
- Az idei volt a 30. Budapest Pride – igaz, most Budapesti Büszkeség néven, önkormányzati rendezvényként tartották.
- Steiner Kristóf minden idők legnagyobb Budapest Pride-jának nevezte a mostanit, Karácsony Gergely szerint a tömeg nem úgy nézett ki, mint amit betiltottak. Felszólalt még az Európai Parlament alelnöke és több színész, például Kovács Patrícia és Hernádi Judit is.
- Amikor a menet eleje a Műegyetem előtti színpadhoz ért, a vége még mindig a Deák téren volt, így hosszú időre csordultig megtelt az Erzsébet híd. Többen érkeztek külföldről is.
- A Fidesz és a kormány minden erejével be akarta tiltani a Pride-ot, törvényt is hoztak róla. A rendőrség szerint ők megtiltották ezt a gyűlést, mégsem állítottak meg senkit.
- Ellentüntetők is voltak: a Mi Hazánk elfoglalta a Szabadság hidat, ezért a menet az Erzsébet hídon ment át Budára, ahol a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom demonstrált.
Ezt a közvetítést már lezártuk.
Alig lett vége a Budapesti Büszkeség menetének, a rendőrség már ki is adott rá egy reakciót.
„Annak ellenére megtartották a Budapesti Büszkeség – Budapest Pride-ot június 28-án, hogy azt a Budapesti Rendőr-főkapitányság határozata megtiltotta. Mivel a szervezők a bíróságon nem támadták meg a határozatot, az jogerőre emelkedett. Ugyanezen a napon a fővárosban hat bejelentett és tudomásul vett, ellentétes célú gyűlés zajlott – részben azonos helyszíneken” – írják közleményükben.
Szerintük „nem volt egyszerű feladat” figyelemmel kísérni „a tiltott vonulásos gyülekezést”, mert állításuk szerint a szervezők nem akartak velük együttműködni.
Majd azt írták, hogy este 8 óráig 36 embert igazoltattak, egy nőt garázdaság, egy férfit pedig kábítószer birtoklása miatt állítottak elő. Ketten lettek rosszul, egy 15 éves fiú pedig felmászott egy korlátra, leesett, így megsérült.
„Itt ma mi történelmet írtunk” – mondta Radványi Viktória. A Budapest Pride elnökének állítása szerint több mint 200 ezren vettek részt a Budapesti Büszkeség menetén. „Minket nem lehet leállítani, minket nem lehet megfélemlíteni, mert ki fogunk menni az utcára”, mondta végül. Karácsony Gergely végül arra kérte a résztvevőket, úgy induljanak el haza, hogy tudjanak róla, „a Szabadság hídon még vannak olyan honfitársaink, akiket nem tudtunk meggyőzni” – utalva erre a mi hazánkos ellentüntetőkre.
2026. június 27-én, ezt jelentette be Steiner Kristóf és Lilu a színpadon.
„Tisztában vagyok vele, hogy ez az esemény a melegbüszkeségről és elfogadásról szól. De sajnos addig, amíg olyan kormány van hatalmon, ami nem tekinti egyenlő állampolgároknak az LMBTQ-tagjait, amíg uszításra használja fel ezt a közösséget, addig ez nem tud egy önfeledt ünnepség lenni. Most mégis boldog vagyok. Nem azért, mert Orbán Viktor azt mondta, hanem azért, mert ennyien itt vagyunk” – mondta a következő felszólaló, Rainer-Micsinyei Nóra. A színész-humorista szerint a „szolidaritás teszi eggyé a nemzetet, nem a Marriott Hotel, amire Tiborcz Istvánnak együtt dobtak össze a pénzt”. Majd így folytatta: „Kedves Orbán Viktor, itt a többség már nem boldog azért, mert te azt mondtad. Itt a többség nem marad a négy fal között azért, mert te azt mondtad. A többségben már elege van a gyűlöletkeltésből, uszításból és az ipari mértékű korrupcióból. (…) A képviselők a mi szolgáink, és nem fordítva”. Ezután felhívta a nagy elérésű színészeket, énekeseket, influenszereket, hogy szólaljanak fel, győzzék meg az embereket, hogy menjenek el szavazni, mert rajtuk múlik, hogy leváltják-e a kormányt.

