Lecserélheti a leszerepelt nagy neveit a Fidesz Budapesten 2026-ra

Lecserélheti a leszerepelt nagy neveit a Fidesz Budapesten 2026-ra
Németh Szilárd és Király Nóra a Voks2025 szavazást népszerűsítő rendezvényen, amelyen Kövér László, az Országgyűlés elnöke volt a vendég – Fotó: Király Nóra / Facebook

2108

Három vereség után lecserélheti a Fidesz Németh Szilárdot a 2026-os választásra. Bár a csepeli központú, alaposan átszabott választókerület elnöki posztját a sorozatos kudarcok után is megtarthatta a fideszes politikus, minden jel szerint nem őt indítják jövőre képviselőjelöltként. Az elmúlt hónapokban ugyanis nagy erőkkel kezdték építeni helyben Király Nórát, aki korábban a XI. kerületben volt alpolgármester és önkormányzati képviselő, tavaly pedig polgármesterjelöltként próbálkozott Újbudán.

„A következő 10 hónapban Németh Szilárd választókerületi elnök munkáját segítem majd ebben az új kialakítású körzetben, melynek része Csepel, Pesterzsébet, Ferencváros és persze az örök szerelem, Újbuda. Új területek, új kihívások, de a kedves és segítőkész aktivistákkal gyerekjáték lesz a következő időszak” – írta Király június elején a Facebookon, és a választókerület tagjaival, aktivistáival közös „nyárindító, ismerkedős” bográcsozásról osztott meg képeket.

Király neve leginkább onnan lehet ismerős, hogy több hozzá köthető civil szervezet évek óta busás támogatásokat kap a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetirodától. Tavaly november óta ő az Áldozatsegítő Központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos, és talán már a következő hónapok kampányára készülve ő kapta meg június elején az MNB felügyelőbizottságába delegált pápai Kovács Zoltán parlamenti mandátumát. „Megharcolt, kiérdemelt mandátum: Király Nóra a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője” – szöveggel osztott meg egy képet az eskütételről Németh Szilárd, aki az elmúlt hetekben elvitte Királyt a választókerülethez tartozó Pesterzsébet polgármesteréhez, de több csepeli és pesterzsébeti rendezvényen is közösen szerepeltek. Királynak korábban csak a XI. kerülethez volt kötődése, ám abból csak minimális rész került a csepeli választókerülethez.

Hivatalosan csak később dönt a Fidesz a képviselőjelöltekről, de az szinte már most borítékolható, hogy Németh Szilárd nem indul újra egyéniben, miután az előző három országgyűlési választáson kikapott Szabó Szabolcstól, a tavaly júniusi önkormányzati választáson pedig nagy szerepe volt abban, hogy az egész országban Csepelen futott bele a legnagyobb vereségbe a Fidesz. Németh egy személyes konfliktus miatt kirakta a Fideszből a csepeli polgármestert, Borbély Lénárdot, aki így egy civil szervezet színeiben indult a választáson, és szó szerint tarolt. A Németh Szilárd által javasolt és támogatott fideszes polgármesterjelölt mindössze 10 százalékot ért el a választáson, és a kormánypártok a 18 fős képviselő-testületben csak 2 helyet tudtak megcsípni kompenzációs listáról.

Király Nórát írásban kerestük, de cikkünk megjelenéséig nem reagált. Németh Szilárdot telefonon értük el, de az érdeklődésünket megköszönte, majd válasz nélkül letette a telefont.

Orbán Budapestről: Egy olyan város, amiért meg kell küzdeni

Hónapok óta tart a Fidesz budapesti szervezetének vérfrissítése. Már korábban háttérbe szorult a budapesti politikában régebben meghatározó szereplőnek számító Láng Zsolt és Wintermantel Zsolt, tavaly október óta pedig a Fővárosi Közgyűlésben is szinte csak újoncokból áll a Fidesz frakciója. Várhatóan a 2026-os országgyűlési választáson is lesznek új, meglepő nevek a budapesti képviselőjelöltek között. Tíz hónappal a választás előtt igyekeztünk feltérképezni, hogy kikkel készül a Fidesz a kampányra.

