Be akarták tiltani, minden idők legnagyobb hazai Pride-ja lett belőle

Be akarták tiltani, minden idők legnagyobb hazai Pride-ja lett belőle
Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

2006

  • Az idei volt a 30. Budapest Pride – igaz, most Budapesti Büszkeség néven, önkormányzati rendezvényként tartották.
  • Steiner Kristóf minden idők legnagyobb Budapest Pride-jának nevezte a mostanit, Karácsony Gergely szerint a tömeg nem úgy nézett ki, mint amit betiltottak. Felszólalt még az Európai Parlament alelnöke és több színész, például Kovács Patrícia és Hernádi Judit is.
  • Amikor a menet eleje a Műegyetem előtti színpadhoz ért, a vége még mindig a Deák téren volt, így hosszú időre csordultig megtelt az Erzsébet híd. Többen érkeztek külföldről is.
  • A Fidesz és a kormány minden erejével be akarta tiltani a Pride-ot, törvényt is hoztak róla. A rendőrség szerint ők megtiltották ezt a gyűlést, mégsem állítottak meg senkit.
  • Ellentüntetők is voltak: a Mi Hazánk elfoglalta a Szabadság hidat, ezért a menet az Erzsébet hídon ment át Budára, ahol a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom demonstrált.

Ezt a közvetítést már lezártuk.

Lassan halad a menet a vége, most a Ferenciek terénél tart.

A menet nagy Pride-zászlója is átért Budára.

Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / TelexFotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex
Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / TelexFotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex
Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

„Senki sem számított arra, még a legvadabb álmainkban sem, hogy ennyien leszünk” – mondta a színpadon Kovalcsik Ildikó, azaz Lilu, aki az esemény egyik műsorvezetője. „Mindenki érzi, hogy mi történik ma, nem is kell sokat ehhez hozzátenni”, tette hozzá.

Miközben a menet eleje már egy ideje a Műegyetemnél felállított színpadnál várakozik.

„Állami cégnél dolgozom, mégis itt van kint a főnököm is” – mondta Csilla, aki évek óta meleg kapcsolatban él barátnőjével, és azért vannak itt, mert „szeretnék egy olyan országban élni, ahol azt szeretem, akit akarok”. Az ellentüntetőkről azt mondja, azoktól a bejelentés óta nem tartott: azt érezte, hogy ha büntetéssel vagy ellentüntetéssel is fenyegetnek, ő csak még inkább kijön. Utólag azt látja, a fenyegetésekhez képest minden rendben volt, de sajnálja, hogy volt olyan barátja, aki emiatt nem jött ki ma.

A kormány törvénye szerinte arról szólt, hogy bűnbakokat gyártsanak és uszítsanak, de a Pride most megmutatta, milyen erővel bír. Reméli, lesz hatása a mai vonulásnak, mert, mint mondja, ha így halad tovább, elköltöznek ők is itthonról, mint már az elmúlt években sokan mások.

Török Gábor szerint sokáig úgy tűnt, hogy sikeres lehet a Fidesz és Orbán Viktor számára a Pride-ellenesség, mert a közvélemény-kutatások még ma is azt mutatták, hogy az emberek kicsivel több mint fele nem támogatja a menet megtartását, és a Fidesznek most minden olyan ügy jól jön, amiben valahogy társadalmi többséget tud felmutatni maga mögött. Azonban a bénán sikerült betiltás és a rendőri jogászkodás már jelezte, hogy a Fidesz számára kezd rossz irányba fordulni az ügy.

„Ez a mai látvány, a rengeteg ember, a már-már a Békemenetre hasonlító távoli képek – és persze a Mi Hazánk kiemelt szerepe azonban biztosan nem hiányoztak a Fidesznek” – összegzett a politikai elemző.

A menet vége elindult a Deák Ferenc térről, közben a Pride eleje már elhagyta a Szabadság hidat, és lassan eléri a Műegyetemnél felállított színpadot, jelentették a Telex helyszíni tudósítói.

Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex
Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

A rendőrök kiemelték a tömegből a szélsőjobboldali aktivistát, Vékony Csongort, aki épp júniusban dobbantott a Mi Hazánkból, mert azt állította, hogy a párt szerinte nem elég revizionista. Végül visszakísérték a járdán tüntető emberek közé, ahol már Budaházy György várta.

