Rosszindulatú kritikák és verbális abúzus miatt törölte a posztját a magánrendelését reklámozó ortopéd orvos

964

„A posztom csupán segítő szándékkal íródott és semmilyen állami-privátegészségügyi betegirányítási szándék nem állt mögötte” – írta a Telexnek Bálint Lehel ortopéd orvos, aki a napokban azzal került a hírekbe, hogy az azóta letörölt Facebook-posztjában a saját magánrendelését reklámozta a protézisműtétre váró túlsúlyos betegeknek.

Április elején új állami protokoll lépett életbe a csípő- és térdprotézisműtéteknél. Az orvos szerint az állami ellátásban leállították a túlsúlyos betegek protézisműtéteit, de nyugodtan fordulhatnak hozzá a magánrendelésében. Mindez azért is érdekes, mert Bálint Lehel is részt vett az új protokoll kidolgozásában, mivel tagja az Egészségügyi Szakmai Kollégium Ortopédia Tagozatának.

A Telex megkeresésére vasárnap reggel Bálint Lehel azt írta: korábbi Facebook-posztjában azoknak a pácienseknek ajánlott segítséget és konzultációs lehetőséget, akiket átmenetileg vagy véglegesen nem műtenek meg. Állítása szerint itt egészen pontosan arra gondolt, hogy a konzultáció során megbeszélhetik azokat az alternatív kezelési módokat (gyógyszeres, injekciós, nem műtéti, pl gyógytorna stb.), melyek műtét elvégzése nélkül is enyhítik a betegek panaszait.

„A posztban nincs szó műtéti ellátás felajánlásáról, ez csupán a félremagyarázásokból, spekulációból eredő következtetés”

– fogalmazott Bálint Lehel, hozzátéve: „a posztot pedig csupán azért vettem le, mert az értelmezési, félremagyarázási tevékenység következtében nagyon sok rosszindulatú kritikát és verbális abúzust generált”. Kérdésünkre azt írta: azért a magánrendelését ajánlotta fel a pácienseinek konzultációra, mert az állami rendszerben nincs rendelése, azaz máshol nem is tudna konzultációs lehetőséget ajánlani nekik.

Miután Kulja András, a Tisza Párt EP-képviselője is reagált az ügyre, Takács Péter egészségügyi államtitkár álhírterjesztéssel vádolta meg őt és a Telexet. Az államtitkár szerint következményei lesznek, ha bebizonyosodik, hogy valódi volt Bálint Lehel bejegyzése. „Ha Bálint Lehelről bebizonyosodik, hogy valóban tőle származik a bejegyzés – vannak kétségeim a valódiságát illetően, mégiscsak a legnagyobb fakenews-gyár telex hozta le –, úgy az volt az utolsó napja a tagozat tagjaként.” Most már maga az érintett orvos is megerősítette, hogy valódi volt a Facebook-posztja.

A protokollt kidolgozó csoport vezetője, Szendrői Miklós azt mondta az RTL-nek, csak szakmai szempontokat vettek figyelembe. Nem fognak senkit automatikusan levenni a várólistáról a testtömegindexe alapján. Minden betegnek véleményezik a testsúlyát is, és ezt követően döntenek a műtétről. A Belügyminisztérium szerint nem igaz, hogy túlsúlyos betegek nem kaphatnak protézist az állami ellátásban, vagy le kellene venni őket a várólistáról. „Amennyiben bárki a magyar betegek megtévesztésével próbál anyagi haszonra szert tenni, annak haladéktalanul meglesznek a következményei” – tették hozzá.

A BM korábban azt kommunikálta, hogy „minden beteget egyénileg kell vizsgálni, a protokoll egy egységes szerkezetű ajánlás, amelytől – az egyéni szempontokat és állapotot figyelembe véve – a beteg érdekében el lehet térni”. Azok a betegek, akik a várólistaigény elbírálásakor a műtéti feltételeknek megfelelnek, a várólistarendszerben várakozó betegként szerepelnek. Azok pedig, akik „ideiglenes ellenjavallattal rendelkeznek, amely fennállásának időtartama alatt az ellátás nem lehetséges, szintén várakozó betegként kell hogy szerepeljenek, függetlenül az ideiglenes akadályozó tényezőktől”. Hozzátetették: „a műtétet akadályozó szakmai kritérium” – tehát ebben az esetben a túlsúly – megszűnése után a lehető legkorábban el kell végezni.

A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint tavaly júliusban 13 ezernél is többen vártak térdprotézisműtétre, a csípőprotézis-várólistán pedig több mint hétezren voltak.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!