A fővárosi csapat újraszervezése Szentkirályi Alexandra feladata lett, tavaly őt választották a Fidesz budapesti elnökének is. Nincs könnyű feladata, a tavaly júniusi önkormányzati választás előtt még Orbán Viktor is elismerte, hogy az elmúlt években elmaradt a Fidesz budapesti szervezetének megerősítése. „Be kell vallanom, hogy ma a szervezettségünk Budapesten nem éri el azt a szintet, amit az ország bármely más városában vagy falujában elérünk, […] a leggyengébben szervezett Fidesz-közösség vagy a polgári, nemzeti, keresztény közösség politikai képviselete Budapesten van. Ez a mi felelősségünk, ezt én vállalom is” – fogalmazott a miniszterelnök a Hír TV-ben. A miniszterelnök ettől függetlenül nem tartja eleve elveszett helynek Budapestet.

„Én sose így gondolok erre a városra, hanem egy olyan város, amiért meg kell küzdeni.”

A küzdelem ősszel jogszabály-módosítással kezdődött a parlamentben: a fideszes kétharmad teljesen átrajzolta Budapest választókerületi térképét. Az eddigi 18 helyett jövőre már csak 16 választókerület lesz, azaz kettővel kevesebb egyéni képviselő juthat be az Országgyűlésbe az ellenzéki többségű fővárosból. Nem véletlenül nyúltak hozzá ilyen drasztikusan a fővárosi beosztáshoz. A legutóbbi országgyűlési választáson a 18-ból 17 fővárosi választókerületben kikapott a Fidesz jelöltje, a tavalyi EP-választáson csak 2484 szavazattal maradt le tőlük az alig pár hónappal korábban alakult Tisza Párt listája.

Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölt Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke, Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere, valamint belvárosi fideszesek társaságában budapesti kampánykörútján, az V. kerületben, 2024. április 27-én – Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI
Szentkirályi Alexandra főpolgármester-jelölt Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke, Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere, valamint belvárosi fideszesek társaságában budapesti kampánykörútján, az V. kerületben, 2024. április 27-én – Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI

A közvélemény-kutatások szerint azóta már óriási fölényben vannak Budapesten Magyar Péterék, így meglepetés lenne, ha jövőre akár csak egy körzetet is tudna hozni a fővárosban a Fidesz. Az országos eredmény szempontjából azonban nem engedhetik el teljesen Budapestet, mert nem mindegy, hogy ha kikapnak is, hány szavazat lesz a különbség. Az úgynevezett győzteskompenzáció miatt az első és második helyezett képviselőjelölt szavazatkülönbsége a győztes képviselőt jelölő párt országos listájához adódik hozzá.

A Fidesz már az év elején megkezdte a felkészülést a kampányra, Orbán Viktor az elmúlt hónapokban sorra fogadta a Fidesz választókerületi elnökeit a Karmelitában. A dolgozószobájában készült fotókból derült ki, hogy Budapesten több körzetben is új elnökkel vágnak neki a jövő évi választásnak. A választókerületi elnököknek nagyon fontos szerepük van a Fidesz működésében és a helyi támogatások elosztásában. Ők irányítják a körzetükbe tartozó alapszervezeteket, választási kampányokat, és ők tesznek javaslatot az önkormányzati és országgyűlési választások helyi jelöltjeire is. Többségében ők maguk lesznek a képviselőjelöltek, de akadnak kivételek.

Ilyen például az újpalotai körzet, ahol információink szerint a közmédia korábbi híradósát, a Fidesz-frakció szóvivőjét, Németh Balázst indítja a Fidesz 2026-ban. „Észak-Pesten új korszakot kell kezdeni, új lendületet kell adni a főváros ezen, jobb sorsra érdemes, régóta elhanyagolt részének. Ezt mindenki tapasztalhatja, aki ott él, vagy csak látogatóként felkeresi Budapest IV., illetve XV. kerületét” – válaszolta megkeresésünkre Németh. Az indulásra vonatkozó konkrét kérdésünkre érdemben nem reagált, de azt ígérte, hogy amennyiben fejlemények lesznek a munkájával kapcsolatban, beszámol róla a Facebook-oldalán, ahogy tette az elmúlt években is.