„Az otthon nem az, ahol szabad léteznem, hanem ahol létezhetek szabadon” – mondta felszólalásában Angeli Andrea, aki tíz éve vesz részt a Pride szervezésében önkéntesként. Az aktivista olyan Magyarországon szeretne élni, ahol „nem magányos magyarnak lenni a magyarok közt.”
„És bár a kormány igyekezett megfélemlíteni, Pride volt, Pride van és Pride lett”.
A Gellért tér felé már erősen elkezdtek szállingózni az emberek.

A kormánypárti sajtó arra panaszkodott, hogy a szervezőket is meglepte a túl nagy tömeg; szerintük túl hangos a zene, túl kevés az árnyék és túl kevés a szervező.
Lakner Zoltán elemző szerint ahelyett, hogy a kormány erőt tudott volna demonstrálni, egy olyan szimbólumot kreált, ami egyesítette a kormánnyal szemben állókat, mert nem csak az LMBQ-közösség tagjai bátorodtak fel, hanem sokan azok közül is, akik elfogadhatatlannak tartják a kormány magatartását. Szerinte a Pride megsemmisítése biztosan kudarcot vallott ezen a napon.
Lakner szerint a menet és a Mi Hazánk demonstrációja között akkora nagyságrend volt a különbség, hogy „az adottságokhoz képest is meglepő”.
Arról is beszélt, hogy Magyar Péter elkerülte a „polarizációs csapdát” azzal, hogy nem állt ki erősebben a Pride mellett, de a szolidaritását azért kifejezte, úgyhogy „a saját mozgásterében elment, amíg el tudott menni”. (Szabad Európa)
Pogány Judit az Örkény Színház társulatának egy részével érkezett, majd elszavalta József Attilától a Hazámat.

Kovács Patrícia arról beszélt, hogy hazugság, hogy a Pride öncélú lenne. Egyikünk sem szabad igazán, amíg vannak jogfosztottak, egyikünk sem igazán egyenlő, amíg vannak kevésbé egyenlők, mondta. A színésznő szerint a melegjogok egy olyan társasjáték, amiben folyamatosan vissza kell lépnünk a startmezőre.
„Elegem van abból, hogy a legócskább buzizásból politikai kampányok épülnek fel.”
A színésznő szerint nem az van, hogy a heteroszexuálisok megvédenék a melegeket, hanem „egy célba vett, kigúnyolt kisebbség harcol valamennyiünk szabadságáért.”

Nicu Ștefănuță, román politikus, az Európai Parlament alelnöke állt a színpadra, és magyarul kezdte a beszédét. „A szerelem nem bűncselekmény, azt védeni, becsülni és ünnepelni kell. Mert a szerelem, az szerelem. És erősebb, mint a gyűlölet.” Ezután angolul folytatta. Arról beszélt, ez történik, ha ha felidegesíted az embereket: többezren összejönnek. „Jogotok van láthatónak lenni, és ahhoz, hogy azt szeressétek, akit akartok. (…) Szabad ország, szabad szerelem.”

Orbán Balázs saját Facebook-oldalán megosztott pár fotót a mai Pride-ról, amin színes ruhába öltözött és csókolózó férfiak láthatók. Azt írta a fotókhoz:
„Így táncolna Magyarország, ha Brüsszelből húznák a zenét. Köszönjük, nem.”
A rendőrség közleménye szerint egy 15 éves fiú meg akarta nézni „a tiltott gyűlésen vonulókat”, ezért a Rudas fürdőnél felmászott az út menti korlátra, hogy jobban lásson, de leesett, és megsérült a feje. A rendőrök hívtak hozzá mentőt, akik kórházba vitték.
A BME-campus mögötti Bertalan Lajos utcában körülbelül 30 rendőrautó és rendőrkisbusz áll. A rendőrök az autókban mobiloznak, az árnyékban állnak, egymással, néha a felvonulókkal beszélgetnek. A rendőrök hangulatát jól leírja, hogy amikor két csapat egymással szembe ment az utcán, a következő beszélgetés zajlott le köztük:
– Még titeket is kirendeltek?
- Ki, bazdmeg.


