
Már lehet rendelkezni a személyi jövedelemadónk 1+1 százalékának felajánlásáról, idén május 20. a legvégső határidő. 2025-ben már a Telex is gyűjthet adó 1 százalékos felajánlásokat, miután a Telex a Szabad Sajtóért Alapítvány felkerült a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) regisztrált civil kedvezményezettek listájára. Ebben a cikkben összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a felajánlás menetéről, és egyáltalán miért fontos rendelkezni az adónk 1 százalékról.
Miért jó, ha felajánlom az adóm 1+1 százalékát?
Az adód 1+1 százalékának felajánlása fontos lehetőség arra, hogy közvetlenül beleszólj, mire költse az állam a már befizetett adód egy részét, és így az tényleg oda jusson, ahova szerinted jutnia kellene. A problémák megoldásában társadalmi kezdeményezések vállalnak oroszlánrészt, gyakran kényelmetlen, kedvezőtlen körülmények között, írta vendégszerzőnk négy éve – az adó 1 százalék felajánlásával pedig az ember egy kicsit meg tudja könnyíteni ezeknek a szervezeteknek a helyzetét.
Hasonló ez, mint elmenni szavazni – elsőre könnyű azt gondolni, hogy egy szavazat önmagában nem sokat számít, de ebben az esetben is igaz, hogy minden egyes felajánlás fontos, a legtöbb alapítványnak és szervezetnek minden egyes forint sokat segíthet abban, hogy gördülékenyebben végezhesse a dolgát. Ezt azért is fontos tudatosítani, mert egy friss kutatás szerint – erre még később kitérünk – sokan azért nem rendelkeznek, mert azt gondolják, túl kicsi az összeg ahhoz, hogy számítson. A támogatás idén, amikor a civil szervezeteket újabb jogszabályokkal szorongatná meg a kormányzat, különösen fontos lehet.
Miért adó 1+1 százalék? Mi történik az adóm másik százalékával?
Az adófizetők a személyi jövedelemadójuk egyik százalékát a NAV-nál regisztrált civil kedvezményezetteknek, egy másik százalékát pedig technikai számmal rendelkező vallási közösségnek, vagy a kiemelt költségvetési előirányzatnak ajánlhatják fel (utóbbi a Nemzeti Tehetség Program). A civil szervezetek és a vallási közösségek listája, illetve a kiemelt előirányzat a NAV oldalán érhető el. A két lista között fontos különbség, hogy az egyházak esetében automatikusan „meghosszabbodik” a támogatás, azaz ha valaki ugyanannak az egyháznak ajánlaná fel az adója 1 százalékát, mint egy évvel korábban, annak erről nem kell újra rendelkeznie. Az alapítványok és szervezetek esetében viszont nincs ilyen lehetőség, így minden évben újra kell nyilatkoznunk arról, kit támogatnánk.
Körülbelül mekkora összegről rendelkezhetek?
Tavaly 1 768 453 ember rendelkezett a személyi jövedelemadójának 1 százalékáról, az ő felajánlásukból megközelítőleg 17,3 milliárd forint jutott civil szervezetekhez, azaz legutóbb egy fő átlagosan 9778 forintot juttatott az adójából civileknek. Tavaly egy szervezetnek átlagosan 59-en adták oda az adójuk egy részét, de ennek értelmezését torzíthatják a több tízezer felajánlással bíró szervezetek. A mediánérték 16 fő volt, azaz a szervezetek felének ennyinél kevesebben, a másik felének ennyivel többen ajánlották fel az adó 1 százalékot.
Mintha minden évben arról lehetne olvasni, hogy egyre kevesebben rendelkeznek az adójukról. Ez tényleg így van?
Igen, ha hosszú távon nézzük, akkor két különböző tendencia érvényesül: egy-egy évet leszámítva egyre csökken a felajánlók száma, közben viszont egy-egy évet leszámítva – ahogy nőnek a fizetések – egyre több pénz jut a civil szervezetekhez adó 1 százalékokból. 2023-hoz képest például tavaly látványos növekedés volt a felajánlott összegekben: közel kétmilliárd forinttal több adóforint jutott alapítványoknak és szervezeteknek, mint egy évvel korábban. Közben viszont a felajánlók száma enyhén csökkent, 51 ezerrel kevesebben rendelkeztek az adójuk 1 százalékáról, mint 2023-ban. A tavalyi átlaggal számolva ez azt jelenti, hogy közel félmilliárd forint ragadt bent pluszban az állami költségvetésben egy év alatt, azaz ennyivel több juthatott volna el civil szervezetekhez, ha ugyanannyi ember dönt a felajánlásról, mint egy évvel korábban.
