Megtartotta első nyilvános beszédét a jegybank új elnöke

369

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter után Varga Mihály jegybankelnök tartott előadást a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett 2025-ös Gazdasági Évnyitón. Varga 2025. március 4-e óta tölti be hivatalosan a Magyar Nemzeti Bank elnök pozícióját, ebben a szerepében ez volt első nyilvános szereplése.

Varga szerint a 2020-as években a világgazdaság jelentősen lassult, azonban van még benne növekedési potenciál. Az inflációval továbbra is foglalkozni kell, ezt mutatja az is, hogy az OECD tagállamok többségében ismét emelkedésnek indult.

Európában jelentős kiadásnövekedésekre lehet számítani, védelmi kiadásokra 800 milliárd euróval többet szán az EU a következő 4 évben, valamint infrastruktúra fejlesztésre is többet terveznek költeni az országok. Varga itt külön kiemelte a Németországban belengetett 500 milliárd eurós alapot. Szerinte a növekvő kiadások hosszútávú finanszírozásra mindenhol ugyanaz a trend van kialakulóban, mindenhol növekednek az állampapírhozamok.

Varga szerint gyorsan változnak a gazdaság külső tényezői, ezért mindenképp indokolt lesz az óvatosság.

A GDP alakulásával kapcsolatban Varga arról beszélt, hogy a 2024 negyedik negyedéves növekedési adatok alapján egyértelmű, hogy Magyarország visszatért a növekedési pályára, és azon dolgoznak, hogy ez idén is folytatódjon.

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTVA
Fotó: Koszticsák Szilárd / MTVA

A hazai gazdaság növekedéséhez Varga szerint stabil alapok vannak, az erősödő lakossági fogyasztás pedig sokat fog segíteni. Habár beruházási aktivitás csökkent 2024-ben, elsősorban a magas energiaárak és a keresleti bizonytalanság miatt, idén már jó esély van arra, hogy ezen a téren is javuljanak a számok, növekedés legyen.

A jegybankelnök is beszélt az inflációról. 2023-ban sikerült gyorsan és nagy mértékben csökkenteni az inflációt, a középtávú kilátások azonban még nem feltétlenül jók. Az inflációhoz nagy arányban járulnak hozzá a piaci szolgáltatások inflációja, ez pedig magas szinten ragadt, Varga szerint ez egy figyelmeztető jel, és a jegybanknak biztosan feladata lesz, hogy megvizsgálja, hogy ez miért maradt így.

„Továbbra is fegyelmezett inflációellenes gazdaságpolitikára van szükség” – mondta Varga. Az infláció minél gyorsabb újbóli csökkentésére és az árstabilitására van szükség, ez fogja lehetővé tenni a gazdasági növekedés beindulását.

„Az árstabilitás biztosítása a 2025-ös év megnyerésének a kulcsa”

– foglalta össze az MNB elnöke a jegybank legfontosabb célkitűzését.

2025. március 4-től Varga Mihály volt pénzügyminiszter a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Tapasztalatunk szerint az új elnök érkezését óvatos optimizmussal várják a vezető hazai gazdasági szereplők, Varga Mihályt ugyanis habitusa és képességei alapján potenciálisan megfelelő jegybankelnöknek tartják, de fontos lesz, hogy valóban a független jegybanki szerephez passzoló viselkedést és megfontoltságot kövesse, vagyis túl tudjon lépni azon, hogy ő eddig Orbán Viktor beosztottja volt. Ha ezt ő is át tudja érezni, akkor lehet abban bízni, hogy Varga Mihály azt fogja tenni, amit szakmailag érdemes. Már csak azért is, mert 2026-ban választás lesz, ami azt jelenti, hogy az ő jegybankelnöksége során akár politikai rezsimváltás is lehet.

A szakma szerint kérdés, hogy mi lesz az MNB által felhalmozott, jókora veszteséggel. Ahogy egyik forrásunk fogalmazott, az MNB-ben mostanában összekeveredtek a monetáris és a fiskális szerepek, az állam olcsón finanszírozta magát a jegybank segítségével, az MNB olcsón hitelezett, de közben 18 százalékon vette be a bankok pénzét, amiből óriási mínusz lett. De a gazdaságot valójában a kormánynak kellene élénkítenie.

A kormány amúgy biztosan növekedéspárti marad, a monetáris kondíciókat lazítaná. Varga Mihálynak meg kell találnia a módját, hogy ha egy ilyen változás a meggyőződése ellen van, akkor ki tudjon térni az elől. Ha ugyanis az MNB csökkentené a kamatokat, a forint vélhetően gyengülne és az infláció is elszállna. Ez a gazdaság szempontjából biztosan kerülendő, de valójában a Fidesz szempontjából is, hiszen ahogy a növekedés hiánya, úgy az infláció is probléma a kormányzó pártnak a választások előtt.

Az új jegybankelnökkel kapcsolatos várakozásokkal és kérdésekkel ebben a cikkben részletes foglalkoztunk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!