A következő felszólaló Bogádi Nikoletta volt, aki közel húsz éve még a kordon mögül, ellentüntetőként kiabált a Pride-on a felvonulóknak, azóta a legidősebb gyereke transzneműként, az egyik fiatalabb pedig melegként coming outolt, ő pedig évek óta támogató aktivistaként vesz részt a meneten. Most bocsánatot kért mindenkitől, akit korábban bántott. „Ma már tudom, hogy nem a Pride szellemiségétől kell védeni a gyerekeket. (…) A gyerekemet saját magamtól kellett volna megvédeni, ha nem lettem volna képes megváltozni”, mondta. „Nekem ti vagytok a jelen szabadságharcosai. Bár ne kéne annak lennetek. (…) Köszönöm, hogy megtanítottatok látni

Bogádi Nikolettával pár napja a Telex csinált interjút, ezt itt lehet elolvasni.
Magyar Péter Facebook-posztjában azt írta, hogy a kormánypárt óriási öngólt lőtt azzal, hogy betiltotta a „mai rendezvényt”. Bár a Tisza Párt elnöke nem nevezte meg, hogy a Budapesti Büszkeség nevű Pride-menetről beszél, nehéz másképp értelmezni a szavait, amikor szombaton ez az egy rendezvény uralta a híreket.
Miközben már körülbelül fél órája megy a műsor a Műegyetem előtt felállított színpadon.

Zsirka Hella transz aktivista, a Háttér Társaság vezetője arról beszélt, hogy transz emberként milyen megkülönböztetéssel és előítéletekkel kellett szembenéznie élete során. Szerinte a transz emberek elleni gyűlöletkampány mögött álló politikusokat „marhára nem érdekli”, hogy mi történik a transz emberekkel, ahogyan a roma emberek és a családon belüli erőszak áldozatainak sorsa sem. „Nem lovak, nem poloskák, hanem emberek vagyunk, gondolkodó, érző tagjai a társadalomnak” – mondta. „De sikerült betiltani? Mert szerintem nem” – zárta beszédét.
Hernádi Judit lépett ezután a színpadra. „Szerbusztok. Ez hihetetlen. Én megírtam a szövegemet, de látva titeket, ezt a hihetetlen embertömeget, eszembe jutott 1989” – kezdte a színésznő. Azt mondta, akkor Bush széttépte a beszédét, így most ő is széttépi a sajátját, mert a szívéből akar beszélni. „Ez a meleg kisebbség napja, de a szólásszabadságot is ünnepeljük, és a szabad Budapestet. Egész életemben azt gondoltam, hogy ki kell állnom a kisebbség mellett. De most zavart vagyok, mert ez nem a kisebbség. Ez a többség.” Hernádi szerint egymásért, a barátaikért és főleg Magyarországért jöttek el ide. „A szívem veletek. Jövőre találkozunk”, mondta.

„Bocs, de nem úgy néztek ki, mint akik be vannak tiltva” – kezdte beszédét Karácsony Gergely. „Jó nap fityiszt mutatottak a pöffeszkedő, gyűlölködő hatalomnak” – mondta. A főpolgármester szerint a mai Pride üzenete világos: „nincs hatalmuk felettünk”. Szerinte a történelem azt bizonyítja, az elnyomó hatalmak közös vonása, hogy egyszer véget érnek. Vagy együtt vagyunk szabadok, vagy egyikünk sem az, folytatta. Csak akkor van szabadság, ha senkit nem érhet megkülönböztetés, ha nem attól akarják megvédeni a gyerekeinket, hogy önmaguk lehessenek.

