Az energiaital tilos, a jegeskávé szabad, pedig az sem sokkal egészségesebb

Az energiaital tilos, a jegeskávé szabad, pedig az sem sokkal egészségesebb
Illusztráció: Insan Kamil / Getty Images

441

A 18 éven aluliaknak betiltották azokat az energiaitalokat, melyek koffeintartalma meghaladja a decinkénti 15 milligrammot, vagy bármennyit tartalmaznak a következő anyagok közül: ginseng, L-arginin, inozitol, glükuronolakton, taurin. Ez utóbbiak olyan vegyületek, amelyek szinte minden energiaitalban megtalálhatók. Bár közülük több egyszerű, a természetes táplálékokban is megtalálható vegyület, cukorvegyületek, aminosavak, gyógynövények, együttes hatásaikat, biztonságos mennyiségüket nem vizsgálták ki elég alaposan, ezért sok aggály lépett fel velük kapcsolatban az energiaitalok története során.

A Szupermenta részletesen bemutatja ezeknek a vegyületeknek a működését, amiből kiderül: mindegyik vegyület jelen van a szervezetben vagy természetes élelmiszereinkben, de nem olyan mennyiségekben, amilyenekben az energiaitalokba kerül belőlük. Ebből a cikkből sok minden kiderül például a taurin nevű stimulánsról, amit nem ebben a rendeletben szigorítanak először, de macskatápokban megtalálható. Épp azért jelent meg a felsoroltak között is megtalálható négy másik stimuláns az energiaital gyártásban, mert az eredetileg fő összetevő taurin használatát egyre inkább korlátozták.

Az energiaitalok koffeintartalma átlagosan 25–32 mg / 100 ml, tehát dobozonként 62–80 mg koffeint tartalmaznak. Külön kell vizsgálni a félliteres kiszerelésű energiaitalokat: a Hell 500 milliliteres kiszerelése például a leírás szerint 56 százalékkal csökkentett koffeintartalommal rendelkezik, ugyanannyi benne a koffein, mint a kis dobozosban, csak jobban felhígul, így épp kiesik a tiltás alól.

Vannak viszont kivételek, amiket továbbra is vásárolhatnak kiskorúak is. Ezek a tej- és szójatejalapú italok különböző zsírtartalmú változatai.

Így a törvény alól kivételt képeznek a bolti, dobozos jeges kávék, holott legtöbbjük jóval meghaladja az energiaitalok esetében károsnak mondott, tiltott koffeinmennyiséget.

Egy főzött csésze kávé átlagosan 50–130 mg koffeint tartalmaz, de nincs benne semmilyen adalékanyag, cukor, megvannak viszont benne a kávé jó tulajdonságai.

A bolti, dobozos jegeskávék koffeintartalma 80–100 mg körül mozog dobozonként, már ahol fel van tüntetve a mennyiség. A legmagasabb koffeintartalommal a jegeskávék között a Hell dupla espressója rendelkezik, de elég sok koffein van a sima Hell jeges kávékban, valamint a Milli és a Starbucks bolti kávéiban is, hasonlóképp az egyes áruházak saját márkás verzióihoz, amelyeknél ugyancsak megvan 85–90 mg dobozonként. A Mizo és a Müller márkái nem tüntetik fel a kávéik koffeintartalmát.

Nem csak a koffein számít, van bennük még egy csomó minden: tej, cukor/édesítőszer, kávékivonat/azonnal oldódó kávé, keményítő, aromák, stabilizátorok, savanyúságot szabályozó anyag. A legtöbb bolti jeges kávé kávékivonat és koffein mesterséges keverékéből áll. A kávékivonat az instant kávé szinonimája, ezért lehet, hogy pár termék azonnal oldódó kávé-ként tünteti fel az összetevők között, de ez a baristák szerint nem valódi kávé.

Amúgy ha egy jó kávé sokkolva van, akkor lehet jó hidegen is – mondta el nekünk Bödőkné Béres Fruzsina barista. A lényeg, hogy ne magától hűljön ki. Ha a kávét hagyjuk kihűlni, felszabadulnak a csersavak, amitől rossz lesz az íze. Két módon is lehet finom hideg kávét készíteni: sokkolással, tehát ha azonnal, forrón jégre eresztik, vagy hideg áztatással. Az azonnal oldódó kávék liofilizálással, tehát fagyasztva szárítással készülnek, így nem marad meg bennük a kávék eredeti, teljes íze. A lényeg, hogy a bolti jegeskávékba nem kávé kerül.

Ha a szétcukrozott műkávé nem is jön be a fiataloknak, még mindig szabadon vásárolhatnak kólát, amiben szintén van dobozonként 25–30 mg koffein. Ez ugyan a fenti jeges kávék koffeintartalmának fele, de még mindig elég sok.

