Néhány száz ember jelent meg Bayer Zsolt ukrán nagykövetséghez szervezett gyertyagyújtásán

Néhány száz ember jelent meg Bayer Zsolt ukrán nagykövetséghez szervezett gyertyagyújtásán
Fotó: Weiler Vilmos / Telex

1768

Péntek estére gyertyagyújtást szervezett a budapesti ukrán nagykövetség elé Bayer Zsolt kormánypárti publicista azért az ukrán-magyar állampolgár férfiért, aki besorozása után halt meg Ukrajnában nem teljesen tisztázott körülmények között.

A kormányoldal verziója szerint a kárpátaljai férfi azért vesztette életét, mert az ukrán sorozótisztek úgy összeverték, hogy az ettől szerzett sérülései később a halálához vezettek. Az ukrán oldal szerint nem ez történt és férfi tüdőembóliában halt meg, ugyanakkor sok a bizonytalanság az esettel kapcsolatban. Azt, hogy mit lehet tudni tényszerűen, itt szedtük össze csütörtök este, itt pedig Rácz András Oroszország-szakértő frissebb posztja olvasható a témában.

A Bayar Zsolt által meghirdetett esemény kezdetére néhány százan gyűltek össze az Istenhegyi út és a Lóránt út sarkán, az ukrán nagykövetség előtt. A résztvevők közül sokan autóval érkeztek és így hosszan parkolóhelyet keresgéltek az Istenhegyi úton. A rendőrök az esemény ideje alatt nem zárták le az Istenhegyi utat, amelyen így végig városi terepjárók jöttek-mennek. A mikrofon nélkül elmondott beszédek jelentős részét így nem lehetett hallani.

Elsőnek Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője szólalt fel, aki szerint meg kell akadályozni, hogy a kárpátaljai magyarok az orosz-ukrán testvérháborúban meghaljanak. Utána Rákay Philip beszélt, aki szerint a meghalt S. József nem akart elmenni a „globalisták által szított” háborúba. Rákay szerint 2008-ban, Obama idején kezdték el a NATO-t közelebb tolni Oroszország hoz, és ennek lett a következménye, hogy az orosz medvének meg kellett mozdulnia. Rákay szerint a globalisták és a „magánállamok” felelősek a háborúért, a fegyvergyárosok és a háborús uszítók. Szerintük a globalistákat senki nem fogja soha felelősségre vonni, pedig ők a felelősek a hálálesetekért. Ezután felhozta, hogy a Fuggerek elvették Magyarország arany- és ezüstbányáit, és a hozzájuk hasonlók most is ezen dolgoznak.

Fotó: Weiler Vilmos
Fotó: Weiler Vilmos

Ezután Huth Gergely felolvasta azt a levelet, amelyet állítólag halála előtt írt S. József. A levél szerint S.-t megverték, majd gyalog kellett eljutnia Beregszászra. Huth szerint egy ilyen kérdésben nem lehet közepén állni, márpedig Magyar Péter szerinte ezzel próbálkozott. Huth ezután felolvasott egy petíciót, amelyben bocsánatot kérnek Ukrajnától S. haláláért, valamint a haláleset kivizsgálására kérnek.

Harmadiknak Bayer Zsolt szólalt fel, aki azt mondta, eredetileg nem akart beszélni, csak egy néma főhajtásra készült. Bayer halkan beszélt, ezért a tömegből sokan többször rászóltak, hogy beszéljen hangosabban. A publicista azt mondta, mindig emlékezni kell, hogy minden háború szörnyű és teljesen értelmetlen. Bayer Zsolt ezután Sándor Fegyir ukrán nagykövetet szólította meg, akitől azt kérte, hogy tolmácsolja az ukránoknak: ők – mármint Bayerék – nem gyűlölik az ukránokat, csak a háború lezárását akarják elérni. Szerinte.Ukrajnában az állam hathatós támogatásával hurcolnak el és vernek félholtra férfiakat. Szerinte ezt az országot nem szabad felvenni az Európai Unióba.

A résztvevők egy része ezután elszavalta a Miatyánkot, amivel párhuzamosan néhány embertől a Himnusz is felhangzott. A Miatyánk után a többség becsatlakozott a Himnusz utolsó soraiba. Az eseményen becslésünk szerint 300-400 fő vett részt, köztük olyan politikusok, mint Semjén Zsolt és Nacsa Lőrinc, valamint a Megafon több tagja, például Bohár Dániel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!