Olyan javaslattal állt elő az EB, amely több milliárd euróval támogatná az európai akkugyártást
Az európai bizottság szerdán bemutatta azt az akciótervét, amellyel a következő években megsegítenék az európai autógyártókat. A terv részeként körülbelül egymilliárd eurót adnának a gyártóknak az önvezető technológiák fejlesztésére, és további 1,8 milliárd euróval támogatnák az európai akkumulátorgyártást.
Az európai autógyártók az egyre erősödő kínai konkurencia, a szigorodó EU-s kibocsátási szabályok és Trump vámfenyegetései miatt az elmúlt időszakban nagyon nehéz helyzetbe kerültek. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke még januárban kezdeményezett tárgyalásokat a gyártókkal arról, hogy segítsenek rajtuk.
Von der Leyen már március harmadikán hétfőn kiadott egy közleményt arról, hogy a tárgyalások eredményre vezettek, és több ponton is belenyúlnának az autóiparba és az akkumulátoriparba. Akkor arról beszélt, hogy „intenzív és produktív” volt az autóipari szereplőkkel folytatott beszélgetés, majd szerdára ígérte a konkrét bejelentéseket. Ezek szerdán meg is érkeztek, a bemutatott javaslatok a következőket tartalmazzák:
Módosítanák a személyautókra és kisteherautókra vonatkozó széndioxid-kibocsátási szabályokat. Ennek részeként megengednék az autógyártóknak, hogy a következő három évben ne évente, hanem egy hároméves átlagolás alapján számolják a rájuk vonatkozó kibocsátási értékeket. Vagyis ha valaki idén még többet bocsát ki, mint amennyi megengedett lenne, az azonnali büntetés helyett megteheti, hogy jövőre vagy jövő után dolgozza le a többletet.
Létrehoznak egy Európai Összekapcsolt és Autonóm Járművek Szövetsége nevű szervezetet, amelynek részeként az európai autógyártók összehangolhatnák az önvezető autózást segítő fejlesztéseiket. A szövetség „nagyszabású tesztkörnyezetet” és „szabályozási homokozókat” biztosítana a gyártóknak, hogy gyorsabban és hatékonyabban tesztelhessék és tökéletesíthessék az önvezetéshez szükséges szoftvereiket és hardvereiket.
Ezeket a fejlesztéseket a 2025 és 2027 közötti időszakban a Horizont Európa programon keresztül 1 milliárd euró (körülbelül 400 milliárd forint) közpénzzel és magánbefektetésekkel támogatnák. Az EB ezen kívül ígéretet tett arra, hogy módosítani fogja az önvezető járművekre vonatkozó uniós szabályozásokat.
Az EB javaslatához kapcsolódik egy olyan dokumentum, amely a céges autóflották zöldítését hivatott elősegíteni. Ezen keresztül az EB arra ösztönözné a tagállamokat, hogy tegyenek további intézkedéseket a vállalati flották elektromossá tételére.
A javaslatcsomag Magyarországnak talán legérdekesebb része az, amely az európai akkuipar támogatásáról szól. Bár a sajtóközleményből nem derül ki pontosan, hogy ki, mire és hogyan kap majd pénzt, azt írják, hogy 1,8 milliárd eurót adnának az európai akkuipar „biztonságos és versenyképes nyersanyagellátási láncának kiépítésére”. Ez átszámolva több mint 700 milliárd forint.
A javaslat szerint az EB célja, hogy az európai akkugyártás a költségeket tekintve versenyképes legyen a kontinensen kívüli gyártással. Ennek részeként a fenti összegen kívül meg nem nevezett pénzmennyiséggel támogatnák az uniós akkumulátoripart az akkumulátorokat gyártó vállalatok közvetlen támogatásával vagy a szabályozás megváltoztatásával.
Az európai autóipart is sújtó munkaerőhiány enyhítésére a Bizottság kibővítené a lakóhelyüktől távol dolgozóknak nyújtott támogatások és az azonnali hatállyal elbocsátottak számára nyújtott támogatások körét. Ezenkívül plusz finanszírozást biztosítanának a dolgozók átképzésére és munkahelykeresésére.
Az EB ígéretet tett továbbá arra, hogy megvédi az európai autógyártókat a tisztességtelen versenyelőnyben részesülő tengerentúli autógyártóktól. Az EB kereskedelmi védelmi eszközökkel, például szubvencióellenes intézkedésekkel büntetné a tisztességtelen előnyhöz jutott külső cégeket.
Az európai autógyártók öt éve tartó szenvedéséről és idei kilátásairól itt írtunk hosszabban.