Komoly zuhanásban van a Tesla, hónapok óta először esett 1 billió dollár alá az értéke

2614

Meredek zuhanásnak indult a Tesla részvényárfolyama a héten, a keddi és szerdai kereskedés folyamán összesen több mint 12 százalékot veszített értékéből a cég. A BBC beszámolója szerint az ok leginkább az, hogy nyilvánosságra kerültek a legfrissebb adatok az európai eladásokról, amelyek komoly visszaesést mutatnak: közel a felével kevesebb Tesla fogyott a kontinensen januárban, mint 2024 azonos időszakában. A mostani árcsökkenés 2024 novembere óta először vitte vissza a vállalat értékét 1 billió dollár alá. Az értékelés eddigi csúcsát december közepén érte el 488 dollárral.

A Tesla visszaesése az európai piacon nem követi az általános trendet, az összes villanyautó-eladás ugyanis több mint egyharmaddal nőtt az év elején. Elemzések szerint ennek csak az egyik oka a kínai konkurencia (különösen a BYD előretörése), a másik az, hogy a cégvezető Elon Musk sok vásárlónak nem szimpatikus, mióta beszállt az amerikai politikába. Az egyik nagy piacon, Németországban például a szélsőséges AfD-t támogatta a kampányban, míg az Egyesült Királyságban kiállt a bebörtönzött szélsőjobboldali aktivista, Stephen Yaxley-Lennon (más néven Tommy Robinsont) mellett, és többször bírálta Sir Keir Starmer miniszterelnököt. De olyanok is lehetnek, akiket a Trump-kormányban vitt pozíciója taszít. Ugyanakkor az is lehet, hogy az okok közt van, hogy sokan a Model Y frissített változatára, illetve a régóta ígért, minden eddiginél olcsóbb típusra várnak, és ez modell adja a Tesla értékesítésének a kétharmadát. Hogy ez mennyit számított, az a következő hónapok eladási adataiból kiderül.

A BBC meg is kérdezte Peter Bardenfleth-Hansent, a Tesla európai, közel-keleti és ázsiai részlegének vezetőjét arról, lehet-e az árzuhanás oka, hogy Musk „túl toxikus”. Ő erre azt mondta, hogy ez „mindenképpen az egyik oka az esésnek”, de hozzátette, hogy „számos dolog halmozódott fel, amelyek dominóhatást indítottak el”. „Lehet, hogy egy bizonyos típusú ügyfélkörön belül nagyobb rajongótábort szerez, de nem ők azok, akik a Teslákat vásárolják. Nem ők azok, akik pénzt fektetnek a cégébe” – mondta arra utalva, hogy a villanyautózás eddig többségében nem a jobboldali érzelmű szavazók között terjedt.

A Tesla értékelésénél sok éve vita tárgya, hogy mennyire lufi vagy nem lufi az árfolyam, az elemzői konszenzus szerint ha autógyárként tekintünk a cégre, akkor a fundamentumok nem indokolnak ilyen árazást. A vállalat a P/E mutatója, vagyis a részvényár/egy részvényre jutó nyereség aránya rendkívül magas, és az üzleti tankönyvek szerint ez vagy azt jelenti, hogy az adott cég nagyon túlértékelt, vagy azt, hogy a befektetők nagy növekedési potenciált látnak benne. A Tesla esetében a friss adatok nem adnak okot optimizmusra, ez is indíthatta el mostani esést. A cég esetében ugyanakkor világos, hogy a befektetők nem is feltétlen magát az autógyártót árazzák, hanem lényegében Elon Musk politikai hatalmát, így nehéz tisztán a tőkepiaci törvényszerűségekből kiindulni, ha előrejelzést akar adni valaki.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!