Farkasszemet néztek egymással Pereszteg határában a rendőrök és a helyiek, érkeznek az első kamionok a leölt állatokkal

„Ukrajna EU-csatlakozásáról lehet konzultálni közpénzen, de a saját ügyeinkben nem kell tájékoztatni azt sem, akit súlyosan érint az intézkedés?”
– tette fel a költői kérdést egy tüntető péntek kora reggel Pereszteg határában.
Nehéz éjszakájuk volt a helyieknek: miután megtudták, hogy a ragadós száj- és körömfájás vírussal fertőzött és kényszervágásra ítélt rábapordányi szarvasmarhákat és sertéseket az itteni, állami tulajdonban levő ATEV-telepre szállítják, sokan kimentek a helyszínre. Illetve csak mentek volna, hiszen az akkor már le volt zárva. Miután válaszokat nem kaptak a kérdéseikre, haza sem mentek, vagy hajnalban visszatértek abba az utcába, ahonnan földút indul a dögkút felé.
Nemcsak a peresztegiek tiltakoztak a Rábapordányról kamionokkal érkező szállítmány ellen, sopronkövesdiek is szerveztek demonstrációt az útra reggel hatra, és más környékbeli falvakból is érkeztek a szemerkélő esőben. De jöttek mások is: katonai teherautók, a büntetés-végrehajtás járművei, rendőrök és készenlétisek. Reggel hétre már több volt az egyenruhás, mint a civil.



A tüntetők eredeti szándéka az volt, hogy élőláncot alkotva megakadályozzák a tetemeket szállító kamionok behajtását a dögkút felé vezető útra. Ez több okból kivitelezhetetlennek bizonyult. Egyrészt abban sem lehettek biztosak, melyik irányból kell várni a járműveket. Másrészt a kamionok még kilenckor sem jöttek, érkeztek viszont hatalmas teherautók építési törmeléket szállítva.
Harmadrészt túlerőben voltak a rendőrök. Egy helyi férfi megpróbálta ugyan átverekedni magát a rendőrsorfalon, de őt, miután szavakkal nem tudták meggyőzni, elvezették. Civil autókkal igyekeztek lezárni egy-egy útszakaszt, de ez sem lehetett hosszú távú megoldás.


Délelőtt már többen feladták, de mindig jöttek helyettük mások. A középkorú peresztegiek még jól emlékeznek arra, amikor évekig szagolniuk kellett a rothadó tevebőrök szagát, amiket ugyanebben a felhagyott agyagbányában ástak el. Azt mondták, a gyerekeiket meg akarják ettől kímélni. Sokan gazdálkodnak még a faluban, az állataikat és a földjeiket féltik. Attól tartanak, nem tudják eladni a gabonát, ha kiderül, honnan származik. A helyi ingatlanok értékcsökkentésétől is tartanak, de legtöbben az ivóvizet féltik.
Végül tizenegy óra körül, rendőri felvezetéssel megérkeztek a leölt állatok tetemét szállító első lezárt kamionok – ekkor már élőláncról, útlezárásról szó sem lehetett, a tüntetőknek nem volt módjuk a szállítmány útját állni. Cikkünk megjelenése után, péntek délben Nagy István agrárminiszter egy Facebookra feltöltött videóban megerősítette, hogy megkezdődött a rábapordányi telep állatainak felszámolása.
Az ígéretek szerint péntek délután a peresztegi kultúrházban tájékoztatást kapnak a helyiek, és azt remélik, válaszokat is a kérdéseikre. A lakossági fórum előtt az érintett települések polgármestereit zárt körű egyeztetésre hívták.
Cikkünket frissítettük Nagy István videójával.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.