Orbán Viktor nyári podcasthaknija azt jelzi az elemzők szerint, hogy nem áll jól a Fidesz

Orbán Viktor nyári podcasthaknija azt jelzi az elemzők szerint, hogy nem áll jól a Fidesz
Orbán Viktor a Patrióta vendégeként – Fotó: Orbán Viktor / Facebook

2314

„Nem nehéz engem kérdezni. Van egy-két feltétel, hogy egy ilyen beszélgetés létrejöjjön. Az első az, hogy legyen esély értelmes beszélgetésre. Csihipuhi kedvéért nem ülök be egy stúdióba, hogy ott kölcsönösen piszkáljuk vagy szurkáljuk egymást. […] Meg a másik, hogy zsoldban állóknak nem adok interjúkat. Tehát akiről tudom, hogy külföldről fizetik, azzal nem vállalok beszélgetést. Azt szeretem, ha azzal beszélgetek, akivel szemben ülök, mint például magával, nem pedig a pénzeszsákkal, aki maga mögött ül” – mondta Orbán Viktor múlt csütörtökön az Ultrahang YouTube-csatornáján, amikor a műsort vezető Király Tamás arról kérdezte: mi az oka annak, hogy az elmúlt hetekben egymás után jelenik meg különböző podcastokban.

A miniszterelnök 16 éve nem ad valódi interjút a kormánytól független médiának, a Telex is hiába küld rendszeresen interjúkérelmet. A péntek reggeli közrádiós interjúi mellett azonban mostanság feltűnően sokat szerepel podcastműsorokban. Miután június végén a TV2-ben Gönczi Gábor kérdezte, a miniszterelnök a nyár közepén, szűk két hét alatt négy YouTube-csatornán is hosszabb interjúnak kinéző beszélgetésen vett részt.

A kommunikációs hadjárat Török Gábor és Ruff Bálint politikai elemzőknek is feltűnt. „Ahogy korábban is sejteni lehetett, a Fidesz teljes nyári mozgósításba kezdett a különböző közösségi médiafelületeken. Július 1-jétől újabb tematizációs szőnyegbombázás indult el, nem hagyva kétséget afelől, hogy mára ők is érzik: komoly baj van a támogatottságukkal” – írta Ruff a Partizánon futó Vétó című műsora Facebook-oldalán. Ha jól állna a Fidesz, akkor Orbán most nyaralna Ruff szerint, és „nem kellene ezredszer elmondani, hogy »menni fog«, és nem kéne bizonygatni, hogy minden rendben van”.

A teljes képhez hozzátartozik, hogy Orbán általában Tusványos után, inkább augusztusban szokott elmenni nyaralni, de az tény, hogy ennyi médiamegjelenést nem szokott vállalni a miniszterelnök, főleg nem július közepén. És megvan az oka, hogy most miért lépett erre az útra.

A kormánytól független közvélemény-kutató cégek felmérései szerint a Tisza Párt már hónapokkal ezelőtt átvette a vezetést, és még a fideszes Nézőpont Intézet vezetője, Mráz Ágoston Sámuel is elismerte, hogy zárult az olló a két nagy párt között. A Nézőpontnál továbbra is a Fidesz vezet ugyan, de Mráz szerint az kihívást jelent a kormánypártoknak, hogy csökkent a szavazótáboruk aktivitása, azaz egy mostani választáson sokan inkább otthon maradnának.

Minden jel szerint ezt látják a Karmelitában is, és ezért csúcsra járatják a kommunikációs úthengert. A napirend uralása mellett az elsődleges cél, hogy Orbán megnyugtassa a fideszes szavazókat: ura a helyzetnek, nyugodt, és nem kételkedik abban, hogy jövőre ismét nyerni fognak. De ha valóban ennyire lefutott lenne a meccs, akkor – ahogy azt Ruff Bálint megjegyezte – nem szerepelne ennyit a nyár közepén. Valójában a kiélezett belpolitikai helyzetben egészen egyszerűen nem teheti meg, hogy teljesen átengedje a terepet az újabb országjárásra induló Magyar Péternek.

