Brutális hiány: 3 hónap alatt 1550 milliárd forintot fizetett ki az állam a korábban felvett hitelek kamataira
9197 milliárd forint bevétele és 11751 milliárd forint kiadása volt a magyar államháztartás központi alrendszerének az év első három hónapjában – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményéből. Ezzel az első negyedévben sikerült 2554 milliárd forintos mínuszt csinálni, ami az egész évre előirányzott hiánycél 62 százalékát teszi ki.
Az NGM szerint a több mint kétezer milliárd forintos hiány azért jött össze, mert:
- jelentős összegben fizettek ki kamatokat a prémium állampapírok egyes sorozatainál;
- valamint bizonyos dollárkötvények után is most kellett kamatot fizetni.
Ezek miatt tájékoztatásuk szerint a szokásosnál magasabbak voltak a kamatkiadások. Az NGM közleménye kiemeli, hogy a közüzemi szolgáltatásokra és a rezsivédelmi támogatásra is nagyon sok pénzt fizettek ki – az utóbbi érthető módon az év téli hónapjaira koncentrálódik.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 11,6 százalékkal magasabban teljesültek. Ezek közül kiemelkedik az általános forgalmi adóból származó jelentős bevételtöbblet (265,6 milliárd forint) – írja a közlemény.
A kamatkiadásokra fordított kifizetések összege március végéig 1553,7 milliárd forint volt, ami 312,4 milliárd forinttal magasabb az előző évi azonos időszaki teljesítésnél, elsősorban egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok és dollárkötvények kamatfizetési időpontjai miatt. Meghaladják az egy évvel korábbi kifizetést a nyugellátásokra fordított összegek is. Március végéig – a 13. havi nyugdíjjal és ellátással együtt – nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra három hónap alatt 2189,5 milliárd forintot fizettek ki.
Ahogy a korábbi előzetes adatközlés idején írtuk, a magyar államháztartás központi alrendszere idén márciusban egy hónap alatt 831,2 milliárd forintos hiányt hozott össze. Ezzel az év első három hónapjában összesen 2554 milliárd forint hiány keletkezett.
A három hónap alatt létrejött 2554 milliárdos hiány nagyságrendileg megegyezik az előző évek első negyedévében keletkezett mínusszal: reálértéken nem a legrosszabb, nominálisan viszont a legrosszabb eredmény. Ez az idei évre kitűzött hiánycél 62 százaléka.
Arról, hogy hogyan befolyásolja a kormányzás ide-oda rángatása a költségvetés helyzetét, itt írtunk részletesen.