
A parlamentáris demokrácia magyarországi történetében először tilthatnak ki országgyűlési képviselőket az Országházból. Az Országgyűlés hétfő délután szavaz Kövér László határozati javaslatairól, amelyekkel 5 momentumos képviselőt és Hadházy Ákost büntetné meg azért, mert március 18-án füstgyertyával zavarták meg a Pride betiltását célzó törvénymódosítás elfogadását.
A gyülekezési törvény módosításáról szóló szavazás hamar káoszba torkollt. A tiltakozás nyitányaként a szovjet himnuszt játszottak le, illetve Orbánt és Putyint csókolózva ábrázoló montázzsal szórták tele a Parlamentet a karzatról. A füstgyertyák füstje pillanatok alatt ellepte az üléstermet, többen köhögőrohamot kaptak. A DK-s Komáromi Zoltán véletlen rossz gombot nyomott, Bányai Gábor fideszes képviselőnek sürgős orvosi ellátásra volt szüksége, az ülést vezető Latorcai János pedig bő egy órás szünetet rendelt el a szavazás után.
Kövér László alig három nappal később már ki is küldte a büntetést a képviselőknek, akik később fellebbeztek a mentelmi bizottságnál. A végső szót az Országgyűlés mondja ki. Ha elfogadják a házelnök javaslatát, várhatóan szeptember végéig nem léphetnek be a képviselők az Országház területére, és a következő hónapokban összesen 82 millió forintot vonnak le a tiszteletdíjukból.
Hadházy Ákosnak 6 havi fizetéséről, összesen 12 012 570 forintról kell lemondania, amit részletekben vonnak majd le tőle a következő hónapokban. A Momentum öt képviselőjének összesen 70 473 744 forintos büntetést javasolt a házelnök, a képviselők tiszteletdíjai a betöltött tisztségeik függvényében eltérőek:
- Bedő Dávid: 24 025 140 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Lőcsei Lajos: 14 415 084 forint (6 havi tiszteletdíj);
- Sebők Éva: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Tóth Endre: 11 211 732 forint (4 havi tiszteletdíj);
- Gelencsér Ferenc: 9 610 056 forint (4 havi tiszteletdíj).
A pénzbírságon kívül a füstgyertyát tartó Bedő Dávidot, Lőcsei Lajost és Hadházy Ákost 12 ülésnapról, a karzatról akciózó Gelencsér Ferencet, Sebők Évát és Tóth Endrét 6 ülésnapról tiltaná ki Kövér. A tiltás a szavazást követő napon, kedden lép életbe. Az Országgyűlés munkarendje szerint a tavaszi ülésszakban a három füstgyertyázó képviselő már nem léphet be az Országház területére. Várhatóan csak az őszi ülésszak elején, szeptember közepén térhetnek vissza.
Kövér László határozatában azt írta: az Országgyűlés ülésének akadályozása az egyik legsúlyosabb fegyelmi jogsértés, ami a legfőbb népképviseleti szerv működését, ezáltal pedig az állam alkotmányos működését támadja.
„A képviselő példátlan magatartása kihívóan közösségellenes és
alkalmas volt arra, hogy megbotránkozást keltve rombolja az Országgyűlés tekintélyét és az ülés méltóságát is.”
A házelnök szerint a képviselők a füstgyertyával nemcsak házszabályi rendelkezéseket sértették meg, hanem a jelenlévők egészségét is veszélyeztették. „A füstgyertya működtetése tűzveszélyt is jelentett közvetlen környezetére, a képviselők testi épségére és a plenáris ülésterem berendezésére is” – fogalmazott Kövér, és azt is írta, hogy a képviselők a médiafigyelem felkeltése érdekében ezek kockázatát teljes mértékben figyelmen kívül hagyták.
Az Országgyűlés sajtóirodája is megerősítette a Telexnek, hogy korábban még soha nem tiltottak ki képviselőket a Parlamentből, a rendszerváltás óta most fordul ez elő először.