Vékony Csongor az Erzsébet híd közelében – Fotó: Huszti István / Telex
Vékony Csongor az Erzsébet híd közelében – Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Oldalán Szabó Tímeával (Párbeszéd), Kunhalmi Ágnessel (MSZP), Niedermüller Péterrel (DK) és Baranyi Krisztinával, Ferencváros polgármesterével.

A menet eleje már a Szabadság híd budai hídfőjénél van, errefelé folytatják az utat az Erzsébet hídtól. A vége még mindig a Deák téren van.

A Szabadság híd budai hídfőjénél a rendőrök a járdára terelték a Mi Hazánk tüntetőit, akik egy „Stop LMBTQ Pedofília” feliratú plakáttal próbálták útját állni a Pride-nak. „Szép volt, fiúk” – kiabálták a Pride-ozók a rendőröknek.

Fotó: Molnár Réka / Telex
Fotó: Molnár Réka / Telex

Csak nem a pesti oldalról, ahogy az eredeti terv szólt, hanem az Erzsébet hídon átkelve, a budai oldalon.

Eközben a menet vége még mindig nem indult el a Deák Ferenc térről.

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

Az M4-es metró a Szent Gellért tér, a Műegyetem és a Fővám tér állomáson nem áll meg a hatósági zárás miatt, közölte a BKK.

És nem az ellentüntetők, hanem a menetelők között, az Erzsébet hídnál. A korábban terrorizmusért elítélt, majd köztársasági elnöki kegyelmet kapó Budaházy nem akart nyilatkozni, legalábbis a Partizánnak.

„Megvolt az első győzelmünk, nem tudtak átmenni a Szabadság-hídon” – mondta a Telex tudósítójának Joó Tibor, a Mi hazánk 13. kerületi alapszervezeti vezetője, aki átjött az Erzsébet hídra megnézni, tényleg erre jött-e a tömeg. A tervük most az, hogy a budai oldalon, a Szabadság híd lábánál állják útját a vonulóknak. Arra a kérdésre, hogy miért tüntetnek, azt mondja, hogy „az LMBTQ nyomulás ellen”, mert „a normális homoszexuálisokkal nincs bajuk”, de ezzel igen.

A „normális kifejezésre” azt mondta, szerinte nem kérdeztek meg minden meleget „a Pride szervezői, hogy akarják-e ezt”. Azt is ígérte, hogy atrocitásokkal ők nem számolnak mára, „békésen vagyunk kint”.

A vége még mindig nem indult el a Deák térről.

Így áll a helyzet.

Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex
Fotó: Ivándi-Szabó Balázs / Telex

„Ellenállásból jöttünk ki, nekem ez már a második Pride-om” – mondta Szofi. Ő az anyukájával jött ki az eseményre, akinek viszont ez az első Pride-ja. Arról beszélnek, hogy jó látni, hogy sokan jöttek el, elképesztő felemelő szerintük ez, mert „példátlan, ami ma Magyarországon történik”.

„A gyerekeimmel én soha nem csinálnám ezt, amíg nem elég nagyok ahhoz, hogy eldöntsék, mit akarnak, addig ez csak gusztustalan politikai visszaélés” – mondja Szofi anyukája, aki szerint felháborító, hogy Orbán és Szentkirályi Alexandra is politikusi oldalán posztolt ma a Pride ellen kisgyerekekről. „Itt nincs erőszak és nem is lesz. Mi kárt tehet egy gyerekben, hogy ennyi ember mosolyogva vonul?” – teszi hozzá.

Szerinte ha fontos a kormánynak a gyerekvédelem, akkor „vannak Magyarországon ennél veszélyesebb dolgok, például a hazai gyermekvédelem. Először azt oldják meg, hogy ne kelljen a gyerekemmel órákat várni a háziorvosi rendelőben, hanem legyen rendes ellátási rendszer. Ha ez megvan, akkor lehet nyafogni. Bár akkor se lesz jogos”.

