Horror díjakba futhatunk külföldi pénzfelvételkor, de ha odafigyelünk, nulla is lehet a költség
Egy átlagos, 90 ezer forintnak megfelelő összegű külföldi készpénzfelvétel akár 4–6 ezer forintba is kerülhet, írja a Biztosdöntés.hu, amely tippeket is ad, hogy megússzuk a lehúzós díjakat.
A közlemény szerint a hazai bankok a külföldi pénzfelvételnél általánosan egy fix, jellemzően euróban kifejezett értéket és egy, a felvett érték százalékában kifejezett összeget számítanak fel. Ezek így alakulnak bankonként:
- CIB Bank: 5207 forint
- Erste Bank: 2052 forint +3,72%
- Gránit Bank: 200 forint + 1,05%
- K&H Bank: 2563 forint + 2,71%
- MBH Bank: 941 forint + 2,24%
- OTP Bank: 3012 forint + 2,12%
- Raiffeisen Bank: 16,95 euró vagy 1,5%, minimum 20 euró
- UniCredit Bank: 7,2 euró + 3,149%
A Revolut ezzel szemben például már a Standard csomaggal is 75 ezer forint értékig, havi öt alkalommal kínál ingyenesen készpénzfelvételt a világ bármely ATM-jénél. (A Premium csomagnál a limit 150 ezer, a Metal csomagnál 300 ezer, míg az Ultra csomagnál 750 ezer forint). A limit felett ugyanakkor 2 százalék a díj. Wise-kártyával pedig az első két tranzakció ingyenes, maximum 150 ezer forint értékig, a darabszám vagy az érték meghaladása után pedig 200 forint + 2,65 százalék a pénzfelvétel díja. Mostanra a magyar bankok is kezdik felvenni a versenyt a fintechekkel, így alakulnak az ő kedvező külföldi felvételi lehetőségeik:
- OTP: a cég nyolc külföldi leánybankjának ATM-jeiből (így Horvátországban és Bulgáriában is) korlátlanul, teljesen ingyen vehetnek fel pénzt az OTP-ügyfelek az akció visszavonásáig, de legkésőbb 2026. június 30-ig.
- A CIB Bank Visa Inspire kártya birtokosai az Intesa Sanpaolo csoport – Magyarországgal együtt – 12 országában található ATM-jeiből szintén teljesen ingyenes, korlátlan készpénzfelvételre jogosultak.
- Erste: a cégcsoport saját külföldi ATM-jeinél (pl. Ausztria, Szlovákia) a belföldi Erste ATM díját kell fizetni.
- A Gránit Banknál a Gránit Platinum és World Elite kártyákhoz havonta két alkalommal ingyenes készpénzfelvétel jár világszerte.
- Az UniCredit számottevően olcsóbban biztosítja az euró övezetben lévő leánybankjainál történő ATM-es pénzfelvételt, mintha a kártyával más bank hazai ATM-jénél vennénk fel pénzt – tehát a SEPA díjból is enged.
- Az MBH Banknál akciós jelleggel a nem euróövezetben és nem euróban végrehajtott készpénzfelvételek esetében egyes ügyfélcsoportoknak csak az euróalapú, vagyis a hazai idegen ATM-es készpénzfelvétel díját (470 Ft + 2,24%) számolják fel.
A magyarokat egyébként általánosságban egyre kevésbé érintik ezek az összeget, ahogy a kártyás fizetés elterjedésével egyre kevesebb pénzt vesznek fel. Míg 2022-ben még több mint 403 ezer tranzakciót regisztráltak külföldi ATM-eknél a nyári negyedévben, 2024-ben az ATM-es külföldi készpénzfelvétel darabszáma már nem érte el a 347 ezret, ami 14 százalékot meghaladó csökkenést jelent, összegzett Gergely Péter, a portál szakértője.
Ettől függetlenül azért mindig adódhat helyzet külföldön, ahol nem árt, ha van nálunk készpénz. Érdemes tehát előre gondolkodni és megkeresni a nekünk megfelelő automatákat, hiszen rossz döntés esetén egyetlen készpénzfelvétel díja 1–8 ezer forint is lehet, miközben tervezéssel a költség levihető nullára.