A 2 méteres legkisebb Trump gyerek, akiről már apja csendes stratégájaként beszélnek

A 2 méteres legkisebb Trump gyerek, akiről már apja csendes stratégájaként beszélnek
Barron Trump érkezése a beiktatási ceremóniára 2025. január 20-án – Fotó: Kenny Holston / Pool / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

393

Barron Trump még az algebra alapjait tanulta marylandi magániskolája padjában, amikor Donald Trump idősebb gyerekei már a nekik leosztott funkciókat vitték apjuk első elnöki ciklusában és a családi cégekben is jó ideje fontos posztokat töltöttek be. A kisfiúból a második ciklusra egy több mint 2 méter magas fiatal felnőtt lett, aki mostanra minden korábbinál nagyobb figyelmet kapott.

„Van nekem egy nagyon magas fiam, Barron”, kezdte például legkisebb fia érdemeinek méltatását Trump a beiktatását követően a Capital One Aréna tomboló közönsége előtt. A nyilvánosság szeme elől eddig nagyrészt rejtőzködő 18 éves fiú ezúttal olyan zavarba ejtő magabiztossággal és testbeszéddel fordult a közönség felé, mint amit tényleg csak haladó populisták tudnak.

Apja ezután Barron politikai érzékének dicséretével folytatta a beszédet, és azt mondta, fia sikeresen felmérte a fiatal szavazók igényeit, mikor beküldte őt különféle podcastműsorokba, amivel aztán meg is nyerték a fiatalok szavazatait. És ha a fiatalok többségének szavazatát valójában nem is nyerték meg (az exit pollok szerint még mindig valamivel több volt a fiatal demokrata szavazó), tény azonban, hogy Donald Trump négy év alatt 15 százalékot javított a 18 és 29 éves férfiak körében. Ebben pedig óriási szerepe volt a bro vote-oknak, azaz a fiatal fehér férfiak szavazatainak, akiknek 52 százaléka voksolt a végül győztes elnökre Kamala Harris 45 százalékával szemben.

Nem véletlen tehát, hogy Barron Trumpot egyfajta újgenerációs MAGA kabalaként kezdték emlegetni.

De mit tud ez az alig felnőttkorú fiatal, aki milliárdoscsemeteként a legjobb magániskolákat végigjárva kezdte meg nemrég üzleti egyetemi tanulmányait, és hogy jutottunk el oda, hogy már apja csendes stratégájaként beszélnek róla?

Gyerekbirodalom a Trump Towerben

Alig egy évvel házasságkötésük után, 2006. március 20-án született meg az ingatlanmágnás-valóságshowhős Donald Trump ötödik és a szlovén származású modell Melania Trump egyetlen gyereke. Nevét, ami egyébként harcost és nemest jelent, az édesapja választotta, és bár az utolsó pillanatban meggondolta magát, a névhez ekkor már Melania Trump ragaszkodott.

A fiú a gyerekkorát a New York-i Trump Tower egyik hatalmas, fullpanorámás penthouse-ában töltötte, ahol egy egész emeletet kisajátíthatott, ez volt „Barron nappalija”. Amikor 2010-ben egy bulvárcsatorna látogatást tett a család fehér carrarai márványoszlopokkal és arany intarziákkal díszített otthonában, a négyéves Barron szívesen mutatta meg a riportereknek az elektromos meghajtású Mercedesét és a dobszettjét. Ekkor készültek azok az emlékezetes felvételek is, amelyeken Barron és édesanyja egy életnagyságú fehér műtigrisen lovagol.

Barron Trump tízéves volt, amikor apja – némileg a család számára is váratlanul –először költözhetett be a Fehér Házba. Donald Trump egy korabeli interjúban azt mondta, fia egy kicsit tartott a költözéstől, és hogy ott kell hagynia a megszokott New York-i közegét és a barátait, de ő azt mondta neki: apa segíteni fog az embereken, és segíthet a hozzá hasonló gyerekeken, és ez majd őt is boldoggá teszi. Trump első elnöki beiktatása után Melania egy ideig arra hivatkozva nem költözött be vele a Fehér Házba, hogy Barron New Yorkban jár iskolába, és nem akarja, hogy megszakítsa a tanévet.