A Fidesz helyi választókerületi elnöke maradt Pintér Gábor, aki a 2022-es országgyűlési választáson a közös ellenzéki jelöltként induló DK-s Barkóczi Balázstól kapott ki. Az új választókerületi beosztás szerint ehhez a körzethez tartozik a IV. kerület káposztásmegyeri része és a XV. kerületből Újpalota és Rákospalota.

„Szia Magyar Péter! Évtizedek óta jól ismerjük egymást, és nagyon örülök, hogy egyéniben indulsz a 3-as vk-ban a választásokon. Vk elnökként alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”

reagált Facebook-oldalán Steiner Attila, a Fidesz hegyvidéki választókörzetének elnöke, amikor Magyar Péter márciusban bejelentette: ha a helyi Tisza Szigetek támogatják, egyéni jelöltként indul el a budapesti 3-as választókerületben, amelyhez a XII. kerület mellett a XI. kerület egy része tartozik.

Magyar a Facebook-posztjában eredetileg Orbán Viktort hívta ki, de azt ki lehet zárni, hogy a miniszterelnök megméretné magát egyéni körzetben. A hegyvidéki választókerületre Magyar indulása miatt nagyobb figyelem juthat, még ha a Fidesznek reális esélye nincs is ott a győzelemre. Steiner jelölése olyan szempontból izgalmas kampányt ígér, hogy régi ismerőse Magyarnak. Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára egy régi közös családi fotóval üzent is az ellenfelének, a fotón Magyar még a feleségével, Varga Judittal együtt szerepel. Steiner korábban a Varga által vezetett Igazságügyi Minisztérium államtitkára volt, de a 2010-es évek elején Magyarhoz és Vargához hasonlóan ő is Brüsszelben dolgozott politikai tanácsadóként.

A szomszédos II. kerületi választókörzet elnöke Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár lett, aki az elmúlt fél évben elsősorban arról lett országosan ismert, hogy Magyar Péterrel vitatkozott gyermekotthonok előtt. Decemberben jó két órán át veszekedtek a kamerák kereszttüzében, amikor a Tisza Párt be akarta vinni gyerekeknek szánt karácsonyi ajándékait egy óbudai gyerekotthonba. A választókerületben pocsékul áll a Fidesz a Medián felmérése szerint, amit Tordai Bence megrendelésére készítettek. Az itt élők négyötöde kormányváltást szeretne jövőre, és a kétharmaduk a Tisza Pártra szavazna egy mostani választáson, míg a Fidesz csak 21 százalékon áll a pártválasztók és a választásukat biztosra ígérők körében.

„Önök szóltak, mi megcsináljuk… az önkormányzat helyett!” – posztolta Gyepes Ádám óbudai önkormányzati képviselő a Facebookon, miután fűkaszával esett neki a gaznak a III. kerületben. Tavasszal ő lett az óbudai választókerület új elnöke, és láthatóan már a kampányra gyúr. A 2022-es országgyűlési választáson és a legutóbbi két polgármester-választáson Bús Balázs volt a Fidesz III. kerületi jelöltje, de a tavaly júniusi önkormányzati választás óta ő kevésbé aktív Óbuda-Békásmegyeren.

Főispán, űrkutató és a polgármesterek

A Fidesz budapesti elnökségébe is bekerült tavaly októberben Deutsch Tamás veterán EP-képviselő, akit a zuglói központú, Erzsébetváros és Újpalota egy részét is magába foglaló választókerület élére nevezett ki Orbán Viktor. Deutsch indulása talán még Németh Szilárd jelölésénél is nagyobb meglepetés lenne. A Facebook-aktivitás alapján sokkal valószínűbbnek tűnik most az, hogy ismét Borbély Ádám lesz Hadházy Ákos kihívója. Az átszabott zuglói választókerületben 18 százalékpontnyi, mintegy 10 ezer szavazatnyi különbséget kellene ledolgoznia a Fidesz jelöltjének, ha a 2022-es eredményt nézzük.