Egy doboz jegeskávé, egy marék kockacukorral

A dietetikus szerint a koffeines üdítőkhöz hasonlóan a tejitalokkal sem önmagában a koffein a legnagyobb probléma. Soltész Erzsébet ilyen koffeines italt nem ajánl gyerekeknek, hiszen még az ártalmatlannak tűnő jegeskávék is átlagosan egy presszókávénak felelnek meg koffeinbevitel szempontjából. Tovább tetézi a bajt, hogy egyetlen adaggal 20–30 gramm cukrot is bevisznek vele. Hogy könnyebb legyen elképzelni: ez 7–10 db kockacukrot jelent egyetlen adagra nézve, pedig aki kávézik, még rossz esetben is csak 1-2 darabot dob a csészébe. A napi cukorbeviteli ajánlást nézve majdnem az egész napnyi hozzáadott cukorbevitelt ki is végezte – egyetlen adaggal.

Egy adag kávés tejital elfogyasztásával elérhető vagy akár meg is haladható az ajánlott napi maximális cukorbevitel – szinte észrevétlen módon. A koffein-cukor kombináció több szempontból sem szerencsés, egyrészt a cukor felerősíti a koffein hatását, másrészt a cukor felgyorsítja a koffeinfüggőség kialakulását is. Az édes íz elfedi a valódi ízeket, a kávé összetett, savanykás-keserűségét, becsapja a szervezetet.

Nem szabadna eltorzítani a minőségi kávéfogyasztás kultúráját azzal, hogy cukrozott, szomjoltásra is használt kávés termékekkel kapatják rá a koffeinre a gyerekeket – véli Soltész Erzsébet. Egyébként is az egyik legkomolyabb étrendi hibának tartja a cukros vagy édesítőszerrel ízesített italok rendszeres, nagyobb mennyiségű fogyasztását. Ebből a szempontból egy kalap alá vehető minden édes-ízes ital, így a kávéitalok, üdítők, sőt, a szörpök és gyümölcslevek is, amelyek – különösen szomjoltásra szánt mennyiségben – megterhelhetik a cukoranyagcserét és inzulinháztartást. Tejtermékként sem a legjobb választások a bolti kávés tejitalok: a legtöbb a zsírszegény tejalap, kávékivonat és cukor mellett többféle mesterséges adalékanyagot is tartalmaz.

A gyerekek fel sem fogják, hogy kávét isznak, pedig a koffeintartalmú cukros italok fogyasztása hozzászokást okozhat. A megvonás esetén tapasztalt fejfájás és ingerlékenység kellemetlen: ez ördögi körként növeli a vásárlás rendszerességét.

A dietetikus beszámolt egy kísérletről, amelyben a résztvevő tinédzsereknek adott kis mennyiségű feketekávé és zöld tea a placebo csoporthoz képest segített a súlymenedzsmentben. Számos tudományos publikáció számol be a mértékletes, minőségi kávé- és teafogyasztás kedvező hatásairól, a hagyományosan elkészített kávéban található bioaktív anyagokról. Egy cukrozott, kávékivonatos, adalékanyagos bolti készterméktől ezeket a jó tulajdonságokat már nem igazán várhatjuk.

Amikor leülünk és megiszunk egy kávét, az egy rituálé, és a célja nem a szomjoltás – teszi hozzá a dietetikus. Sőt, napi több kávé esetén a vízhajtó hatást is figyelembe kell venni és megnövelt folyadékbevitellel kompenzálni. Nem is mindenkinek ajánlott a kávé, hiszen genetika- és mikrobiomfüggő, hogy ki hogyan reagál a koffeinre. Az egyéni toleranciát meghaladó dózis okozhat szorongást, szapora szívverést, de akár hányást, pánikrohamot is.

A gyermek és tinédzserkorban elfogadható maximális napi koffeinbevitelre nincs egységes ajánlás, általában testtömegkilogrammonként 2,5 mg, illetve napi legfeljebb 100 mg értéket jelölnek meg. Így egy gyereknek, kis termetű kamasznak akár egyetlen adag is túl sok lehet. A gyerekek egyébként sem pihennek eleget, estére túlstimulálódnak, későn alszanak el. Reggel nehezen megy az ébredés: a fáradtság ellen egyre több tinédzser iszik cukros-koffeines italt. A koffein élénkítő hatása megzavarhatja az ébrenlét-alvás normál ritmusát, ami fokozatosan romló alvásminőséghez és tartós kimerültséghez vezethet.

A dietetikus szerint gond, hogy a gyerekek-kamaszok a csábítóan édes bolti termékekkel túl könnyen jutnak koffeinhez. Az abszolút tiltás helyett a koffeintartalmú kávé és tea hatásait, mértékletes fogyasztásának elveit ismertetné meg a fiatalokkal, hiszen ezek értékes antioxidáns-tartalmukkal, mikrobiom-támogató vegyületeikkel felnőttkorban a kiegyensúlyozott táplálkozás részei lehetnek.

Cukor-kivonat-adalékmentes italaink korábbról:

Jeges kávé tonikkal

Hideg italok, köztük áztatott jeges tea

Matcha-tonik és matcha latte

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!