Bige László cége a Kúria szerint is megnyerte a GVH elleni jogi csatáját
A Kúria nem fogadta be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) felülvizsgálati kérelmét, így a Nitrogénművek győzelmével ért véget a Nitrogénművek jogvitája a GVH-val. A versenyhivatal korábban kartellezéssel vádolta Bige László „műtrágyakirály” cégét, és több mint 11 milliárd forintra megbírságolta.
A GVH azt gyanította, hogy a Nitrogénművek és a cégcsoporthoz tartozó más „műtrágyagyártó- és forgalmazó vállalkozások jogsértő módon meghatározták viszonteladóik számára a termékeik végfelhasználói árait, sőt azt is, hogy mely vevők felé értékesíthetik tovább azokat”. A hivatal vizsgálatot indított, amit 2021-ben lezárt, majd 9 céget összesen 14 milliárd forintra büntetett, ebből hat a Nitrogénművek-csoporthoz tartozott.
Bige László a gigabírságot személye elleni támadásnak vette, a GVH vizsgálatát „Andersen-mesének” nevezte, mint mondta, tönkre akarja tenni őt a kormány. A Nitrogénművek bíróságon támadta meg a GVH határozatát, a Fővárosi Törvényszék pedig októberben másodfokon a vállalatnak adott igazat. „Számunkra megnyugtató ítélet született, hiszen a bizonyítékok újraértékelése és egy hatás alapú vizsgálat feltárhatja a valós történteket. Ellentmondásos és ellenérdekelt tanúvallomásokon nem alapulhat egy ilyen súlyos határozat” – mondta akkor Bige László.
A GVH viszont a Kúrián akarta folytatni az eljárást, amely viszont az MTI beszámolója szerint megtagadta a hivatal kérelmének befogadását, „mivel az ügy nem vetett fel felsőbírósági iránymutatást igénylő jogkérdést, így megfelelően nem volt indokolt a rendkívüli jogorvoslati eljárás lefolytatása”. A Törvényszék döntése a GVH-t új eljárás lefolytatására kötelezte, amit a GVH már elindított.
A határozat következményeként a Nitrogénművek által korábban befizetett bírságösszeg és annak kamata már kifizetésre került. Ezáltal a Nitrogénművek ellen korábban kiszabott versenyjogi megállapítások nem tekinthetők érvényesnek. A Nitrogénművek továbbra is nehéz helyzetben van, idén májusban például 200 millió eurónyi kölcsönt kellene visszafizetnie, de nincs miből.
Frissítés: Cikkünk megjelenése után a GVH reagált a Kúria döntésére. Azt írják, a Fővárosi Törvényszék döntésének megfelelően megismételt eljárásban vizsgálják a Nitrogénművek kartellezését. Hozzátették, a bíróság a legsúlyosabb jogsértések – az árrögzítés és piacfelosztás – tekintetében megerősítette a GVH eredeti döntését. „A GVH továbbra sem engedi, hogy a Nitrogénművek Zrt. kibújjon a jogsértésekkel kapcsolatos felelősség, és azok következményei alól” – írták közleményükben.