy 10 kilométeres megfigyelési körzetet. Várható, hogy kiterjesztik majd a korlátozás alá eső területeket. „A védőkörzetekben haladéktalanul megkezdjük a fogékony állatok számbavételét, valamint mintavételt végzünk az állományokból” – mondta Nagy István, aki nyomatékosan kérte az állattartókat és az érintetteket, hogy tartsák be az óvintézkedéseket és figyeljenek az állataikra.

A Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. telepén szerdán jelentek meg a tünetek az állatokon, csütörtökön vettek mintát – ennek a tényét a Telex kérdésére a kormányinfón Gulyás Gergely miniszter is megerősítette.

A rábapordányi telepen összesen 600 tehenet tartanak, ezeknél az állatoknál vették észre a tüneteket – a cég azonban emellett sertéstartással is foglalkozik. Rábapordány 60 kilométerre fekszik a legutóbbi fertőzés helyszínétől, Dunakilititől. A társaság igazgatója bő egy hónapja, a kisbajcsi eset után nyilatkozott a Telexnek, akkor azt mondta, már akkor is komoly a baj, ha nem terjed tovább a járvány. Akkor még bizakodott, hogy az ő telephelyük megúszhatja a fertőzést.

Néhány hete a Kisalföldben készült riport arról, hogy hangágyúval riasztják a madarakat a rábapordányi tehenészeti telep környékéről, hogy még véletlenül se vigyék be a rettegett vírust. A gazdaság dolgozói beköltöztek munkahelyükre, nem érintkeztek senkivel, minimálisra csökkentve a száj- és körömfájás fertőzésének kockázatát. „Mindent megtettünk, amit csak lehetett a védekezés során, ezt már fokozni nem tudjuk” – mondta akkor Bóna Szabolcs. Vásároltak étkezési citromsavat is, amivel mosták az útjaikat, mivel a vírus enyhén savas közegben is elveszti fertőzőképességét.

Bábolnán csütörtök délután már híre ment a rábapordányi helyzetnek, a város hivatalos Facebook-oldalán azonnali választ követeltek Nagy István agrárminisztertől arra, hogy hova szállítják a majd ott leölt állatokat. Szerdán a témában tartott lakossági fórumon azzal fenyegetőztek, hogy saját testükkel állják az útját a dögszállító kamionoknak, ha megint a város határában kijelölt, 110 hektáros dögkútra viszik a levágott állatokat.

A ragadós száj- és körömfájás rendkívül fertőző, vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat, például szarvasmarhákat, sertéseket, kecskéket és juhokat érinti. Fő tünetei a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban és a lábvégeken. A betegség emberekre nagyon ritkán terjed át. A járvány március elején Kisbajcson tört ki, majd Levélen, aztán Dunakilitin és Darnózselin mutatták ki a vírust.

A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!