Nagy Márton szerint nem kizárt a 7 százalék feletti élelmiszer-infláció
A piac és a kormány várakozásánál is magasabb lett az infláció, ami „meglepetés-infláció”, jelentette ki szombaton Nagy Márton az Economx és az Index közös konferenciáján. Előbbi cikke azt írja, a nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta, hogy nagyon kell figyelnünk a növekvő inflációra, különösen az élelmiszerárak emelkedése okozhat gondokat.
Nagy Márton szerint februárban az élelmiszer-infláció akár 7 százalék fölé is mehet, ami azt jelenti, hogy a teljes infláció „nem tud majd csökkenni”. A miniszter arról is beszélt, hogy a kormány háromlépcsős akciótervet dolgozott ki az élelmiszer-drágulás megfékezésére, ennek első eleme az, hogy önkéntes árcsökkentésre szólították fel az áruházakat. Nagy Márton szerint „hat áruházláncból kettő adott értékelhető választ, a többi négyé nem ilyen”. A miniszter azt ígérte, a kormány a szerdai ülésen foglalkozik majd a témával.
A nemzetgazdasági miniszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdasági Évnyitó 2025 nevű eseményén is felszólalt szombaton. Itt arról beszélt, a kormánynak sikerült elérnie, hogy visszaadják a bérekben azt, amit az infláció elvett, de az árak újra emelkednek, ezért a kormány komplex akciótervvel harcol „az árnövelők ellen”.
Korábban már írtunk róla, hogy egy újabb árstoppal mindenki rosszul járna, de még pont a kormány által kipécézett nagy, külföldi láncok a legkevésbé. Arról, hogy mitől nőtt meg újra az infláció az elmúlt időszakban, itt írtunk.
A januári adat a legpesszimistább várakozásoknál is rosszabb lett, 5,5 százalékos volt az infláció az egy évvel korábbihoz képest. Az élelmiszerek ára 6 százalékkal növekedett, ezen belül
- a liszt 43,2,
- a tej 25,
- a tojás 23,8,
- az étolaj 21,5,
- a gyümölcs- és zöldséglé 16,
- a vaj és vajkrém 15,5,
- a csokoládé és kakaó 12,9,
- a tejtermékek 9,1,
- a kávé 8,1
százalékkal lett drágább tavaly januárhoz képest.