Barron aztán iskolát váltott, és 2017 nyarától a korábbi manhattani magániskolája helyett egy másik exkluzív magánintézménybe, az évi kb. 40 ezer dolláros (mai árfolyamon 15,7 millió forint) tandíjjal működő marylandi St. Andrew's Episcopal Schoolba iratkozott be. Anyjával ekkor hivatalosan is beköltöztek a washingtoni elnöki rezidenciába, amelynek Barron Trump lett az első kisfiú lakója, mióta ifjabb John F. Kennedy 1961-ben csecsemőként megérkezett oda.

Barron Trump szüleivel a Fehér Ház kertjében, 2017 nyarán – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images
Barron Trump szüleivel a Fehér Ház kertjében, 2017 nyarán – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images

Médiafigyelem és bullying

Melania Trump férje elnöki éveiben igyekezett a fiát távol tartani a médiafigyelemtől, és biztosítani neki, hogy amennyire csak lehet, normális gyerekkora legyen. A fiú a kampányidőszakban is csak alig néhányszor jelent meg nyilvánosan. A teljes védelem mégsem működött. Az Amerika egyik legismertebb talkshow-ját vezető és erősen Demokrata-szimpatizáns Rosie O'Donnell például egy tweetjében felvetette, hogy Barron Trump talán autista lehet, és ha ez így van, az „csodálatos lehetőség” lenne arra, hogy felhívják a figyelmet az autizmus problémájára. Melania Trump tavaly megjelent memoárjában idézte fel újra az esetet, és elárulta: a neten terjedő „pletyka” akkoriban mélyen érintette Barront, majd leszögezte, hogy bár az autizmusban nincs semmi szégyenletes, a fia viszont nem autista.

A first lady szerint az esetet követően online és a való életben is rendszeresen zaklatták a fiát, ami szerinte „helyrehozhatatlan károkat okozott benne”.

Az elnökcsemetét ekkor olyan tömeges támadások érték, hogy még Chelsea Clinton is arra kérte az embereket, hogy hagyják békén Barront, akinek joga van a gyerekkorához, és hasonló üzenetet posztolt George W. Bush lánya, a televíziós műsorvezető-újságíró Jenna Bush Hager is.

Bro szavazók, bro podcasterek

Az ekkor már a Palm Beach-i Oxbridge Akadémia diákjaként tanuló Barron apja 2024-es elnökválasztási kampányában is Melaniához hasonlóan nagyrészt távol maradt a nyilvánosságtól, és szinte csak pár nagyobb kampánygyűlésén tűnt fel. A novemberi választási győzelem utáni floridai ünnepségen, ahogy az összes Trump-utód, Barron is helyet foglalt a színpadon, és miközben Donald Trump háláját fejezte ki a gyerekeiért, legkisebb fiát úgy konferálta fel:

„Elég népszerű vagy, talán népszerűbb is, mint Don és Eric”.

Egy tavaly májusi rádióinterjúban sem csak a fia magasságát emelte ki (persze azt is), hanem hogy jó tanuló, és hogy szereti a politikát. „Vicces, mert néha azt mondja nekem: apa, ezt kellene tenned”. A kampányban részt vevő források is arról számoltak be a sajtónak, hogy Barron kifejezetten érdeklődik a politika iránt.

A legfiatalabb Trumpnak már csak napjai voltak hátra az érettségiig, amikor felkérést kapott az első politikai szerepvállalására: három idősebb testvérével együtt őt is meghívták a floridai republikánusok egyik delegáltjának a 2024-es Republikánus Konvencióra. Mire a hír bejárta a sajtót, Melania Trump irodája közleményben közölte: bár Barronnak megtiszteltetés a felkérés, elfoglaltságai miatt vissza kell azt utasítania.

Melania, Barron és Donald Trump az elnökválasztási kampány egyik állomásán, a floridai West Palm Beachen, 2024. november 6-án – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images
Melania, Barron és Donald Trump az elnökválasztási kampány egyik állomásán, a floridai West Palm Beachen, 2024. november 6-án – Fotó: Jabin Botsford / The Washington Post / Getty Images

A döntést később sem magyarázta meg, viszont a 2024-es választás után egy hónappal a Fox News Fox & Friends című műsorában a régi-új first lady is megerősítette, hogy Barron tanácsai fontos szerepet játszottak az apja győzelmében. Így ugyanis a fiatal szavazók körében népszerű médiaszemélyiségek társaságában jelenhetett meg. Melania Trump meglátása szerint a Z generáció szavazói egyébként sem néznek ma már tévét, helyette a közösségi médiára, a podcastokra és streamekre hagyatkoznak, Barron pedig képben van ezekkel.

