Norvégiában túl sokan, Magyarországon túl kevesen mennek táppénzre

Kevés uniós országban mernek kevésbé betegek lenni a munkavállalók.

Minden ötödik norvég munkavállaló töltött valamennyi időt fizetett betegszabadságon 2024 utolsó negyedévében. Ez ráadásul nem kirívó adat a gazdag észak-európai országban, az elmúlt években jelentősen megnőtt a betegszabadságon töltött napok száma, ami még ott is nagy pénzügyi terhet ró a költségvetésre.

A magyar munkavállalóknak azonban egészen más problémáik vannak: nem mernek táppénzre menni, inkább betegen is dolgoznak.

  • Míg Észak-Európában, Ausztriában és számos nyugati országban a fizetésük 100 százalékát megkapják a beteg munkavállalók, Magyarországon jóval kevesebb pénz jár, az első 15 napra a fizetés 70 százaléka, utána pedig csak az átlagkereset 50-60 százaléka. Ez Európában kiemelkedően alacsony arány.
  • Csak Bulgária és Románia munkavállalói töltenek lényegesen kevesebb időt betegszabadságon, mint a magyarok, pedig az átlagbérük 75-80 százalékára számíthatnak a betegségük alatt.
Hat országban költenek kevesebbet

(GDP-arányosan) a beteg munkavállalók bérének kompenzálására, mint Magyarországon, az Eurostat adatai alapján. 

  • Az ír adatokat az ország speciális gazdasági szerkezete, és az ebből adódó GDP-értékek miatt ezúttal nem érdemes jó összehasonlítási alapnak tekinteni.
Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!