Kocsis Mátét Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztos váltotta a józsefvárosi–ferencvárosi választókerület élén. A 2022-es parlamenti választáson Sára Botond budapesti főispánt indította itt a Fidesz, de nagyon simán kikapott Jámbor Andrástól, aki épp a napokban jelentette be, hogy jövőre átengedi a terepet a Tiszának. Ferencz Orsolya korábban Józsefvárosban volt önkormányzati képviselő, 2023-ban kapott listáról parlamenti mandátumot, és hónapok óta feltűnően aktív a józsefvárosi és a ferencvárosi közéletben. Az esélyeit úgy igyekeztek javítani a fővárosi választókerületek tavalyi újrarajzolásakor, hogy hozzácsaptak a körzetéhez egy szeletet a fideszes többségű V. kerületből.

4–1-re vezet az MSZP-s Hiller István a fideszes Földesi Gyula ellen. Öt országgyűlési választáson mérkőztek meg egymással a pesterzsébeti központú választókerületben, és csak 2010-ben tudott nyerni Földesi. A rossz mérleg ellenére maradt választókerületi elnök, és a jelek szerint ő lehet a kormánypártok helyi képviselőjelöltje is jövőre. Itt is igyekeztek úgy átszabni a választókerületet, hogy jobbak legyenek az esélyei: a pesterzsébeti választókörzethez hozzácsapták a Fideszhez húzó Soroksárt és a XVIII. kerület egy részét. Csakhogy Hillernél most nagyobb kihívást jelenthet Földesinek a Tisza Párt még ismeretlen jelöltje.

A kispesti központú választókerületben indulhat Pest vármegye főispánja, Tarnai Richárd, aki pár napja azzal került a hírekbe, hogy feljelentette a kommentelőket, akik állítása szerint ki akarják végezni a családjával együtt. A főispán 2010 és 2014 között volt önkormányzati képviselő Kispesten, és 2010-ben egy rövid időre belekóstolt a parlamenti munkába is, épp Kispestről nyert egyéni mandátumot. Egy évvel később lemondott, mert kinevezték a Pest Megyei Kormányhivatal élére.

Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánja beszédet mond a Budaörsi Kormányablak gépjármű-ügyintézési pont átadási ünnepségén, 2025. március 18-án, mögötte Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter – Fotó: Kocsis Zoltán / MTI
Tarnai Richárd, Pest vármegye főispánja beszédet mond a Budaörsi Kormányablak gépjármű-ügyintézési pont átadási ünnepségén, 2025. március 18-án, mögötte Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter – Fotó: Kocsis Zoltán / MTI

A Fidesz számára az egyik megugorhatatlan feladat régóta a baloldali bástyának számító XIII. kerület. Az új választókerületi beosztás szerint a budapesti 5. választókerülethez tartozik Újlipótváros, Vizafogó és Angyalföld egy része, a központ pedig Terézváros. Az új elnök Kovács Balázs Norbert lett, aki 2022-ben Oláh Lajostól kapott ki a VI–VII. kerületet magába foglaló választókerületben, a tavalyi önkormányzati választáson pedig Soproni Tamás győzte le a VI. kerületben.

Zsigmond Barna Pál 2018-ban 5 százalékpontnyi különbséggel kikapott a DK-s Varju Lászlótól, de nem kizárt, hogy jövőre megpróbálhat revansot venni. Az előző választáson induló Wintermantel Zsolt májusban átadta a választókerületi elnöki posztot az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma parlamenti államtitkárának. A márciusi időközi országgyűlési választáson a Fidesz a Fidelitas budapesti elnökét, Renge Zsoltot indította itt, aki nagyon nagy különbséggel kapott ki Varjutól. Ezek után kérdés, hogy kivel futnak jövőre neki a kampánynak. Talán abban bízhatnak, hogy Varju és a Tisza Párt indulása megosztja az ellenzéki szavazókat.

