Fact-check: Tényleg nem veszített Magyarország uniós forrásokat, ahogy Menczer állítja?

Fact-check: Tényleg nem veszített Magyarország uniós forrásokat, ahogy Menczer állítja?
Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a pártszövetség politikusainak országjárása keretében tartott nagykanizsai sajtótájékoztatón 2024. december 9-én – Fotó: Katona Tibor / MTI

1065

„Az ember a telefonját vagy a zsebkendőjét veszíti el, uniós forrást nem, ugyanis az politikai döntésektől függ”

– jelentette ki egy, a Facebookra is feltöltött videóban Menczer Tamás. A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója úgy fogalmazott: a miniszterelnök már 12,5 milliárd eurót kiharcolt, és jönni fog a többi is.

Szerinte vannak bizonyos pontok az uniós döntéshozatalban, ahol egyhangúságra van szükség, Orbán Viktor ezt mindenkinél jobban ismeri, mert a legnagyobb tapasztalattal rendelkező miniszterelnök az EU-ban. Menczer szerint „bennünket zsarolnak”, Orbán legfeljebb annyit tesz, hogy amilyen fegyvernemet választottak ellene, olyannal válaszol a magyar érdekek védelmében, „és ezt roppant helyesen is teszi. 12,5 milliárd eurót már kiharcolt”, „a többit is ki fogja harcolni, és

mire a 12,5 milliárd euró elfogy, jönni fog a többi,

senkinek ne legyen kétsége. Minden forintot és minden eurót, amely Magyarországnak jár, a magyar miniszterelnök kiharcolt eddig is, és ki fog harcolni a jövőben is”.

Mi az a 12,5 milliárd, amiről Menczer beszélt?

A 12,5 milliárd euró, amit emlegetett, az egyik legnagyobb uniós zsebből, a felzárkóztatási (kohéziós) támogatásokból érhető el. Innen nagyjából tavaly március óta férhet hozzá ekkora összeghez a magyar kormány a 2020-2027-es többéves költségvetés felzárkóztatási pénzeiből.

A támogatásokat nem egyből utalják, hanem alapesetben a kormányok megelőlegezik, és a pályázók beküldött számláira fizet az EU a megvalósult támogatások után. A költségvetésből külön, országonként félreteszik minden tagállam részét. Magyarországnak eredetileg nagyjából 22 milliárd euró járna, de különböző, nagyrészt jogállamisági okokból a pénz jó része elérhetetlen.

A kormány érvelésének a lényege – amit például Orbán Viktor is kifejtett tavaly Kötcsén –, hogy az egészet amúgy se tudná egyből lekérni, mert még nincs elég számla. Mire összegyűlne elég, hogy beleütközzön a 12,5 milliárdos plafonba, megoldja a helyzetet, az összeg pedig úgyis félre van téve, minek sietni.

A legnagyobb adagot, 5,3 milliárd eurót a feltételességi eljárás blokkolja. Azért már csak ennyit és nem az eredeti 6,3 milliárdot (három operatív program 55 százalékát), mert az „n+2-es” szabály miatt a 2022-ben indított eljárásnál a nagyjából időarányos összegről két év múlva „nem állíthatók be a költségvetésbe” kötelezettségvállalások.

Az Európai Bizottság a dpa német és a PAP lengyel hírügynökségnek is megerősítette, hogy ez az 1,04 milliárd eurós rész elvesztését jelenti 2025. január 1-től. Bóka János EU-ügyi miniszter viszont január elején „nem érezte pontos megfogalmazásnak”, hogy szó lenne az uniós források elvesztéséről.

A tárcája parlamenti államtitkára, Zsigmond Barna Pál – némi sorosozással és háborúpártizással – „helytelennek” nevezte ezt Vadai Ágnes parlamenti interpellációjára adott válaszában.

Az érvelés lényege, hogy tulajdonképpen a mostani helyzetben mindegy, hogy befagyasztásról vagy másról van szó, még ugyanúgy nincs elég számla, hogy ez gyakorlati gond legyen a három érintett operatív programnál. Ahogy azt Bóka már decemberben belengette, a következő, 2028-ban induló uniós költségvetés egyhangú jóváhagyásánál majd törekednek a helyzet „reparálására”, vagyis a kormány azzal számol, hogy egy vétó belengetésével megold mindent.