Egy pár kicsi gyerekkel azt mondta, hogy régóta gondolkodtak már rajta, hogy kijöjjenek, a korábbiakra is szerettek volna. Úgy gondolják, hogy ez már nem csak a Pride-ról szól, politikai kiállás is részben. Azt mondták, hogy a gyerekvédelmi törvény alapvetően arról szól, hogy a szülő döntse el, hogyan neveli a gyerekét, ők úgy döntöttek, így nevelik, és kihozzák őt is a Pride-ra. „Persze, mi is félünk” – mondta az anya, inkább a provokációtól, mint a kameráktól és a büntetéstől. Ezért maradnak hátul, és nem mennek a tömeg elejével.

„Holnap Pride… drukkolok hogy minden rendben legyen és békés legyen az ünnep! Igen, ez ünnep, nem tüntetés!” – írta pénteki Facebook-bejegyzésében Sebestyén Balázs. A rádiós műsorvezető úgy fogalmazott:

„A sokszínűség nem veszély, hanem erő. ”Nem megoszt, hanem gazdagít„.”

Szintén a Pride mellett állt ki Till Attila filmrendező, a TV2 műsorvezetője. Arról írt, hogy szolidaritást vállal a Pride szervezőivel és maximálisan támogatja őket. Nem akarja, hogy a nem heteroszexuális emberek rosszabbul éljenek ma Magyarországon, mint a heterók. Károsnak tart minden olyan törvényt, megszorítást és kommunikációt, ami hátrányba hozza a nem heteroszexuálisokat, különösen, amikor egyenlőségjelet tesznek a melegség és a pedofília közé. „Azt kívánom, olyan legyen ez a Pride, ahogy a szervezők ezt eredetileg eltervezték!” – zárta posztját.

A Hvg tudósítása szerint Novák Előd azt próbálta elérni a rendőröknél, hogy elindulhassanak az Astoria irányába, hogy megnézzék, merre mennek a Pride-ozók. Azt mondta, hogy utánuk mennének „egy baráti beszélgetésre legalább”, de a „nemzeti ellenállás útjai kifürkészhetetlenek”. Mivel úgy tűnik, hogy a Pride a Szabadság híd helyett az Erzsébet hírdon halad majd át, lehet, hogy a mi hazánkosok nem is találkoznak a menettel.

A menet az Astorián az Erzsébet híd felé vette az irányt, az eredetileg tervezett Szabadság híd helyett – azt ugyanis a Mi Hazánk vette blokád alá.

Fotó: Huszti Istvan / Telex
Fotó: Huszti Istvan / Telex

Teljesen bedugult az Astoria, hosszú kocsisor alakult ki. Az ott összegyűlt tömeg miatt nem tudnak tovább menni a Ferenciek tere felől érkező kocsik. A rendőrök nem a kocsikat állították meg, hanem a Deák Ferenc tér felé vonuló embereket próbálták feltartóztatni sorfallal.

Az egyik rendőr annyit mondott, hogy a rendőri utasítások arra reagálnak, hogy „túl sok tüntetés van ma a városban, nem szeretnénk konfliktust”. A rendőrök azt mondják az embereknek, hogy a Szabadság-híd fele van lezárás, az Erzsébet híd az ajánlott útvonal.

Így nézett ki a rendőri sorfal az Astoriánál – Fotó: Huszti István / Telex
Így nézett ki a rendőri sorfal az Astoriánál – Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Madzin Emília / TelexFotó: Madzin Emília / Telex
Fotó: Madzin Emília / Telex

A Hvg.hu tudósítása szerint Novák Előd arról beszélt a Szabadság hídnál, hogy élőlánccal fogják útját állni a Pride-nak. A Mi Hazánk politikusa szerint meghátrált a kormány, ők pedig a „bűnpártoló mulasztást elkövető rendőrség" helyett zárták le a hidat” erőszakmentesen, passzív ellenállással. Úgy fogalmazott, hogy a NER 15 évének legnagyobb bukása zajlik, a Harcosok Klubja is megfutamodott, a kormány pedig „letérdelt a melegek előtt”. Novák Előd azt is mondta, megfontolják merre indulnak még el, mert a nemzeti ellenállás tartogat meglepetéseket. Lehet, hogy elindulnak lendületesen az Astoria irányába.

