Rózsa András a zuglói céghálózatról: Az első adag csontváz kiesett a szekrényből

Rózsa András a zuglói céghálózatról: Az első adag csontváz kiesett a szekrényből
Horváth András, Rózsa András és Hadházy Ákos sajtótájékoztatót tartanak a Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató Zrt. átvilágításának eredményeiről 2025. június 17-én a zuglói polgármesteri hivatalban – Fotó: Bődey János / Telex

Ahogy kedd reggel a Telex megírta, a Zuglói Városgazdálkodási Közszolgáltató (ZVK) Zrt. átvilágításának záródokumentumából kiderült, hogy éveken át egy szűk vállalkozói kör kapott csak megbízásokat a kerületben. A jelentéskészítők szerint súlyos és rendszerszintű közbeszerzési szabálytalanságok történtek az önkormányzat legnagyobb cégénél, ezért azt javasolták a kerület vezetésének, hogy tegyen bejelentést a Gazdasági Versenyhivatalnál (GVH). Az átvilágítással kapcsolatban Rózsa András, Zugló polgármestere, Hadházy Ákos, Zugló országgyűlési képviselője, valamint az átvilágítást irányító Horváth András, a NAV korábbi adóellenőre tartottak sajtótájékoztatót (az ő nevét 2013-ban ismerhette meg az ország, amikor előállt az úgynevezett zöld dossziéjával, és részletesen bemutatta, hogyan lopják meg félig legális céghálózatok a magyar államot).

„Tavaly októberben választottak meg polgármesternek, nagyon sokan kérdeztek engem azóta, hogy mit találtunk itt, mikor esnek ki a csontvázak a szekrényből. Azt kell mondanom, hogy az első adag csontváz kiesett a szekrényből” – mondta Rózsa a sajtótájékoztató elején.

Rózsa szerint az átvilágítás rendszerszintű problémákat hozott a felszínre a ZVK működésében. A polgármester arról beszélt, már régóta ismert, hogy az önkormányzati cég a korábbi zuglói MSZP-s városvezetés és Tóth Csaba volt MSZP-s országgyűlési képviselő befolyása alatt állt. „Nagyon okosan építették fel azt a rendszert, ami éveken át működött a cégen belül – mondta Rózsa. – Nem az történt, hogy kötöttek egy szerződést, ami után minden eltűnt, hanem felépítettek egy olyan rendszert, amiből vélelmezhetően folyamatosan pénzeket tudtak kivenni.”

Rózsa a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az átvilágítási dokumentumok alapján a Gazdasági Versenyhivatalnál tett bejelentésen túl két ügyben feljelentést is fog tenni az önkormányzat. Az egyik egy digitalizációs szerződés, amelynek keretében társasházi dokumentumokat szkenneltek be bruttó 100 millió forintért, a másik pedig egy utcaseprőgép-beszerzés, ami szerinte „egyértelműen túlárazott” beszerzés volt.

„Több mint harminc éve élek Zuglóban, és nagyon elegem van abból, hogy a kerület évek óta politikai kifizetőhelyként van emlegetve” – mondta Rózsa, aki szerint ez az átvilágítás is ahhoz járul hozzá, hogy Zugló túllépjen ezen az időszakon.

Újságírói kérdésre a polgármester elmondta, hogy a vizsgált szerződések összértéke meghaladja a 8,3 milliárd forintot, de azt nem lehet tudni, hogy mennyi a szabálytalan működés miatt eltűnt pénz. „Nem lövök alá, ha azt mondom, hogy milliárdos kár érte az önkormányzatot” – mondta a polgármester. Az üggyel kapcsolatban ismeretlen tettesek ellen tesz majd feljelentést az önkormányzat. Abban viszont biztosak, hogy hivatali érintettség nincs, mert az egész működést kiszervezték a ZVK Zrt.-be. „Az, hogy milyen volt az összeköttetés a cégvezetés, a vállalkozók és a politikusok között, szerintem elég egyértelmű abból, hogy a zuglói MSZP mennyire volt érintett” – mondta Rózsa.

Horváth András arról beszélt, hogy azért nehéz megállapítani, hogy kik a valódi tettesek ezekben az ügyekben, mert a Zuglói Zrt. úgy építette ki a működési struktúráját, hogy abban eltűnjön a felelősség. Példaként Horváth azt említette, hogy a legalsó szinten lévő ügyintézőnek lett volna feladata piackutatást végezni, cégeket pályáztatni, valamint a belső beszerzést lefolytatni. „Az nyilvánvalóan képtelenség, hogy kihagyták volna az igazgatósági szinteket” – mondta Horváth.

A beszerzési rendszer 2017-ben alakult ki, amiben elsőre minden akár szabályosnak is tűnhetett, a furcsaságok csak nagyon részletes átvilágítás után buktak ki.

A sajtótól több kérdés is érkezett a két volt zuglói polgármester, Horváth Csaba és Karácsony Gergely felelősségével kapcsolatban. Hadházy arról beszélt, az ilyen ügyeknek „van büntetőjogi felelőse és politikai felelőse”, és jó esetben büntetőjogi és politikai következményekkel is járnak. Az országgyűlési képviselő szerint a politikai felelősség a két volt kerületvezetőnél egyértelmű, a politikai következménye pedig ennek meg is volt, elvesztették a kerület vezetését. Hadházy azt mondta, a jelenleg elérhető információk alapján nem látszik, hogy Karácsony Gergelynek büntetőjogi felelőssége lenne az ügyben, de az igaz, hogy a „sokszor rossz politikai kompromisszumokat kötött”.

Horváth András szerint Horváth Csaba és Karácsony Gergely csak bábok voltak ebben a rendszerben, emiatt őket kisebb felelősség terheli, ugyanakkor megválasztott polgármesterként próbálhattak volna kontrollt szerezni a cég felett. Politikai felelősségük tehát szerinte is van, lemondhattak volna és nyilvánosságra hozhatták volna a Tóth Csaba által működtetett rendszer részleteit, de ezt nem tették meg.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!