Bedő Dávid nem számít meglepetésre a hétfői szavazáson, szerinte a parlament fideszes többsége jóvá fogja hagyni a házelnök büntetését. „Abszurdnak találjuk, hogy megválasztott parlamenti képviselőket ki lehet tiltani a Parlamentből” – mondta lapunknak a Momentum frakcióvezetője. A fellebbezést is csak azért nyújtották be a mentelmi bizottságnak, mert szeretnék elvinni az ügyet a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságára, és az eljáráshoz előbb minden hazai jogorvoslatot ki kell meríteni. „Az utcán van most dolgunk, és semmi keresnivalónk a parlamentben” – fogalmazott Bedő, és hozzátette: folytatják a gyülekezési jog korlátozása elleni tiltakozást, május 1-jén ők is ott lesznek Hadházy Ákos tüntetésén a Kossuth téren.
A Momentum frakcióvezetője lapunknak megerősítette: a kitiltás idejére a 10 fős frakciójuk egyik tagja sem megy be a parlamentbe, kizárólag a szavazásokon vesznek részt azok, akiket nem büntetett meg a házelnök. Ez azt jelenti, hogy a tavaszi ülésszakban már nem lesznek ott a napirend előtti felszólalásokon, nem kérdezik Orbánt és a kormány többi tagját az azonnali kérdések órájában, de kihagyják a törvényjavaslatok vitáit is. „Jelenleg nem látjuk értelmét a parlamenti munkának” – mondta Bedő. Arról pedig ősszel döntenek majd, hogy a kitiltás lejárta után visszamenjenek-e a parlamentbe.
Kövér László nem elégedett meg a pénzbírsággal és a kitiltásokkal, büntetőfeljelentést is tett a füstgyertyás rendbontás miatt.
Közleménye szerint Bedő Dávid, Hadházy Ákos, Lőcsei Lajos és ismeretlen tettesek ellen tett feljelentést, mert szerinte „az országgyűlési képviselőkre irányadó magatartási szabályokat megszegve, országgyűlési képviselő társaik testi épségét és egészségét veszélyeztetve jelentős mértékben megzavarták, illetve akadályozták az ülés menetét, azzal a kifejezett szándékkal, hogy megakadályozzák a törvény elfogadását”.
„Megkeresésére tájékoztatom, hogy ügyben a Fővárosi Nyomozó Ügyészség folytat nyomozást, amelyről további tájékoztatás az eljárás érdekeire figyelemmel jelenleg nem adható” – válaszolta a nyomozás jelenlegi állásáról szóló kérdésünkre Kovács Katalin, a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője. Polt Péter legfőbb ügyész még nem kérte ki a képviselők mentelmi jogát ebben az ügyben.
Kövér később a Mandinernek arról is beszélt, hogy a jövőben házelnöki javaslatot tehet a képviselők biztonságának védelmét érintő szabályok módosítására. „Az igazi megoldást azonban nem a házszabály esetleges módosítása jelentheti, hanem az, ha a választók 2026-ban nem támogatnak olyan pártokat és képviselőjelölteket, amelyek és akik nem képesek és nem hajlandók a demokrácia játékszabályainak betartására.”
A fideszes politikus annyira belejött a bírságolásba és kitiltásokba, hogy múlt héten egy molinó miatt 11 millió forintra büntette Sebők Évát, a Momentum képviselőjét, és további 6 ülésnapról kitiltotta a parlamentből. „Minket kitilthattok, de az igazságot nem” felirattal tiltakozott a Momentum az Alaptörvény 15. módosítása ellen, és a szavazást hangkürtökkel is igyekeztek megzavarni. „A múltkorival együtt több, mint 22 millió forintos bírságot szabott ki rám és 12 ülésnapra való kitiltásomat rendelte el. De bárhogy is próbál megfélemlíteni az ideggyenge házmester, nem fog neki sikerülni” – kommentálta a házelnök döntését Sebők Facebookon.

Törvénytelen kormány, hazaárulózás, cigánybűnözés
A 2022 májusában kezdődő ciklusban eddig négy képviselő kapott fegyelmi büntetést Kövér Lászlótól.
