Nem fekszik az árrésstop a CBA-nak sem, amelynek általában próbál kedvezni a kormány

A kormány is látja, hogy megint főleg a kisboltokat hozta nehéz helyzetbe.

Még a CBA is vitatja az árrésstop fenntarthatóságát, Fodor Attila, a beszerzési társulás központjának kommunikációs igazgatója az RTL-nek azt mondta, hosszú távon visszafordíthatatlan károkat okozhat az intézkedés.

  • Elsősorban a kistelepüléseken és a lakóhelyek közelében működő, jellemezően magyar családi vállakozásban működtetett boltokat érintheti súlyosan az új szabály, jelezte Fodor.
Miért fontos ez?

A Fidesz-kormányok 2010 óta számos adminisztratív intézkedéssel próbálták helyzetbe hozni a jellemzően magyar tulajdonú kisboltokat a döntően külföldi kézben lévő nagyobb láncokkal szemben, de ez sokszor nem sikerült, a jelek szerint most sem.

Előzmények: a kisboltos kört (amelybe a franchise rendszerben működő CBA, Coop és Real láncok tagjainak elég nagy része is beletartozik) általában árbevételi vagy egyéb statisztikailag rájuk jellemző határok meghúzáváal próbálja külön kezelni, védeni a kormány.

  • Mentesültek a vasárnapi boltzár alól például azok az üzletek, amelyekben a tulajdonos vagy családtagjai dolgoznak, és az éjjel-nappali nyitva tartás is csak ebben az esetben volt lehetséges – ez a kivétel máig érvényes a munkaszüneti napokra, amikor a családi vállalkozások által üzemeltetett kisboltok kinyithatnak.
  • Diszkriminatív jellegű a kiskereskedelmi különadó is, ez a külföldi üzletláncokat olyan egyoldalúan keményen sújtja, hogy a Spar és az osztrák kormány panasza alapján az Európai Bizottság vizsgálatot, majd kötelezettségszegési eljárást is indított az ügyben.
  • A tavalyi kötelező akciózás alól is mentesültek a független kisboltok.
  • A falusi kisboltoknak vissza nem térítendő állami támogatásokat is osztani szokott az állam.
Igen, de:

a külföldi tulajdonosokat nem sikerült rávenni, hogy kivonuljanak Magyarországról, a forgalmat nem sikerült érdemben a kisboltok felé terelni, ezek száma minden kedvezés ellenére is csökken.

  • A vasárnapi boltzár idejében a vevők inkább más napokra csoportosították át a vásárlásaikat, de nem vándoroltak el a megszokott boltjaiktól.
  • A kötelező akciózás alól mentesített kisboltok forgalma csökkent, mert a vásárlók úgy értelmezhették a mentességet, hogy ezeken a helyeken magasabbak lesznek az árak.
  • A magyar üzletek által nyújtott szolgáltatások színvonalát általában gyengébbnek tartják, mint a külföldiekét.
Mi várható?

Az árrésstop a legalább egymilliárd forintos árbevételű üzletekre vonatkozik, a határt éppen átlépő 160-180 bolt került a legnehezebb helyzetbe, mert ezekben a forgalom jelentős része a korlátozott haszonnal értékesíthető termékekből származik. Ebben a körben a nagy magyar beszerzési társulások tagjaiból is viszonylag sok lehet.

  • Náluk bezárás, elbocsátás vagy átszervezés lehet az intézkedésre adott válasz.
Mit mondanak ők?

A kisboltos problémát a kormány is érzékeli, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio kérdésére azt mondta, figyelik, hogy milyen sérüléseket szenvednek el, és szükség esetén lépnek.

  • Akár újabb támogató program is indulhat, jelezte a miniszter, hogy a falvakban emiatt ne zárjanak be az üzletek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!