Egyértelművé tette a Mol: akkor is megépül az Újpest stadionja, ha az önkormányzat nem működik együtt

„Nem ma fog eldőlni, hogy lesz-e stadion vagy sem, sajnos, ennél bonyolultabb az élet. Nem is az a kérdés, ki stadionpárti és stadionellenes, itt mindenki Újpest-párti. Az a kérdés, hogy milyen hatással lesz a tradicionális Újpest-Kertvárosra a beruházás” – mondta Trippon Norbert DK-s újpesti polgármester a csütörtöki lakossági fórumon, amit az Újpest focicsapatának új stadionja miatt hívtak össze a környékén élő civilek.
Az Újpest FC tulajdonosa, a Mol-csoport június 20-án jelentette be azt, amiről már hónapok óta pletykáltak, azaz hogy a Fóti út 141. szám alatt, a Tungsram volt gyártelepén építenék fel az új stadiont, ami az elképzelések szerint akár 25 ezer férőhelyes is lehet. A vállalat közleménye szerint előszerződést kötöttek a 180 ezer négyzetméteres területre, aminek sajtóhírek szerint egyik tulajdonosa nem más, mint a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt. Már ott tart a projekt, hogy elbontották a gyártelep épületeinek nagy részét, nagy halomban áll a törmelék a területen. A hatalmas területet a Fóti út, a Blaha Lujza utca, a Lahner György utca és a Szilágyi út fogja közre.
Az ott élők viszont nem igazán lelkesednek a stadionért. Attól félnek, hogy a stadion miatt élhetetlenné válik a kertvárosias környék. Hatalmas lesz a fény- és hangterhelés, meccsnapokon az egyébként csendes utcákat ellepik a kocsik és a szurkolók. Az építkezés miatt tönkremennek a házaik, csökkenni fog az ingatlanok értéke. Egy felszólaló arról beszélt, hogy már háromnegyed éve árulja a házát, de a stadion miatt nem tud elköltözni, mert rendre visszalépnek az érdeklődők. Más arról számolt be, hogy már a bontás miatt is több helyen megrepedeztek a környéken lévő házak. Azt is nehezményezik a civilek, hogy a beruházó, a Mol eddig nem nagyon tájékoztatta őket arról, pontosan mekkora is lesz a megálmodott új stadion, és annak milyen hatásai lesznek rájuk nézve.
Ezért sem volt könnyű dolga a Demokratikus Koalíció újpesti polgármesterének a lakossági fórumon, mert a felmerülő kérdések többségére a Mol tudott volna érdemben válaszolni. Hétfőn talán okosabbak lesznek az újpestiek, mert aznap az Újpest FC tart lakossági fórumot, ahol elvileg bemutatják a beruházás terveit.


Trippon Norbert arról beszélt, hogy pár éve még könnyebb helyzetben lett volna az önkormányzat, mert korábban ők adták ki az építési és bontási engedélyeket is, most viszont már a kormányhivatal. Ráadásul bármikor kiemelt kormányzati beruházássá minősíthetik a stadiont, és akkor még a kerületi szabályok alól is mentesülne az építkezés.
Trippon szerint ha azt feltételezik, hogy a Mol képes elérni, hogy kormányzati kiemelést kapjon a beruházást, akkor az önkormányzat legfeljebb abba szólhat bele, hogyan valósul meg a stadion. „Lehet-e humanizálni a beruházást, és maximalizálni a közösségi előnyöket, és minimalizálni a kockázatokat?” A kockázatok között említette, hogy lesz-e elég parkoló, az úthálózat és a tömegközlekedés elbírja-e a megnövekedett terhelést, illetve hol fognak ki és bemenni a szurkolók. Lehetnek előnyei is a stadionnak, például végre megtisztíthatják a gyártelep és a kertváros alatt lévő szennyezett talajvizet, és jelentős zöldfelületek jöhetnek létre, „de ezek nem homályosíthatják el a kockázatokat”, mondta a polgármester.
Trippon elmondása szerint komoly dilemma előtt áll az önkormányzat. A Mol ugyanis a gyártelepen felül további ingatlanokat akar bevonni a beruházásba, és ezek egy része önkormányzati tulajdonban van. Levélben arra kérték az önkormányzatot, hogy írjon alá egy szándéknyilatkozatot arról, hogy az érintett három önkormányzati tulajdonú telek is kapjon kormányzati kiemelést.
