Hiába drágultak rengeteget a lakások, inflációval korrigálva még nemrég is olcsóbbak voltak, mint 2022 elején
Hiába drágultak nominálisan rengeteget a lakások az utóbbi időben, inflációval korrigálva még mindig olcsóbbak voltak 2024 végén, mint a 2022-es csúcs idején – derül ki az MNB Lakásárindex nevű kiadványából. Eszerint reálértéket tekintve Budapesten és országos szinten is 4-5 százalékkal olcsóbbak voltak a lakások 2024 negyedik negyedévében, mint 2022 első negyedévében.
Az MNB hosszú idősoros adataiból kiderül, hogy a magyarországi lakóingatlanok reálértéke a 2000-es évek elején lassan nőtt, majd a 2000-es évek második felétől a 2010-es évek közepéig csökkent. 2014 és 2022 között masszív értéknövekedést tapasztalunk, majd egy meredek esés után 2023 elejétől ismét nő a lakások reálértéke.
Az ábráról az is leolvasható, hogy a különböző régiók és településtípusok közül az utóbbi években Pest vármegyei városokban lévő lakások értéke lépett el a leginkább: itt 2001-hez képest 171 százalékos reálérték-növekedést láthatunk. Ezzel párhuzamosan a községekben nőtt legkisebb mértékben a lakások ára: itt még mindig csak 53 százalékos reálérték-növekedésnél tartunk.
Az MNB adatai rávilágítanak arra, hogy a lakásárak nominális változásának követése félrevezető lehet az ingatlanok értékének valódi megítélése szempontjából, hiszen a 2022-es nagy inflációs válság egy masszív értékcsökkenést hozott a piacon, anélkül, hogy az árak érdemben visszaestek volna.
Érdemes azonban azt is figyelembe venni, hogy az MNB itt bemutatott adatai 2024 negyedik negyedévére vonatkoznak, vagyis nem túl naprakészek. Az ingatlanpiacról érkező friss hírek szerint tavaly év végén és idén év elején is komoly drágulás történt, vagyis elképzelhető, hogy mostanra reálértéken is megközelítettük, vagy lehagytuk a 2022-es csúcs szintjét.