21 Kutatóközpont: Még Fidesz-szavazók között is vannak, akik elgondolkoznak, hogy átszavazzanak a Tiszára
Kire szavaznának az ismerősei és kire szavaztak a Tisza Párt megjelenése előtt? Többek között ezekre a kérdésekre kereste a választ a 21 Kutatóközpont friss, közösségi finanszírozásból megvalósult kutatása, amiről a 24.hu számolt be.
Arra a kérdésre, hogy a Tisza megjelenése előtt kire szavazott az ismerősei többsége, a teljes minta 35 százaléka a Fideszt említette – ezzel szemben az összes többi politikai párt együttvéve is csak 28 százalékot ért el, míg a többiek nem tudtak vagy nem akartak válaszolni. Arra viszont, hogy most kire szavazna az ismerősi körének a többsége,
már csak 28 százalék említi a kormánypártot, 37 százalék a Tiszát, a további 6 százalék pedig más pártot.
Különösen nagy fordulatra világít rá a kutatás a kis- és közepes méretű városokban, illetve a falvakban: a 2024 előtti 13 és 12 százalékpontos Fidesz-előny mostanra 18, illetve 7 százalékpontos hátrány lett, vagyis ennyivel kevesebben gondolják már ezeken a településeken, hogy a környezetük többségében a Fideszre szavaznának. A felmérés szerint a falvakban már csak 7 százalék gondolja, hogy az ismerősei közül mindenki fideszes, míg azt, hogy szinte egyikük sem kormánypárti, kétszer ennyien (a kis és közepes városokban háromszoros a különbség).
A kutatás adatai alátámasztják azt az elméleti felvetést, az emberek többsége a saját véleményét véli többséginek: a kormánypártiak 76, a Tisza-szavazók 86 százaléka gondolja úgy, hogy az ismeretségi köre többségében osztja a véleményét, és mindkét oldalon csak 3 százalékuk érzi a másik oldal többségét. A teljes mintában 37–28 arányban vezet a Tisza a Fidesz előtt ebben a kérdésben, ez két százalékponttal nagyobb különbség, mint amit a 21 Kutatóintézet hétfőn publikált felmérése mutatott a direkt pártpreferencia-kérdés alapján.
A várható győztesről szóló kérdésnél valamivel kisebb volt a Tisza Párt fölénye a Fideszhez képest (36–32 a teljes népességben), a Tisza szavazóinak 86 százaléka azonban magabiztos a győzelmet illetően, ez az arány pedig alig marad el a fideszesek 87 százalékos értékétől.
Azt, hogy mégis inkább a másik nagy pártra szavazna, a Tisza-szavazók 95 százaléka teljesen kizárta, a kormánypártiaknak ehhez képest csak a 81 százaléka – igaz, ez utóbbinál a további 14 százalék is valószínűtlennek tartja ezt.
A teljes minta 21 százaléka biztos abban, hogy a kormánypártot választja, 30 százalék pedig abban, hogy a Tiszát, derül ki a felmérésből.
A friss felmérés módszere a szakirodalom szerint több okból is jobban vetíti előre a választási eredményeket, mint egy direkt pártpreferencia-kutatás – többek között azért is, mert sokan szívesebben osztják meg az ismerőseik preferenciáit, mint a sajátjukat. Emellett, az emberek szeretik olyanokkal körbevenni magukat, akik osztják a véleményüket, így, akinek az ismerősei többsége egy adott párthoz tartozik, az előbb-utóbb jó eséllyel maga is oda fog szavazni.
A Telex folyamatosan követi a 21 Kutatóközpont, az Idea, a Medián, a Nézőpont, a Publicus, a Republikon és a Závecz június 9. óta publikált, nyilvánosan elérhető és leginkább összevethető kutatásait. Az egyes kutatások eredményeit a pontokra kattintva lehet megnézni, a vonal pedig a pártok átlagát jelzi. Ez alapján jól megfigyelhető egy általánosabb trend, hogy miként alakult a Fidesz, a Tisza és más pártok támogatottsága az elmúlt időszakban.
Módszertan: A hibrid adatfelvétel 2025. június 24. és 27. között zajlott, 1000 fő megkérdezésével. A válaszadók SMS-üzenetben kapták meg az online kérdőívhez vezető linket. A 65 év feletti válaszadók politikai preferenciáját telefonos módszerrel kérdezték le a kutatók. A 21 Kutatóközpont ugyanezt a módszert használta az EP-választási méréséhez és a cikkben publikált korábbi kutatásaihoz is. A teljes minta súlyozása a KSH 2022-es népszámlálási adatai szerint történt, lakóhely, nem, kor, iskolai végzettség szerint. A minta reprezentatív a teljes lakosságra nézve, a mintában kapott értékek +/-3 százalékponttal térnek el attól, amit a teljes lakosság megkérdezése esetén kaptak volna. A részsokaságok vizsgálata során azonban a hibahatár ennél valamivel nagyobb is lehet.