A Deák tér és a Városháza park után megtelt a Károly körút és a Madách tér is. A rendőrség az esemény elején a tömeg ellenére nem zárta le a Károly körutat, így a résztvevők közül sokan a haladó autók között kezdtek el sétálni. Háromnegyed három körül aztán lezárták az autók elől a Károly körutat, ami percek alatt megtelt emberekkel.

Fotó: Weiler Vilmos / TelexFotó: Weiler Vilmos / Telex
Fotó: Weiler Vilmos / Telex

„Első Pride-ozó vagyok” – olvasható egy idősebb nő nyakában lógó táblán. A Telex tudósítójának azt mondta, amióta kint van ezzel a felirattal, legalább öt ember ment már oda hozzá elmondani, hogy ők is először vannak kint.

„Én elszégyelltem magam igazából amiatt, hogy eddig nem voltam kint. Nemcsak az LMBTQ-jogokért jöttem ki, hanem mindenkiért, a szabadságért és a kirekesztés ellen”.

Egyik barátnőjével ketten jöttek ki az eseményre, amiről korábban is hallottak, de valahogy eddig nem jutott eszükbe eljönni rá. Eszter arról is beszél, hogy örül, hogy látott kisgyerekes családokat is, a kormányt pedig nevetségesnek tartja, hiszen „képmutatás a pedofilügyek és a kegyelmi botrány után arra hivatkozni, hogy ők a gyerekeket védenék”. Szerintük az ország negatív gazdasági helyzetben van, de nem is ez a legnagyobb baj, hanem, hogy „morálisan és erkölcsileg hova süllyedtünk, az egyszerűen elképesztő”.

Fotó: Molnár Réka / Telex
Fotó: Molnár Réka / Telex

Mats Nordström, a Stockholmi Pride Szolidaritási Alapítvány elnöke nyílt levélben fordult Müller Adrien stockholmi magyar nagykövethez, amiben arról ír, hogy hisznek az alapvető jogokban, amelyeknek egyesíteniük kellene Európát, nem pedig megosztaniuk. A levélben felidézi, hogy a kormány miként próbálta ellehetetleníteni a Budapest Pride megrendezését. „Ez egy EU-s országban történik. Tudjuk, hogy ez nem képviseli az összes magyart – épp ellenkezőleg. Bátor hangokat látunk tiltakozni. Helyi vezetőket látunk, akik ki mernek állni, mint például Budapest főpolgármestere, aki világosan kimondta: A szerelem itt nincs tiltva. A szabadság itt nincs tiltva.”

Szolidaritásból gyűlést tartanak a stockholmi magyar nagykövetség előtt, ahová a magyar nagykövetet is várják a szolidaritás, a párbeszéd és a nyitottság jegyében. „Abban a reményben állunk ott, hogy meglátnak minket, meghallják tiltakozásunkat és átadják üzenetünket. És őszintén reméljük, hogy Önök is látni fogják a tiltakozás mögött álló embereket. A svéd, magyar és európai állampolgárokat, akik hisznek a létezéshez, a láthatósághoz és a szeretethez való jogban.”

A svéd kormány szombaton kiadott egy közleményt, amiben aggodalmukat fejezték ki a magyarországi LMBTQI-emberek romló helyzet miatt. „Az elmúlt években a magyar kormány különféle módokon aláásta a jogállamiságot, a független médiát és a civil társadalmat. A Budapest Pride felvonulás gyakorlatilag betiltása egy újabb példa erre az aggasztó fejleményre. Ez összeegyeztethetetlen azokkal a szabályokkal és alapvető értékekkel, amelyeket minden uniós tagállamnak be kell tartania” – közölte közös nyilatkozatában Maria Malmer Stenergard külügyminiszter, Jessica Rosencrantz európai ügyekért felelős miniszter és Nina Larsson nemek közötti egyenlőségért felelős miniszter.

A svéd kormány elkötelezett az LMBTQ emberek egyenlő jogainak, lehetőségeinek és emberi jogaik teljes körű gyakorlásának biztosítása mellett. „Az emberi jogok egyetemesek és mindenkire vonatkoznak, nemtől, szexuális irányultságtól és nemi identitástól vagy annak kifejezésétől, etnikai hovatartozástól, vallástól vagy meggyőződéstől, fogyatékosságtól, életkortól vagy egyéb státusztól függetlenül” – írták.


Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!