Az egyik telek az Újpesti Haladás jelenlegi pályája, ahol a lakossági fórumot tartották, míg a két másik ingatlan a Rákospalota-Újpest vasútállomás környékén található. Mindhárom ingatlan közvetlenül határos a volt gyártelep területével, ezért merülhetett fel, hogy ezeken is építkezne a Mol. A tervek szerint az Újpesti Haladás pályájának helyén húznák fel az új edzőközpontot, a két másik ingatlanon pedig kereskedelmi központ lenne, illetve arrafele lenne az egyik szurkolói bejárat is.
Inkább a stadion, mint egy Tesco
Kérdés, hogy az önkormányzat aláírja ezt a szándéknyilatkozatot vagy nem. Trippon szerint a Mol egyértelművé tette számukra: akár együttműködik az önkormányzat, akár nem, a stadiont akkor is megépítik, akár a három önkormányzati telek nélkül is. A Mol két tervet is bemutatott nekik: az egyik azzal számol, hogy az önkormányzat együttműködő lesz, míg a másik azzal, hogy nem tudják bevonni a beruházásba az önkormányzati telkeket.
Az első esetben a Szilágyi utca felől lenne az egyik szurkolói bejárat, a Fóti út felől a másik, a Lahner György utca felől pedig közösségi célú létesítmény épülne parkkal, játszótérrel. A másik esetben máshová kerülne az edzőközpont, emiatt az egyik utcán keresztül tudnák megközelíteni a stadiont a szurkolók. Pont ez az, amit mindenképpen szeretnének elkerülni a környéken élők.
Trippon szerint mindkét forgatókönyvnek vannak kockázatai, ezért beszélt korábban dilemmáról. Hangsúlyozta, hogy az önkormányzatot nem kényszeríthetik a telkek eladására, akkor sem, ha aláírják a szándéknyilatkozatot. Ha belemennek a kormányzati kiemelésbe, akkor talán nagyobb hatásuk lesz arra, hogy mi és hogyan épül meg a területen, és ki tudják harcolni a beruházónál, hogy figyelembe vegyék a lakosság igényeit. Ha viszont nem működnek együtt a Mol-lal, akkor nem lesz tárgyalási pozícióban az önkormányzat. „Az a kérdés, hogy lépünk egyet hátra, és történik ami történik, vagy az önkormányzat megpróbál olyan helyzetet teremteni, amiben meg lehet védeni a kertvárost és közösségi célú előnyöket is lehet szerezni.” Az önkormányzatnak három hete van, hogy döntsön a Mol kéréséről.
Többen megkérdezték a polgármestertől, hogy milyen biztosítékot tud kiharcolni az önkormányzat, hogy tényleg az épüljön meg, ami a tervekben szerepel. Trippon Norbert azt mondta, több mint ötven vitás pontot gyűjtöttek eddig össze, ezeket mind meg akarják tárgyalni a Mollal, illetve településrendezési szerződést is tudnak kötni. Sokan attól is tartanak, hogy nemcsak meccsek lesznek a stadionban, hanem koncertek vagy más rendezvények is. „Mert ha igen, ott tartanak majd, hogy minden hétvégén hepaj lesz” – mondta az egyik felszólaló. A polgármester azt mondta, a Moltól azt a választ kapták, hogy ők alapvetően meccsekben gondolkodnak, mert szerintük a stadion elhelyezkedése miatt nem fognak odahozni koncerteket.
A lakóhelyüket féltő helyiek mellett szót kapott egy Újpest-szurkoló is. Szerinte Újpest 21. századi történelmének legnagyobb beruházása lesz a stadion, a szurkolók döntő többsége pedig támogatja, hogy a kiszemelt helyen valósuljon meg a beruházás. „Ki az a hülye, aki nem fogadja el azokat az előnyöket, amiket egy cég odaad?” Ekkor támadt egy kis szóváltás az egy szem szurkoló és a többi fórumozó között. „Gyere, vedd meg a házam, költözz ide, és hallgasd minden két héten, aztán beszélj!” – mondta neki az egyikük, míg más azt kiabálta be, hogy „hol laktok?”
Nagy Dávid, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt önkormányzati képviselője is felszólalt a fórumon. Ő arról beszélt, hogy a Molnak nem lehet hinni. A Mol-toronynál sem épült meg a beígért villamosvonal, a Fehérvár mögül pedig kifaroltak szponzorként, ki is esett az NB I.-ből a csapat. A képviselő szkeptikus a szándéknyilatkozattal kapcsolatban, nem gondolja, hogy ezt alá lehet írni. Szerinte zsaroló hangvételű a Mol levele, amit nyilvánosságra kéne hozni, mert akkor a lakosság tisztábban látna a stadion kérdésében. Trippon azzal reagált a kutyapártos képviselő szavaira, hogy a stadion akkora horderejű ügy, ahol nincs helye a pártpolitikának. „Újpesten úgy járja, hogy a nagy ügyekben össze kell kapaszkodnunk, különben áthajtanak rajtuk.”