Miért csökkent az elmúlt tíz évben a felajánlók száma?
A felajánlók száma 2016-ban volt a legmagasabb, ekkor 2,1 millióan rendelkeztek az adó 1 százalékukról, a mélypont pedig 2022-ben volt, 1,4 millió főnél. Most úgy tűnik, innen lehet egyfajta visszakapaszkodás. Az egyszázalékos felajánlások durva csökkenésének oka 2017-ben az volt, hogy ebben az évben vezették be az e-szját, azaz az adóbevallások történetében először lehetővé vált, hogy úgy is be lehessen adni a bevallást, hogy az ember egy ujjal nem nyúl hozzá. Emiatt ebben az évben a felajánlások összértéke is durván megcsappant, 8,5 milliárd forintról 7,5 milliárdra.
Mi történik az adóm 1 százalékával, ha nem rendelkezem róla?
Ha valaki úgy dönt, hogy nem rendelkezik az adója 1 százalékáról, vagy lemarad a májusi határidőről, a fel nem ajánlott 1 százalékok az államhoz kerülnek. A technikai számos bevett és bejegyzett egyházak, illetve a kiemelt költségvetési előirányzat (a Nemzeti Tehetség Program) kiegészítő támogatásként kapják meg a fel nem ajánlott összegek egy részét, míg a civil kedvezményezetteknek fel nem ajánlott pénz a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül.
Hányan nem rendelkeznek az adójuk 1 százalékáról? Mennyi pénz ragad benn?
A NIOK Alapítvány és a Pulzus Kutató közösen végzett reprezentatív kutatása az egyik legfrissebb felmérés ezzel kapcsolatban. A 2023-as adatok alapján a megkérdezettek több mint ötöde (23 százalék) soha nem rendelkezett még arról, melyik civil szervezetet támogassa az adója 1 százalékával, sokan (12 százalék) azt gondolják, hogy nem biztos, hogy ez a kis összeg bárkinek segítség lehet, és szintén sokan (12 százalék) vannak, akik azt mondták, hogy nincs idejük ezzel foglalkozni. A felajánlók 40 százaléka mindig ugyanannak a szervezetnek juttat az adójából, 43 százalék pedig ha nem is feltétlenül ugyanannak a szervezetnek, de ugyanabból a tevékenységi körből választ (például környezetvédelem). Azaz a rendszeres felajánlók viszonylag elkötelezettek egy-egy terület iránt.
A nagy, közismert szervezeteken túl leginkább a gyerekek egészségével, az oktatással és az állatvédelemmel foglalkozó szervezetek számíthatnak sok felajánlásra. A Pulzus eredményei alapján a megkérdezettek kevesebb mint fele, 43 százalék szokott rendszeresen élni a lehetőséggel, 11 százalék nyilatkozta azt, hogy abban az évben (2023-ban) elfelejtette. A NAV pontos becslést nem készít, de ha azzal kalkulálunk, hogy körülbelül az adófizetők durván fele döntött tavaly a felajánlásról, akkor további legalább 17 milliárd forintnyi adó ragadhatott benn a rendszerben (azaz szállt vissza a költségvetésre).
Kiknek és hogyan tudom felajánlani az adóm 1 százalékát?
2025-ben 34 418 civil kedvezményezett szerepel a NAV listáján, a nyilatkozatot az e-szja online felületén lehet a legegyszerűbben kitölteni. Az 1 százalékról tehát május 20-ig lehet nyilatkozni, de aki nem hagyná az utolsó pillanatra, már most is megteheti. Ehhez Ügyfélkapu+ vagy a DÁP segítségével be kell lépni az szja.nav.gov.hu-ra, rákattintani az 1+1 százalékos nyilatkozatra. Fontos, hogy ezt az adóbevallástól függetlenül is meg lehet tenni, azaz az adóbevallást nem szükséges átnézni és véglegesíteni ahhoz, hogy az adó 1+1-ről már rendelkezni lehessen.
Adód 1%-t idén már a Telexnek is felajánlhatod!
Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány – adószám: 19347215-1-41
Minden szükséges információt megtalálsz a Telex 1%-os aloldalán.
Tovább a felajánláshoz! link: https://eszja.nav.gov.hu/