A „reparál” szóval lehet kenegetni, mi történik, de így is előfordult Bókával, hogy kimondta: „a magyar kormány célja, hogy az uniós források elvételét megakadályozza, ezeket az uniós forrásokat megszerezze

és visszaszerezze”.

Innentől mindenkinek a belátására bízzuk, hogy ha nem veszítettünk el semmit, miért kellene bármit is visszaszerezni.

Modellváltó egyetemek már 2023-ban eurómilliós károkra panaszkodtak

Már csak azért is, mert hiába játszik a kormány a szavakkal, messze nem ez az egyetlen gond. Most nem térünk ki arra, hogy ha a kormány tényleg 2026 utáni problémaként tekintene erre, ahogy Orbán korábban nyilatkozott, akkor 2025 és 2026 végén ismét nőne a „reparálandó” összeg; vagy arra, hogy a jövőre lejáró helyreállítási alap miatt hány ezermilliárdos veszteség jönne, mint azt többek között a Telex és a G7 is megírta.

A tagállamok szinte egyhangú döntésével megszavazott feltételességi eljárással a közérdekű vagyonkezelő alapítványokat (kekvákat) és az ilyen hátterű intézményeket is eltiltották minden kötelezettségvállalástól. Magyarul nemcsak az olyan, kormányon keresztül, országonként félretett támogatásoktól, mint a felzárkóztatásiak, hanem a közvetlenül uniós kezelésű programoktól is. Itt nincsenek külön-külön tagállami részek, mindenki versenyez mindenért – ha valaki pedig lemarad egy adott pályázati körről, kimarad.

A tiltás a kekva-hátterű egyetemeknek különösen a Horizont Európa kutatási együttműködéseknél és az Erasmus diákcseréknél okoz gondokat. Előbbiek miatt már 2023 nyarán maguk panaszkodtak eurómilliós károkra, és HU-rizont néven indult az ilyen egyetemeknek egy program 12 milliárd forintos kerettel, magyar adófizetői pénzből; utóbbinál pedig Pannónia néven tízmilliárdból.

Igen ám, de lehetne érvelni azzal, hogy a kormány nem kifejezetten pótlásnak hirdette meg ezeket, a Horizont – HU-rizont névhasonlóság vagy az, hogy épp akkor jelentették be a programokat, amikor bevallottan elakadtak róluk a tárgyalások, ne tévesszen meg senkit. (Az ügy legutóbbi fejleményeiről itt írtunk.)

A menekültpolitika szándékos kijátszása miatti büntetést már vonják a számlákból

Ráadásul mindemellé ott a menekültügyi büntetés, aminél már azzal se lehet érvelni, amivel a feltételességi eljárásnál igyekszik kimagyarázni a kormány a forrásvesztést. Az EU bírósága tavaly júniusban szabott ki 200 millió eurós átalányt és napi egymillió eurós bírságot, mert a magyar hatóságok addigra sem tudtak megfelelni egy 2020-as ítéletnek. A testület kimondta, hogy „e kötelezettségszegés, amely egy uniós közös politika egésze alkalmazásának a szándékos kijátszásában áll, az uniós jog precedens nélküli, rendkívül súlyos megsértésének minősül”. Az átalánnyal és a napi bírsággal együtt közel 440 millió eurónál (közel 180 milliárd forintnál) járunk.

A két-háromhavonta, tömbösítve behajtott büntetést a magyar kormány ugyan nem fizeti be, de ilyenkor levonják a támogatásokból. Nem a felzárkóztatási támogatásokra félretett részből, hanem konkrétan a már beadott számlákból (sőt, elvben akár például a részben sem blokkolt mezőgazdasági kifizetésekből is). Így ezek értéke nem fut be a magyar költségvetésbe. Ez legalább a 200 millió eurós résznél már meg is történt.

A kormány maga ismerte el, hogy tavaly volt egy legalább nagyjából féléves időszak, amikor nem érkeztek felzárkóztatási támogatások, ennek az eleje pedig történetesen közel esik a büntetést kiszabó ítélethez. Az EUrologusnak november közepén arról beszéltek rálátó forrásból, hogy akkori állás szerint még egyszerűen nem volt elég számla az összeg teljes levonására.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!