„Előttem az utódom” – fogalmazott Németh Zsolt a márciusi Facebook-posztjában, és mindenkivel tudatta, hogy átadja a budafok-tétényi választókerület vezetését Kocsondi Márknak. „33 éves 3 gyermekes családapa bizonyított már egyéni önkormányzati képviselőként és 18 éve a Budafok-Tétényi szervezet aktivistájaként” – mutatta be az utódját Németh, aki 1990 óta a Fidesz országgyűlési képviselője, és két sikertelen választási kampányon van túl. Legutóbb a momentumos Tóth Endrétől, 2018-ban pedig Molnár Gyulától kapott ki a választókerületben.

Egy pillanatig sem lehetett veszélyben Dunai Mónika pozíciója, miután a 2022-es választáson Budapesten egyedül ő tudott nyerni a Fidesz jelöltjei közül. Továbbra is ő 15. választókerület (XVII. kerület) elnöke, és meglepetés lenne, ha nem indulna el jövőre. A szomszédos, 14. választókerületben (XVI. kerület) már korántsem lehetett ennyire egyértelmű, hogy a 2022-es vereség ellenére marad Szatmáry Kristóf az elnök. Megkapta a bizalmat a helyi szervezettől és Orbán Viktortól, de azt még nem lehet kijelenteni, hogy biztosan ő lesz a Fidesz képviselőjelöltje jövőre.

A Fidesz szinte biztosan jobb eredményt érne el ebben a választókerületben Kovács Péterrel, aki a tavalyi önkormányzati választáson a szavazatok 56 százalékát megszerezve kezdhette meg az ötödik polgármesteri ciklusát a XVI. kerületben. Csakhogy épp a Fidesz kezdeményezésére lett 2014-től összeférhetetlen a polgármesteri és országgyűlési képviselői tisztség. Magyar Péter szerint ezt a szabályt akár el is törölhetik a 2026-os választás előtt, de a kormány ígéri: már nem változtatnak a választási szabályokon.

A Fidesznek Budapesten nagyon jól jönne, ha a helyben népszerű polgármestereivel indulhatna, kérdés persze, hogy bennük mennyire van erre ambíció. A 1. választókerület elnöke, Szentgyörgyvölgyi Péter tavaly júniusban 54,2 százalékkal nyerte meg a polgármester-választást az V. kerületben, miközben a Fidesz–KDNP fővárosi listája 36,15, az EP-listája 38,8 százalékot kapott ott. Hasonló a helyzet Kőbányán, ahol D. Kovács Róbert Antal polgármester a Fidesz választókerületi elnöke. Ő 49,15 százalékkal nyerte meg a választást a X. kerületben, míg a Fidesz–KDNP fővárosi listájára a kerületiek 30,7 százaléka, a kormánypárti EP-listára pedig a 35,23 százalékuk szavazott. A kőbányai és a belvárosi választókerületben egyelőre nem látni, hogy kit terveznek felépíteni a kampányra, de több más helyen is vannak még kérdőjelek Budapesten.

A Fidesz budapesti választókerületi elnökei 2025 júniusában:

OEVKKözpontVálasztókerületi elnök
1.V. kerületSzentgyörgyvölgyi Péter
2.VIII. kerületFerencz Orsolya
3.XII. kerületSteiner Attila
4.II. kerületFülöp Attila
5.VI. kerületKovács Balázs Norbert
6.XIV. kerületDeutsch Tamás
7.X. kerületD. Kovács Róbert Antal
8.XIX. kerületTarnai Richárd
9.XXI. kerületNémeth Szilárd
10.XXII. kerületKocsondi Márk
11.III. kerületGyepes Ádám
12.XIII. kerületZsigmond Barna Pál
13.XV. kerületPintér Gábor
14.XVI. kerületSzatmáry Kristóf
15.XVII. kerületDunai Mónika
16.XXIII. kerületFöldesi Gyula
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!