A fórumon ott volt Wintermantel Zsolt, aki 2010 és 2019 között volt Újpest polgármestere fideszes színekben, most pedig önkormányzati képviselő. Többen is azt követelték, hogy fideszes politikusként ő is mondja el a véleményét a stadionról. Azt mondta, megérti a lakók félelmeit, de a mostanihoz hasonló helyzetekben a jó szomszédságra kell törekedni.
Kutyapártos képviselőtársával szemben az ő határozott véleménye szerint az önkormányzat elemi érdeke, hogy a tulajdonában lévő három telek is benne legyen a beruházásban, mert minden tárgyalási lehetőségtől elzárja magát a kerület, ha ez nem így lesz. Az önkormányzatnak pedig az a dolga, hogy a lehető legjobb pozíciót alkudja ki a beruházóval szemben, és kitalálja, mit kérjenek a Moltól. „Fura, hogy én most támogatom a polgármestert, de neki az a feladata, hogy a lehető legjobb eredményt érje el a Mollal való tárgyalásokon.” A személyes véleménye pedig az, hogy inkább épüljön ott stadion, mint Tesco vagy lakópark.
De miért kell az Újpestnek új stadion?
Tavaly februárban lett hivatalos, hogy a Mol-csoport megveszi az Újpest focicsapatát. A megállapodás értelmében a Mol-csoport többségi tulajdont szerzett az Újpest Football Clubot üzemeltető kft.-ben. A Mol korábban a Fehérvár főszponzora volt, de a székesfehérvári csapatban nem volt tulajdonos. A bejelentést követő hónapokban röppentek fel először a pletykák az új stadion lehetséges helyszínéről.
Az újpesti csapatnak azért van szüksége új stadionra, mert a mostani pálya már nem elég korszerű. A több mint száz éves, még Hajós Alfréd építészi munkája alapján elkészült Szusza Ferenc Stadiont 2019-ben újították fel, 800 millió forint értékű munkával befedték a lelátókat, a futópályát a korszellemnek megfelelően kivették, de a 12-13 ezres stadion szerkezete, dizájnja a régi maradt.
A szurkolók azt sem élték meg jól, hogy az Újpest kimaradt abból a hullámból, amikor az összes nagy fővárosi csapat új stadiont kapott. De az igazi gond a megközelítés volt: miközben a Fradi Groupama Arénája, vagy a Puskás Ferenc Stadion metrómegállónál van, de az MTK, a Vasas és a Honvéd stadionja is elérhető kötött pályás közlekedéssel, addig az Újpest stadionjától csak több mint egy kilométerre volt kötött pályás megálló.
És persze az is közrejátszik a stadionépítésben, hogy az új tulajdonos, a Mol azt szeretné, ha az Újpest néhány éven belül a Ferencváros riválisa lenne. Márpedig ehhez nagyobb és modernebb stadion is dukál. Állítólag az a cél, hogy még a Fradi 23 ezres stadionját is túlszárnyalják befogadóképességben.
Ezzel csak az a gond, hogy nem mindenhol fér el ekkora stadion. A telekkeresés során természetesen csak Újpest jöhetett szóba. Az Eston nevű cég mérte fel az ingatlanokat, összesen 13 lokációt azonosított, de ezek zöme hamar kirostálódott a tömegközlekedés, a tulajdonosi helyzet vagy a beépíthetőség miatt. Végül három megoldás maradt: az említett Fóti út 141., a Vasúttörténeti Parktól északra található vasúti infrastruktúra, vagy a Megyeri út 13., hogy valahogy a régi telekre zsúfolják be az új stadiont.
A régi stadionnál főleg az volt a korlát, hogy a környező telkeket már beépítették, új stadiont eleve nehéz lett volna oda építeni, ráadásul az UEFA ajánlása alapján el is kellett volna fordítani a stadiont, hogy megfelelő legyen a tájolása. A jelenlegi stadiontól légvonalban 1 kilométerre található Fóti út 141. előnye, hogy közel van az utánpótlás központ, és a jobb a tömegközlekedés is, villamossal és vonattal is megközelíthető a terület.
Ratatics Péter klubelnök tavaly decemberben azt nyilatkozta, hogy a 2027-es szezont már egy új stadionban szeretnék kezdeni, amely nemcsak az UEFA elvárásainak felel meg, hanem modern szurkolói élményközpontként is működik majd. A klubvezető hangsúlyozta, hogy mind a sportszakmai, mind az infrastrukturális fejlődés elengedhetetlen ahhoz, hogy az Újpest visszatérjen a hazai és nemzetközi élvonalba.