A pénteki közmédiás interjúk, a közösségi médiás aktivitás és a nyilvános beszédek már nem elegendők. Orbán az elmúlt hónapokban többször is arról beszélt, hogy a digitális térben az általa csak digitális mozgalomnak tartott Tiszához képest lemaradásban van a Fidesz. Ezzel indokolta a Harcosok Klubja elindítását, és láthatóan ezen túl is keresi az új csatornákat a választók elérésére. Valódi kockázatot azonban eddig nem vállalt: a Telex, a Partizán vagy a 444 helyett kizárólag olyan helyekre megy el, ahol nemigen kap meglepő, kritikus kérdést, amire nincs meg a megtervezett válasza.

Így maximum a saját táborát tudja aktivizálni, de arra nem alkalmasak ezek a podcastok, hogy bővítse a Fidesz szavazóbázisát.

A nem titkoltan baráti hangvételű Lentulai- és Bayer-beszélgetések után az Ultrahang műsora volt, amit úgy harangoztak be Orbán Facebook-oldalán, hogy „Tabuk nélkül!”. Az egy és negyed órás beszélgetésben érintőlegesen szóba került ugyan a miniszterelnök környezetének meggazdagodása, Hatvanpuszta vagy épp a sikertelen repülőrajt, de a műsort vezető Király Tamás érdemi visszakérdezés nélkül hagyta, hogy a miniszterelnök azt állítsa: a becslések szerint 30 millió euróból (kb. 11,5 milliárd forint) újjáépített 19. századi uradalmi birtok és épületegyüttes valójában csak egy gazdaság, és neki ahhoz semmi köze, a 85 éves édesapja, az állami megrendeléseken meggazdagodott Orbán Győző újíttatta fel. Mindeközben a VSquare információi szerint a miniszterelnök rendszeresen Hatvanpusztán tartja a munkamegbeszéléseit és családi hosszú hétvégéit, a gazdaságnak nevezett birtokon pedig több lakosztály, kúria, pálmaház és főúri magánkönyvtár is van.

Az Ultrahang mögött a Fidesszel közismerten jó kapcsolatokat ápoló, a kormánypártokat nyíltan támogató Németh Sándor vezette Hit Gyülekezete áll. A Lakmusz cikkében a korábban költségvetési csalás miatt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt Király Tamás is elismerte, hogy a Hit Rádió (azaz a Hit Gyülekezete rádiója) és az Ultrahang között szoros együttműködés van. Az Ultrahang több interjúját a Hit Rádió Kresz Géza utcai stúdiójában veszik fel, műsorait a rádióban is leadják, de a munkatársak is közösek. A külpolitikai fókuszú Ultrahang csatorna visszatérő vendégei a Fidesz narratíváit menetrendszerűen felmondó „biztonságpolitikai szakértők”, mint például Nógrádi György, Robert C. Castel, az orosz propagandát terjesztő Georg Spöttle, vagy az 1956-osokat bolondnak nevező és emiatt a Szuverenitásvédelmi Hivataltól kirúgott Somkuti Bálint.

Orbán Viktor az Ultrahangban – Fotó: Orbán Viktor / Facebook
Orbán Viktor az Ultrahangban – Fotó: Orbán Viktor / Facebook

Azt még nem tudni, hogy melyik podcast lesz Orbán következő állomása, de Lentulai műsorában már jelezte: előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz, hogy összehozzon egy műsort Rónai Egonnal, mert az ATV műsorvezetője egy olyan műfajt űz a miniszterelnök szerint, ami „a baloldalon kihalt”. Feltesz egy kérdést, és hagyja beszélni az interjúalanyt, míg Orbán szerint mások úgynevezett revolver-újságírást folytatnak, és folyamatosan közbekérdeznek. Rónai szintén a Hit Gyülekezete médiabirodalmához tartozó ATV-n és a csatornával együttműködő, kormányközeli Indexen vezet műsorokat.

