Lázár: Varga Judit megbocsáthatatlanul súlyosat hibázott, reméljük, nem bukunk vele mindannyian
„Varga Judit óriásit hibázott és hatalmasat bukott. Reméljük, hogy nem bukunk mindannyian vele” – mondta Lázár János a Magyar Hangnak adott interjúban. Szerinte kár, hogy ilyen csúnyán lett vége a volt igazságügyi miniszter politikai karrierjének, „és még nagyobb kár, hogy ebből egy másik politikai karrier szökött szárba”. Hozzátette, „ez egy olyan súlyos hiba volt, ami a mi politikai közösségünkben megbocsáthatatlan”.
Az építési és közlekedési miniszter a kegyelmi botrányról azt mondta, hogy nemcsak a belpolitikában, de „a párt történetében is vízválasztó volt”, amiben ő a lehetőséget látja a megújulásra. „Véget ért a kényelmesség korszaka, ismét meg kell dolgozunk a választói bizalomért” – fogalmazott.
Szerinte „ez a hiba felkínálta a lehetőséget egy új politikai mozgalom kibontakozására is, amely a Fidesz kihívója lesz 2026-ban”. Lázár arról is beszélt, hogy nem lenne azok helyében, akik a kegyelmi ügy részesei voltak. A miniszter szerint ők nem alszanak nyugodtan ma sem, de „nagyon nyugtalanok lesznek a jövő évi választás éjszakáján is”, mert a súlyos hibáik miatt vált nyílttá a verseny.
„Ha valaki lemondatta Novák Katalint, az nem a Fidesz volt, hanem a nép, mivel olyan elemi erejű volt a közfelháborodás” – mondta Lázár, aki szerint a korábbi államfő akkora károkat okozott a Fidesznek, hogy neki még másfél évvel később is magyarázkodnia kell miatta.
A NER-es luxizásról is beszélt a miniszter. Szerinte „Tiborcz fontos szereplője az ingatlanpiacnak, és azt látom, hogy ő inkább befektet”. Hozzátette, „a Ferrari lehet, hogy sok ember szemét szúrja, lehet arról vitatkozni, hogy kell-e ez”.
Lázár azt mondta, a kormánynak foglalkoznia kell azokkal a témákkal, amelyek érdeklik az embereket. Ezek közé sorolta az inflációt, az egészségügyet, az oktatást és a gazdaságot. Szerinte azt kell elmagyarázniuk, hogy „a három és fél éve tartó háború miatt magas lett az infláció, ez pedig beszűkíti a kormány gazdasági mozgásterét”.
Arról, hogy a kormány szerint a Tisza Párt kiszolgálja az ukrán érdekeket, Lázár azt mondta, „Ukrajna érdeke az, hogy Európa fővárosaiban ukránbarát kormány legyen”. Szerinte az ukránok befolyásolni akarják a magyar közvéleményt, „a Tisza felmérése pedig ehhez jól jött, mint ahogy az is, hogy az Európai Néppárt stratégiának tartja az ukrán uniós tagságot”. Hozzátette, tudomása van róla, hogy „az ukrán szolgálat lejárató kampányt szervezett Orbán Viktor személye ellen a magyar sajtóban”.
A magyarországi orosz befolyásról is kérdezték a minisztert. Erről azt mondta, „minden nagyhatalom részéről felmerül, mind próbálkozik”. „Mi csak azt blokkoljuk, hogy Ukrajna gyorsítósávon az EU teljes jogú tagja legyen, például a feltételek teljesítéséhez régóta közelebb álló nyugati-balkáni országokat megelőzve” – válaszolta Lázár arra a felvetésre, hogy a kormány Oroszország geopolitikai érdekeit szolgálja Ukrajna uniós tagságának vétózásával. Azt is elmondta, hogy szerinte „gazdasági téren van” orosz befolyás Magyarországon. Lázár azonban állítja, hogy politikai befolyás nincs, és nem is lehet, mert a politikai közössége hagyományosan távolságtartó az oroszokkal.
„Németország fegyverkezési programot hirdetve bejelentette, hogy néhány éven belül az övé lesz a legerősebb hadsereg és a legerősebb hadiipar Európában. Olyan érzése van az embernek, mintha a harmincas években járnánk” – reagálta Lázár arra, hogy a kormány miért maradt semleges az orosz-ukrán háború kérdésében.
A Pride is szóba került az interjú során. „Az volt a mesterterv, hogy nem lesz Pride. Amiből végül egy jogi csata lett, ahelyett hogy társadalmi vita lett volna. A magyar társadalom hetven százaléka ellenzi a Pride-ot”. Szerinte ott hibáztak, hogy ennek a hetven százaléknak a véleményét nem tudták jól artikulálni, helyette jogi csatározásba kezdtek. „Az, hogy lett Pride, számunkra kudarc” – mondta.
Lázár szerint az őszre halasztott ellehetetlenítési törvény célja, hogy a médiában ugyanolyan átláthatósági szabályok legyenek, mint más területeken. De azt is elárulta, hogy „nem mindenki szeretné” az átláthatóságinak nevezett törvényt.
A miniszter a Magyar Hangnak adott interjúban még beszélt:
- a magyar vasút helyzetéről,
- a Vonatinfó lelövéséről,
- a Lázárinfókról,
- a batidai vadászkastélyról,
- és az MNB-ügyről is.