Válasz Online: Többtucatnyi oktatónak szóban már felmondtak a Károli bölcsészkarán

A Károli Gáspár Református Egyetem bölcsészkarának többtucatnyi oktatójával szóbeli munkajogi nyilatkozat formájában közölték, hogy augusztus 31-gyel megszüntetik jogviszonyukat – értesült az egyetem több oktatójától a Válasz Online. Az elbocsátások annak a tizennyolc, főleg művészettudománnyal kapcsolatos mester-és posztgraduális képzések tanárait érintik, amelyeket az év eleji bejelentés alapján 2025. szeptemberétől megszüntet az egyetem.

Ahogy korábban megírtuk, a bejelentésre tiltakozással reagáltak a hallgatók, a márciusban létrejött hallgatói szervezet, a Károlis Bölcsészek Összefogása (KáBé) az április eleji szenátusi ülésen demonstrációt tartott. A KáBé petíciót is indított, amelyben azt követelték, változtassák meg a döntést, hogy az érintett hallgatók és oktatók ne kényszerüljenek elhagyni az egyetemet.

A Válasz Online azt írja, hogy jelenleg tárgyalások folynak a Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel az érintett hallgatók átvételéről, részleteket azonban nem tudtak meg a dékántól. Ráadásul több szak esetében a Pázmányon teljesen más módszertan és tanterv alapján folyik a képzés, ráadásul van olyan is a megszüntetendő képzések között, ami levelező formában nincs is a Pázmányon.

A lap értesülései szerint az egyetem vezetése igényfelmérést tartott a hallgatók között, amelyen három opció közül, viszonylag szűk határidővel választhattak azok, akiknek most megszüntetik a képzését:

  • átmennek a Pázmányra,
  • vendéghallgatók lesznek a Pázmányon, de károlis diplomát kapnak,
  • vagy maradnak a Károlin.

Utóbbi lehetőség feltehetően hasonló a másodikhoz, annyi különbséggel, hogy ebben az esetben pázmányos vendégoktatók tanítanák a károlis hallgatókat.

A Válasz Online azt írja, hogy az egyetem gazdasági okokra hivatkozik a tizennyolc bölcsészképzés megszüntetésénél. Az állami támogatásokból érkező fejpénz alapján viszont tíz hallgató fölött abszolút nyereséges egy szak, több érintett szak viszont megugorja ezt a szintet, sőt, egyes szakoknak az utóbbi években nőtt is a népszerűsége a hallgatók körében, azok megszüntetésével a lap becslései szerint néhány tízmilliót nyerhetne az egyetem.

A lap feltételezései szerint a szakok megszüntetésének hátterében akár az is állhat, hogy másra kell a képzések helyéül szolgáló, uniós pénzből felújított, Reviczky utcában lévő Károlyi-Csekonics-palota. A Válasz Online szerint az épületet állítólag úgy újították fel, hogy szállodaként is üzemeltethető legyen, egy forrásuk látta, hogy a beépített szekrényajtók mögött működő csapok vannak.

A fentiekkel kapcsolatban megkerestük mindkét egyetem sajtóosztályát, amint választ kapunk, beszámolunk róla.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!