Megkérdeztük a Kormányzati Tájékoztatási Központot és a Miniszterelnöki Sajtóirodát, hogy ki és milyen szempontok alapján dönt arról, hogy a miniszterelnök kinek ad interjút, illetve melyik műsorba megy be. Kíváncsiak voltunk, hogy mi indokolja, hogy a korábbiaknál többet szerepel a médiában Orbán Viktor az elmúlt hetekben, és mikor várható, hogy a kormánytól független YouTube-csatornák meghívásait is elfogadja. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Trump kampánya lehet a minta

„A Fidesz kommunikációjának van egy érdekes sajátossága: bármit változtatnak, bármibe kezdenek, azt mindig csúcsra járatják. Most éppen azt (és ott) teszik, amiben (és ahol) úgy gondolják, hogy le vannak maradva, és amit Trumptól tanultak: hirtelen közösségi médiás műsorokba megy a miniszterelnök, de nem havonta, mondjuk, egyszer-kétszer, hanem az elmúlt két hétben szinte kétnaponta” – fogalmazott Török Gábor politikai elemző.

A tavalyi amerikai elnökválasztáson mindkét elnökjelölt a korábbiaknál többet szerepelt internetes műsorokban, és elemzők szerint Trump sikerében fontos szerepet játszhattak olyan hírességek podcastjai, mint például Joe Rogané. A világhírű podcaster műsorában október végén közel három órát beszélt Trump, a videó nézettsége lassan eléri a 60 milliót a YouTube-on.

A Conversation cikke szerint Trump a kampány alatt gyakorlatilag háttérbe szorította a hagyományos médiát, és összesen 14 nagy elérésű podcastban tűnt fel, amelyek célközönsége a kampánystratégiája szempontjából kulcsfontosságú fiatalok és férfiak voltak. Már önmagában az pluszszavazatot hozhatott a republikánus jelöltnek, hogy népszerű influenszerekkel, közéleti személyiségekkel szerepelt egy műsorban, akik jellemzően baráti módon fogadták. Amikor a győzelmét egy szűk támogatói körben ünnepelték, Trump egyik régi barátja, Dana White, a UFC vezérigazgatója külön is köszönetet mondott azoknak a befolyásos hírességeknek (Joe Rogannek, Nelk Boysnak, Adin Rossnak és Theo Vonnak), akiknek a podcastjába a republikánus jelölt meghívást kapott a kampány alatt.

Trump ezekben a műsorokban jóval szabadabban és hosszabban beszélhetett, mint a hagyományos interjúkban, és visszakérdezés nélkül tehetett sokszor ellenőrizhetetlen vagy épp teljesen alaptalan állításokat, oszthatott meg összeesküvés-elméleteket. A beszámolók szerint ezek a beszélgetések jellemzően baráti hangvételűek voltak, és a műsorvezető sem törekedett olyan szakmai szabályok betartására, amihez az újságírók tartják magukat. Sőt sokszor ők maguk is megosztották egyes kérdésekben a véleményüket, mint ahogy Bayer Zsolt szokta.

„A podcasterekkel, humoristákkal és influenszerekkel való együttműködés lehetővé tette, hogy az emberek megismerjék Trump emberi oldalát, amit a mainstream média szándékosan nem mutat be” – mondta Alex Bruesewitz, Trump egyik kampánytanácsadója az amerikai Forbesnak. Ezt próbálja a Fidesz az utóbbi hónapokban meghonosítani, amikor Orbán hosszú anekdotákba kezd az ultizásról, Varga Zoltán focista legendás szögletéről, vagy arról, hogy miként öltözködik reggel.

Csakhogy Trumppal ellentétben a magyar kormányfő addig nem igazán tudja kiaknázni a podcastokban rejlő politikai lehetőségeket, amíg csak Bayer Zsolt vagy Lentulai Krisztián műsorába megy el.

Kérdés, hogy a következő hónapokban eljön-e az a pont, amikor Orbán stábja úgy dönt: a Fidesz táborán túl megpróbálnak egy szélesebb közönséghez szólni, és a miniszterelnök némi kockázatot vállalva elmegy egy nagyobb elérésű, a fideszes magszavazókon túli tábort is megszólítani képes műsorba. Addig pedig marad az, hogy hetente más fideszes műsorban mondhatja el ellenpontozás nélkül, hogy mit gondol a világ dolgairól.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!