A választási győzelem éjszakáján Dana White, az UFC alapítója külön is kiemelt több olyan streamert és podcastert, akik a kampány során vendégül látták a republikánus elnökjelöltet a platformjukon, köztük Theo Vont, Adin Rosst, a Nelk Boyst, a Bussin' with the Boyst és Joe Rogant. Hogy a bro podcast-túra hány állomásának ötlete származik konkrétan Barron Trumptól, azt nem tudjuk, de kettő biztosan: Joe Roganről és Adin Rossról maga Donald Trump beszélt.

Trump Ross műsorában külön is megemlítette, hogy a fia üdvözli őt, és nagy rajongója. A 23 éves, videojátékok bemutatásával népszerűvé váló Adin Ross – a New York Times meghatározása szerint – a tesztoszterontól duzzadó demográfiai csoport kedvelt influenszere, aki szívesen beszélget olykor olyan figurákkal, mint a rasszista Nick Fuentes és a nőgyűlölő Andrew Tate.

Láthatóan Trump is jól érezte magát a társaságában, az elkészült videót pedig két hónap alatt több mint 2,6 millióan látták. A világ leghallgatottabb podcasterével, a maszkulinitására szintén büszke republikánus Joe Rogannel folytatott beszélgetése még ennél is népszerűbb lett: öt hónappal a megjelenése után jelenleg 54 millió megtekintésnél tart.

A kriptorajongó vizionárius

De Barron Trump nem csak a politikában, az üzleti világban is bontogatja a szárnyait, és úgy tűnik, abban is szerepet játszott, hogy szülei saját kriptovalutát dobjanak piacra. Donald Trump a fiát igazi kriptorajongóként jellemezte, aki „tökéletesen ismeri ezt a világot”, és a World Liberty Financial szeptemberi elindításánál Barron már mint a projekt „DeFi visionary”-jeként szerepelt, vagyis egyfajta kripto-vizionárusként.

Pedig Barron Trump még csak tavaly szeptemberben kezdte meg tanulmányait a New York-i Egyetem Stern School of Business karán, ami az ország egyik legjobb üzleti iskolája. A Stern kampusza Manhattan belvárosában található, honlapjuk szerint pedig tisztelik a sokszínűséget, a befogadást és az egyenlőséget. Az iskola épületét egyébként tavaly tavasszal rövid időre palesztinbarát tüntetők foglalták el, akiket letartóztattak, majd az egyetem ősztől szigorított a biztonsági intézkedésein.

Barron Trump emellett tavaly júliusban Wyomingban bejegyezte az első vállalkozását is, a mar-a-lagói székhelyű Trump, Fulcher & Roxburgh Capital Inc. nevű céget, de a Newsweek beszámolója szerint ezt apja választási győzelme után feloszlatták. 2025 tavaszán a hírek szerint viszont újraindul.

Kimagaslik a testvérek közül

Ha a legkisebb Trump fiúnak nagyra törő ambíciói vannak apja üzleti–politikai birodalmában, azért várhatóan így sem lesz könnyű helyzetben, mivel tapasztalt féltestvérei már rég elfoglalták a maguk területeit. Egy valamiben viszont már most biztosan föléjük tornyosul, noha a többiek is magasak: a különböző források által 201-205 centiméter közé tett magasságával.

Donald Trumpnak persze erre is van egy sajátos megfejtése, eszerint fia a néhai anyai nagymamája ételeinek köszönheti azt, amiket gyerekként rendszeresen fogyasztott. Apja ezért a kosárlabda irányába terelte volna, Barron viszont focirajongó lett. Mármint nem az amerikai futballé, hanem az európai labdarúgásé. De vajon mit szólnak ehhez a brók?

Donald Trump az ígért tempóban indította második elnökségét, első napjait Elektor műsorunkban is elemeztük:

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!