Az utolsó pillanatban döntenek a fővárosi képviselők, hogy költségvetés nélkül hagyják-e Budapestet

Az utolsó pillanatban döntenek a fővárosi képviselők, hogy költségvetés nélkül hagyják-e Budapestet
A Fővárosi Közgyűlés ülése a Tisza és a Fidesz képviselői nélkül a Városháza dísztermében 2025. június 25-én – Fotó: Szigetváry Zsolt / MTI

351

A tét az, hogy lesz-e a második félévre is költségvetése Budapestnek, vagy a viták miatt egy olyan útra lépnek, amire magyar önkormányzat még soha. Utóbbi esetben holnaptól büdzsé nélkül marad az 1,7 milliós Budapest, és még bizonytalanabbá válik az összes Fővárosi Önkormányzat által biztosított közszolgáltatás működése – röviden így lehet összefoglalni a hétfő este 18 órára összehívott rendkívüli Fővárosi Közgyűlés lényegét. A rendkívüli ülésre azért van szükség, mert a múlt heti rendes ülésen se a Tisza, se a Fidesz képviselői nem vettek részt, így az határozatképtelen lett.

A Fővárosi Közgyűlésben jelenleg komoly törésvonalak vannak, mindkét nagy pártnak, a Fidesznek és a Tiszának is megvan a maga követelése a főpolgármester felé. Karácsony Gergely azonban a képviselők felelősségéről beszél, és abban bízik, hogy a közgyűlésnek sikerül „a budapestiek érdekeit szolgáló döntéseket hoznia”. De mi a vita tárgya? Miért kell az év közepén a költségvetésről dönteni? És mi jön, ha ez nem sikerül hétfő éjfélig a képviselőknek? Elmagyarázzuk.

Mi történt múlt héten szerdán? Mi a vita tárgya?

Előző héten a maratoni 12-13 órás ülések helyett 10 percig tartott a Fővárosi Közgyűlés, ugyanis se a Tisza Párt 10, se a Fidesz 10 képviselője nem vett részt rajta. A Tisza azzal indokolta a távolmaradásukat, hogy nem akarnak részt venni a „Fidesz és Szentkirályi balhéjában”, amihez szerintük Karácsony is asszisztál. Kifogásolták azt is, hogy a főpolgármester több közgyűlési döntést sem hajtott végre.

A Fidesz a Tisza távolmaradására reagálva a hétvégén végül megtartott Budapest Büszkeség menet (Pride) lemondásához kötötte múlt szerdai részvételét. A Fidesz egyébként mindenképpen azt szerette volna elérni, hogy a Pride-ról legyen szó a közgyűlésben, ugyanis az összes napirendhez benyújtották az erről szóló módosítójukat, így akár a buszsávok témájánál is lehetett volna a Pride-ról beszélni. A szerdai ülésre végül csak a Podmaniczky Mozgalom, a Kutyapárt, a DK és a Párbeszéd képviselői ültek be, ezért Karácsony Gergely megállapította a határozatképtelenséget. A főpolgármester egyből be is jelentette, hogy hétfőre rendkívüli ülést hív össze, mert „ha bizonyos döntéseket nem hoznak meg, az Budapest finanszírozásának ellehetetlenülésével fenyeget”.

Hova ez a nagy sietség? Miért ilyen sürgős egy újabb ülés?

A nyári szünet előtt a múltheti lett volna a Fővárosi Közgyűlés utolsó rendes ülése, de ennek ezúttal az átlagosnál nagyobb jelentősége volt. Decemberben egyszer már elfogadták Budapest 2025-ös költségvetését, de a Tisza Párttal kötött kompromisszum miatt úgy, hogy az csak június 30-áig van hatályban, július 1. előtt vagy új költségvetést kell elfogadni, vagy a meglévőt újra. Ennek az volt a célja, hogy a szolidaritási hozzájárulásról szóló perek, és az esetleges kormányzati tárgyalások eredményeképpen át tudják dolgozni a számokat.

A kormányzati tárgyalások viszont még zajlanak, a szolidaritási hozzájárulással kapcsolatos per pedig folyamatban van. Azonban ahhoz, hogy Budapestnek július 1-jén is legyen költségvetése, a fővárosi képviselők többségének ismét rá kell bólintania a technikai részletekkel módosított tervezetre. Emellett a városvezetés szerint a nyár túléléséhez – azaz a fizetőképesség megőrzéséhez – több lépésre is szükség van, például a folyószámla-hitelkeret megemelésére. A lényeg: ahhoz, hogy Budapest őszig biztosan működjön, több fontos döntést is meg kellene szavazniuk a fővárosi képviselőknek.

És mi van, ha egy városnak nincs költségvetése, kinek hiányzik az?

Ha egy városnak nincs hatályos költségvetése, akkor nincs meg, hogy mi alapján és mit fizetnek. „Ha egy város nem tud fizetni, akkor a közszolgáltatások addig a pillanatig működnek, ameddig az üzemanyagot szállítják nekik ingyen vagy hitelre vagy ebédért cserébe. Ugyanez a metróknál az áram, ha pedig a dolgozóknak nem tudunk fizetni, akkor gyakorlatilag csődeljárási folyamatot kell kezdeni” – foglalta össze röviden a helyzetet Kiss Ambrus, a Fővárosi Önkormányzat főigazgatója.