A DK-s Sebián-Petrovszki László tiszteletdíjából 3,95 millió forintot vont le a házelnök 2022. őszén, mert egy felszólalásában „törvénytelennek” nevezte a kormányt.
„Egy dolog biztos: törvényes kormány egyikkel sem próbálkozna, ilyet csak egy olyan, törvénytelen kormány tesz, amely a saját érdekét mindig erősebbnek tartja, mint az ország…”
– mondta a DK-s képviselő a napirend előtti felszólalásában. Kövér ennél a pontnál kikapcsolta Sebián-Petrovszki mikrofonját, és közölte, hogy a képviselő megsértette a házszabályi rendelkezéseket, ezért szankcióra számíthat.
Nem sokkal később meg is érkezett a büntetés: a képviselő kéthavi tiszteletdíját bukta el. Kövér indoklása szerint a magyar kormány törvényességének kétségbe vonása az Országgyűlés törvényességének, azon belül pedig minden egyes képviselő törvényes mandátumának megkérdőjelezését jelenti. „A házszabályi rendelkezések értelmében a képviselők az Országgyűlés ülésén kötelesek olyan magatartást tanúsítani, amely nem sérti az Országgyűlés tekintélyét, az ülés méltóságát, valamint más személyek, csoportok jogait sem.” A házelnök szerint Sebián-Petrovszki a korábbi figyelmeztetések ellenére használta a kirívóan sértő kifejezést, ezért döntött a pénzbüntetés mellett.
A DK erre úgy reagált, hogy hiába garantálja a szólás- és véleménynyilvánítási szabadságot az Alaptörvény, és hiába védi maga az országgyűlési törvény is a képviselők véleményszabadságát, Kövér László a Ház „szájzár elvtársaként” önkényesen büntethet meg ellenzéki képviselőket a véleményük miatt. A párt az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, és azt szeretné elérni, hogy Strasbourgban is kimondják: Kövér senkit sem bírságolhat meg a politikai álláspontja és véleménye miatt.
A Mi Hazánk Mozgalom képviselőjére, Novák Elődre a „cigánybűnözés” kifejezés említése miatt csapott le a házelnök 2023. őszén: 5,2 millió forintot vontak le a képviselő fizetéséből. Novák a Facebook önkényes tiltásairól és beavatkozásairól beszélt a parlamentben, amikor a következő példával élt:
„A Facebook orwelli világának újbeszél nyelve a beteges polkorrektség jegyében számos programpontunkat sem engedi említeni a szegregációtól kezdve, a cigánybűnözés elleni fellépésen át, az LMBTQP-felvonulások betiltásáig.”
Kövér László a büntetést azzal indokolta, hogy felszólalásában Novák „a roma nemzetiség és a bűnözés egyértelmű kapcsolatára utaló kifejezést használt” és a felszólalás további részében is „az érintett etnikai közösséget sértő állítást fogalmazott meg”. A házelnök szerint Novák korábban több felszólalásában és irományában is használta a cigánybűnözés kifejezést, ami miatt már számos alkalommal figyelmeztette. Az Alaptörvény kimondja, hogy „a véleménynyilvánítási jog gyakorlása nem irányulhat etnikai közösségek méltóságának megsértésére”, az országgyűlési törvény pedig felhatalmazza a házelnököt, hogy csökkentse annak a képviselőnek a tiszteletdíját, aki valamely etnikai közösséget kirívóan sértő kifejezést használ az Országgyűlésben.
A mostani parlamenti ciklus eddigi legnagyobb bírságát, 14 millió forintot Gyurcsány Ferenc kapta, miután a tavaly őszi felszólalásában keményen nekiment Orbán Viktornak.
„A magyar kormányfő eladta önmaga becsületét, végül eladta hazája becsületét, és eladta hazája függetlenségét és önállóságát. Magyarországnak ma áruló kormánya és áruló miniszterelnöke van.”
,A házelnök elvette a szót Gyurcsánytól, és dühösen felszólította, hogy üljön le. „Világosan beszéltem? Befejezte!”