Karácsony szerint neki természetes a Pride melletti kiállás, de egyben kötelessége is Budapest vezetőjeként. Azt mondta, a Pride azt üzeni: nem tűrik, hogy a boldogulni vágyó embereket elnyomja a saját kormányuk. Karácsony szerint az önző hatalommal szemben nekik önzetlennek és nagyvonalúnak kell lennünk. A napokban megszületett az ország legnagyobb kisebbsége, a kormánypártok támogatói. Az a feladatuk, hogy nekik is megmutassák, van élet a fojtogató és hazug rendszeren kívül. Budapest mindig azok mellé, akiktől el akarják venni a szabadságot, legyen szó a sajtóról, a civilekről, vagy Ukrajnáról. „Erre a napra ti Budapestet Európa fővárosává tettétek” – jelentette ki.
Karácsony szerint a választáson nem fognak akárkire szavazni a hatalommal szemben. Azt fogják támogatni, akitől joggal várhatják, hogy Magyarorszáágot újra a közös otthonukká teszi. Beszédének végén megköszönte a rendőrök munkáját.
Steiner Kristóf és Lilu egymás után hívta fel a színpadra a Budapest Pride-on részt vevő külföldi politikusokat, polgármestereket.
A Mi Hazánk azt írta közleményében, hogy a rendőrség törvénytelenül útját állta területfoglalásuknak a Szent Gellért rakparton, pedig álláspontjuk szerint szabályosan bejelentett, hatóságilag jogerősen tudomásul vett gyűlésük lett volna ott is, ezért az ügyészségen feljelentik a rendőrséget. Azt is sérelmezik, hogy a rendőrség nem állta útját a szerintük jogerősen betiltott vonulásnak, és végül csak ellenük léptek fel.
Ettől függetlenül így is szimbolikus sikernek tartják a Pride kiszorítását az Andrássy útról és a Szabadság hídról. A Mi Hazánk szerint a Pride napján „végleg összeomlott a kormány konzervatív és gyermekvédelmi politikája”, és még a Harcosok Klubja is megfutamodott.
„Hát ezt nem akarom elhinni. Oh my God. Tudjátok, hol a tömeg vége? A Madách téren. Minden idők legnagyobb Budapest Pride-ja ez” – mondta a Műegyetem előtti színpadon Steiner Kristóf, aki Lilu mellett a másik műsorvezető. „Köszönjük szépen az arcfelismerő kameráknak, hogy ilyen fantasztikus képeket csinálnak rólunk” – tette hozzá. „Ha bárki azt gondolta volna, hogy egy Budapest Pride felvonuláson bármi olyan történik, ami árt egy gyereknek, akkor baromira bebizonyítottuk, hogy ennek az ellenkezője igaz. Ezt a gyerekvédelem nevében jó látnia a gyerekeknek.”
Lilu ezután arról beszélt, hogy itt szeretet, béke, nyugalom, hazaszeretet, tolerancia, szolidaritás van.
„Küldjük azoknak, akik Budapesten ott vonulnak helyettünk” – mondta Péterfy Bori, a Fishing on Orfű szombati nagyszínpados fellépője. Az énekesnő a koncert egy pontján egy szivárványos zászlóba burkolta magát, amit aztán a tömegbe dobott. Ezután a közönség néhány tagja ,,Mocskos Fidesz!'' kántálással válaszolt.

Az általában MTVA-n felbukkanó énekes a Pride első fellépője. Két dal éneklése közben arról beszélt, hogy az Euróvízió óta vannak LMBTQ-barátai. „Szolidáris vagyok velük és minden kisebbséggel, nem csak akkor, amikor buli az élet, hanem amikor igazságtalanság éri őket. A szeretet és a szerelem mindenkié!” – mondta.