Kiss szerint ebben az esetben olyan járatlan útra lépnek, amin bármi megtörténhet, a vége pedig az is lehet, hogy teljesen megbénul a város. Itt nem kizárólag a tömegközlekedéséről, hanem rengeteg más Budapest által biztosított közszolgáltatásról is szó van – ezeket a cikkben még részletezzük. Szintén fontos szempont a főigazgató szerint, hogy elfogadott költségvetés nélkül a főváros komolyanvehetetlen lenne a kormánnyal folytatott tárgyalásokon.

Vitézy Dávid képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a költségvetés és a hozzá kapcsolódó módosítások elfogadása arra elég, hogy ne nyáron, hanem ősszel „álljon földbe” a főváros. Hozzátette: a legnagyobb veszélyt a kormányzati elvonások jelentik. Ő arról beszélt, hogy ha hétfőn fogadják el a város költségvetését, akkor a tavalyi költségvetés előirányzati alapján kell működnie Budapestnek. „Azt nem gondolom, hogy hirtelen összeomlana a város működése, de mondjuk úgy, hogy jelentősen nehezítené, hogy a főváros érvelni tudjon a bankok, a hitelezők és a cégek felé” – fogalmazott Vitézy az Egyenes Beszédben.

Milyen szolgáltatásai vannak Budapestnek? Minek a működése kerülne bizonytalan helyzetben költségvetés híján?

Budapest pénzügyi helyzete miatt sokszor felmerül, hogy „veszélybe” vagy épp „bizonytalan helyzetbe” kerülnek a közszolgáltatások. A főváros által biztosított legfontosabb közszolgáltatás a közösségi közlekedés. A két nagy budapesti cégnek, a BKV-nak és a BKK-nak köszönhető, hogy járnak a buszok, a villamosok, a metrók és a trolik. Budapestnek ezzel a két hatalmas vállalattal együtt összesen 29 cége van, több mint 27 ezer dolgozóval.

Ezek között van például a Budapest Közművek, amely többek közt a hulladékgazdálkodásért, kertészetért, a köztisztaságért, a távfűtésért és a temetkezéséért is felel. A Fővárosi Csatornázási Művek a szennyvíz kezelését, a Vízművek a vízellátást biztosítja, a BDK pedig a dísz- és közvilágításért felel. A cégek között ott vannak a színházak is, amelyeknek egy részét 100 százalékban a főváros finanszírozza, de külön vállalat üzemelteti a budapesti strandokat, illetve a gyógyfürdőket is.

Megegyeznek hétfőn a pártok? Lesz költségvetés? Kinek mi a feltétele?

Megkerestük mindkét nagy frakciót, akiknek a múlt hét szerdai távolléte miatt elmaradt a közgyűlés. A Tisza Párt megkeresésünkre nem reagált, de Facebook-oldalukon kétszer is üzenetek a főpolgármesternek. A Tisza a nyílt levelében azt írta, hogy „amennyiben biztosítottak az értelmes munkavégzés feltételei, ott leszünk a június 30-i rendkívüli közgyűlésen” és készek támogatni minden érdemi és fontos döntést. A főpolgármestertől azt várják, hogy a továbbiakban ne asszisztáljon a „fideszes cirkuszhoz” és „az SZMSZ-ben meghatározott jogköreivel élve tegyen meg mindent azért, hogy a közgyűlésben értelmes kérdésekről, értelmes vita folyhasson”.

A tiszások azt is elvárják Karácsonytól, hogy hajtsa végre ígéreteit, a párt szerint ide tartozik a költségvetés érdemi felülvizsgálata, a Bíráló Bizottság által kiválasztott cégvezetők közgyűlés elé terjesztése és a főváros likviditási helyzetének javítását célzó intézkedések. „Amennyiben a fenti feltételek teljesülnek, a TISZA ott lesz a hétfői rendkívüli közgyűlésen, hogy konstruktív keretek között, politikai játszmáktól mentesen meghozhassuk azokat a döntéseket, amelyek a főváros működését biztosítják” – közölték. A „Fidesz cirkuszának” felszámolására vonatkozó kérésüket egy másik bejegyzésben megismételték.

„Semmi másról nem szól a főváros, csak dugóról, csődről és Pride-ról. Ezért a közgyűlésen is elkerülhetetlen, hogy tisztázzuk ezeket a kérdéseket” – írta a Fidesz részvételi feltételeivel kapcsolatos megkeresésünkre Szentkirályi Alexandra frakcióvezető. Szentkirályi szerint Közgyűlésnek a budapestiek közös ügyeiről és problémáiról kellene szólnia és nem olyan dolgokról, amihez „a városnak semmi köze nem is kellene, hogy legyen”.

A frakcióvezető azt írta, hogy „a Pride fővárosi szervezésétől egyszer és mindenkorra el kell határolódnia a Közgyűlésnek és ennek a vitának a végére pontot kell tenni”. A Fidesz egyébként a hétfői ülésre is benyújtott egy javaslatot, ami utólag ítélné el a Pride megszervezését. Szentkirályi Alexandra közölte, hogy hétfőn meg kell oldaniuk a csődkérdést, helyre kell állítaniuk a törvényes működést. Emellett felszámolná a dugókat és „valódi kérdéseket” venne a napirendre. „Nekünk javaslataink is vannak: napközben meg kell nyissuk az alsó rakpartot és a Lánchidat a forgalom előtt!” – írta.

A 18 órakor kezdődő Fővárosi Közgyűlés fejleményeiről a Telexen frissülő cikkben számolunk majd be.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!