„A házelnöknek elment a józan esze” – mondta a büntetésről a Blikknek Gyurcsány. A DK elnöke szerint az Országgyűlés elnöke valójában megpróbálja megfélemlíteni az ellenzéki képviselőket, hogy ne beszéljenek szabadon. „Kövér visszaél a jogaival, ez nem kétséges, szerintem ő osztozik az árulásban a kormányfővel, elárulja a magyar parlamentarizmust.” Azt ígérte, a strasbourgi bírósághoz fordul. „Több gyenge pontja van a Kövér-féle büntetés kiszabásának. Azt állította, hogy én hazaárulóztam. Egyébként hazaárulózhatnék is, tegyük hozzá, az sem tiltja Kövéren kívül senki, de hát én nem tettem ilyet. Azért is keveredtem vitába az elnökkel, mert ő nem mondott igazat. Tudtam, hogy ebből balhé lesz, de hát ők árulók.”
Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője lapunknak megerősítette, hogy mind az ő ügyében, mind Gyurcsány Ferenc ügyében elküldték a beadványt a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának, és már a bíróság döntésére várnak. A bírósági eljárás azonban a tapasztalatok szerint még évekig eltarthat. Még arról a beadványról sem döntöttek, amit a DK képviselői 2018-ban, a túlóratörvény elleni parlamenti tiltakozás miatt kiszabott bírság miatt adtak be.
Kövér idén márciusban 7 millió forintra büntette Hadházy Ákost, mert a képviselő megzavarta Orbán Viktor február 24-i parlamenti felszólalását. A karzatról a miniszterelnök 18 évvel ezelőtti beszédét játszotta le, amelyben Orbán még ellenzékből azt üzente a jövő fiataljainak, hogy ne engedjék visszamászni az ablakokon az oroszokat, akiknek egyszer már ajtót mutattak. A nyugati demokrácia mellett elköteleződve Orbán 2007-ben még azt javasolta a következő generációnak, ne engedjék, hogy „demokrácia nélküli többpártrendszert” csináljanak, és „a Gazprom legvidámabb barakkjává tegyék Magyarországot”. „Lehet, hogy az olaj keletről jön, de a szabadság mindig nyugatról érkezik. A demokráciát pedig nem lehet felülről irányítani, csak az emberek szívéből nőhet ki, és rendezheti be az élhető magyar életet.”
„Van egyfajta bája annak, hogy Kövért ennyire zavarja a szembesítés önmagukkal. Amúgy a büntetésre számítottam, de az indoklás meglepett. Ugyanis nem csak a másfél perces beszéd lejátszását rója fel nekem, hanem a hétmilliós büntetést azzal is indokolja, hogy illegitim bábszínháznak tartom és évek óta nem szólaltam fel az általa vezetett intézményben” – írta Facebook-posztjában Hadházy, aki szerint Kövér levele egy fontos kordokumentum, amelyben a hatalom rögzíti, mit várna el az ellenzéktől:
„üljön bent a »parlamentben«, és hallgassa némán, hátratett kézzel a legnagyobb aljasságokat is.”
A házelnök indokolása azért is volt meglepő, mert több kormánypárti képviselő is néma maradt ebben a ciklusban, Kubatov Gábor, a Fidesz pártigazgatója utoljára 18 éve, 2007. áprilisában szólalt fel a parlamentben.
Hadházyt és a Demokratikus Koalíció képviselőit korábban hiányzás miatt is megbüntette Kövér László. A DK képviselői az Országgyűlés alakuló ülésén vonultak ki a parlamenti bizottságok tisztségviselőinek megválasztásáról szóló szavazásról, Hadházy pedig több szavazást is kihagyott.
Az Országgyűlés hétfői ülésnapja 13 órakor napirend előtti felszólalásokkal kezdődik, majd döntenek a képviselők fegyelmi ügyeiről. Lesznek interpellációk, azonnali kérdések órája, és estig több törvényjavaslatról is vitáznak.