Adókedvezménnyel támogatja a kormány azokat a vállalatokat, amelyek minimálbért fizetnek a dolgozóiknak

Minimálbér emeléshez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó támogatása néven járulékkedvezményt biztosító programot indít a magyar kormány azoknak a cégeknek, amelyek minimálbéren foglalkoztatják az alkalmazottaik egy részét – derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium sajtóközleményéből. A program lényege, hogy az érintett cégeknek a következő három évben mindig az előző évi minimálbérhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adót kell csak megfizetniük.

A munkavállalók, a munkáltatók és a kormány képviselői még tavaly ősszel egyeztek meg a minimálbér-emelések következő három évre vonatkozó mértékében. Az egyezség részeként idén 9 százalékkal nőtt, jövőre 13 százalékkal fog nőni, 2027-ben pedig 14 százalékkal fog nőni a minimálbér.

Ennek a megvalósulásához arra lenne szükség, hogy a magyar gazdaság nőjön, a cégek helyzete ne romoljon, hanem javuljon, az idei első negyedévben azonban pont ennek az ellenkezőjét tapasztaltuk. Emiatt a munkaadók érdekképviseleti szervei már hetek óta arról beszélnek, hogy kérdéses, tartható lesz-e a megállapodás. Ha nem indul be az év második felében a gazdasági növekedés, akkor szerintük újra kell majd tárgyalni a jövő évi emelést és annál kisebb emelésben kell majd megegyezni.

Valószínűleg a munkaadók aggodalmaira válaszolva döntött úgy a kormány, hogy július elsejéről egy kis mértékű járulékcsökkentéssel támogatja azokat a cégeket, amelyek minimálbéren foglalkoztatják dolgozóikat. A közlemény szövege szerint:

„a munkáltatók minimálbéren foglalkoztatott munkavállalóik után, akiknek az alapbére 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszak bármely időpontjában legfeljebb 290.800 forint volt (részmunkaidős foglalkoztatásban állók esetén a munkaidővel arányosan figyelembe véve), 2025 és 2027 között mindig az előző évi minimálbérhez kapcsolódó szociális hozzájárulási adó (szocho) összegét fizetik meg.”

Az NGM szerint a támogatás összege idén egy munkavállalóra vetítve, éves szinten 37.459 forint. A támogatást a munkáltatók a Magyar Államkincstáron keresztül, július elsejétől igényelhetik.

A magyar átlagbér tavaly egész évben 10 százalék felett nőtt, ami az alacsony infláció miatt 10 százalékot megközelítő reálbér-növekedéshez vezetett. Idén év elejére meglódult az infláció és lelassult a bérnövekedés, így az év első hónapjaiban már csak 3-4 százalékkal nőttek a reálbérek. Áprilisban aztán meglódult a bérnövekedés, és ha ez a trend kitart, az a jövő évi minimálbér-emelésnek is segíthet.

A hároméves bérmegállapodás pontos működéséről, és arról, milyen esetben mekkora emelés várható jövőre, itt írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!