Megszüntette a bíróság a XII. kerületi Turul-szobor Lázár-féle védettségét
„És akkor a mai nappal meg is szűnt a kerületi Turul-szobor ideiglenes védettsége, amit pár hónapja Lázár János kezdeményezett” – írta kedd esti Facebook-posztjában Kovács Gergely, a XII. kerület kutyapártos polgármestere. Tájékoztatása szerint a törvényszék szóbeli indokolásában az áll, a kormányhivatal nem tisztázta a tényállást és az ideiglenes védelem alá helyezés törvényi feltételeinek fennállását, azaz a megsemmisülés veszélyét, valamint az ideiglenes védelem alá helyezés kétéves időtartamát a határozatában nem indokolta. Az új eljárásban a kormányhivatalnak meg kell vizsgálnia, hogy ténylegesen fennáll-e a megsemmisülés veszélye, és ha igen, akkor az ideiglenes műemléki védelem elrendelése milyen időtartamra indokolt. Az ítélet jogerős.
Lázár János tavaly októberben rendelte el a Turul-szobor műemléki védelem alá helyezését azért, mert az önkormányzati választást 2024-ben megnyerő MKKP és Kovács nem biztosak benne, hogy a jelenlegi helyén, az Istenhegyi út és a Böszörményi út találkozásánál megtartanák. Ezt idén januárban a hegyvidéki önkormányzat a bíróságon támadta meg, ebben az ügyben született most jogerős döntés. Kovács Gergely polgármester és az önkormányzat azzal érvelt a bíróságon, hogy az ÉKM tisztán politikai döntést hozott, amikor ideiglenes műemléki védelem alá helyezte a húsz éve a helyén álló XII. kerületi Turul-szobrot csak azért, hogy a kerület ne tudja áthelyezni. Később, idén tavasszal Lázár egy új rendeletet is kiadott, amellyel nemzeti emléknek minősülő műemléknek nyilvánította a szobrot.
Az eredetileg engedély nélkül – de az előző, fideszes vezetés által – állított Turul-szobor régóta feszültségek forrása a kerületben, és Kovács Gergely polgármester korábban azt ígérte, elbontatják majd. Megválasztása után viszont már azt mondta: ez nem lesz az első intézkedései között, mert nem akarja polgármesterségét azzal kezdeni, hogy utcai harcot vívnak Toroczkai Lászlóékkal. A szobor azért vált ki ilyen heves indulatokat, mert szimbolikus jelentése van: az egyik oldalnak a második világháború végén tomboló nyilasterrort szimbolizálja, a másik oldalnak a nemzeti eszmét testesíti meg. Az önkormányzati választás megnyerése után az új kerületvezetés arra az álláspontra helyezkedett, hogy „a Turul-szobor sorsáról a lakosságnak kell döntenie.” Megkérdeztük Kovács Gergelyt, a védettség megszűnése után mi lesz a szobor sorsa ennek tükrében, amint válaszolnak, közöljük.