Olyan szorult helyzetbe került az iváncsai akkugyár tulajdonosa, hogy össze kellett vonni három céget

Olyan szorult helyzetbe került az iváncsai akkugyár tulajdonosa, hogy össze kellett vonni három céget
Az SK Group akkumulátorgyára Iváncsán – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Magyar szempontból végtelenül unalmas üzleti hírt jelentettek be Dél-Koreában idén február elején: lezárult SK Group nevű csebolon (családi cégcsoporton) belül három cég, az SK On, az SK Trading és az SK Enterm konszolidációja.

Ha valaki úgy érzi, hogy ez neki kínaiul (bocsánat, koreaiul) van, teljesen jól érzi. Ennek a hírnek elvileg senkit, de tényleg senkit nem kellene érdekelnie Magyarországon.

Egy ok miatt azonban mégis fontos: azért, mert az SK On – és az összevonás után a közös vállalat – üzemelteti a 800 milliárd forintból felépített iváncsai akkugyárat, ami Magyarország egyik legnagyobb kapacitású gyára. A cégek egyesítésére pedig azért volt szükség, mert az SK On-nak a megrendelések elmaradása miatt már nem nagyon volt pénze az akkumulátorbiznisz folytatására és felpörgetésére.

Ahogy az akkuipar elmúlt két éves átalakulásáról szóló cikkünkben írtuk, az SK On eredetileg kőolajfinomítással foglalkozott, és viszonylag későn szállt be az akkuiparba, amiben viszont hamar meghatározó szereplővé vált. Olyan nagy nevű cégek vettek – és részben vesznek – tőlük akkumulátorokat, mint a Volkswagen, a Mercedes, a Hyundai és a Ford.

Az SK eladásai 2023 közepéig meredeken emelkedtek, aztán azonban viszonylag gyorsan bezuhantak. A termelésük 2024 eleje óta a 2023-as csúcs nagyjából felénél van, de néha még egy kicsit az alatt is. Ezzel párhuzamosan a Samsung eladásai is összeestek, ami a teljes magyar akkugyártást magával rántotta.

Ahogy az ábrán látszik, az SK akkugyártással foglalkozó részlege az elmúlt öt évben egyetlen negyedévet leszámítva mindig veszteséget termelt. A cég ezeket a veszteségeket sokáig a kőolajfinomításból származó nyereségből pótolta ki, de tavalyra olyan súlyossá vált a helyzet, hogy radikális intézkedésekre szánták el magukat:

  • júliusban vészhelyzetet hirdettek;
  • novemberben bejelentették, hogy elkezdik visszahívni koreai dolgozóik egy részét Magyarországról;
  • ezzel párhuzamosan pedig döntöttek az SK On, és az SK csoport másik két cégének összevonásáról.

A lépés azért is szokatlan, mert azzal az akkugyártás két további, kőolajhoz kapcsolódó üzletággal kerül majd egy cégbe. Az SK Trading International ugyanis egy kereskedelemmel, elsősorban kőolaj-szállítmányozással és tengeri teherszállítással foglalkozó cég, ami részben az SK csoport többi cégének, részben külsős ügyfeleknek dolgozik. Az SK Enterm pedig kőolaj-tárolásra specializálódott, ennek megfelelően erre alkalmas tartályparkokat és tengeri tartályterminálokat üzemeltet.

A három cég egyesítésével az SK közleménye szerint javulnak az SK On nyersanyagbeszerzési képességei, és ki tudják majd használni a vállalatok között fennálló szinergiákat. De a cég szerint az egyesítéssel az is céljuk volt, hogy az akkumulátorgyártáshoz „stabil pénzügyi hátteret” teremtsenek.

Valószínűleg ez utóbbi lehetett a fő szempont, mert az SK-nak számtalan másik cége is van, és közülük sok tevékenysége jóval közelebb áll az akkugyártáshoz, mint a kőolajcégeké. Van például egy SK tes nevű vállalatuk is, ami akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozik – együttműködik például a BMW-vel – ezt azonban nem egyesítették az SK On-nal.

Az SK On amúgy a cudarul sikerült 2024-es év, és a még rosszabbnak látszó idei évkezdés után mostanában kilábalni látszik válságából. Az iváncsai gyáruk például kapott egy nagy volumenű, sok évre szóló megrendelést a Fordtól, innen szállítják az aksikat a Ford romániai Craiovában található gyárába.

A koreaiaknak amúgy az Egyesült Államok jóval könnyebb terep, mint Európa, mivel onnan nagyrészt ki vannak zárva a kínai versenytársak. Nem véletlen, hogy mostanában az SK is inkább oda fókuszál és Georgia államban épít egy saját akkugyárat, ezenkívül régi partnerével, a Forddal közösen épít két közös óriásgyárat is.

Idén márciusban a japán Nissan jelentette be, hogy egy hosszú távú partnerség részeként 2028 és 2033 között az Egyesült Államokban gyártott autóiba az SK akkumulátorait fogja szerelni. Áprilisban aztán az új Teslaként is emlegetett, Slate nevű amerikai elektromosautó-gyártó startup is aláírt egy ilyen szerződést, vagyis az SK-nak az Egyesült Államokban várhatóan akkor is lesz egy csomó munkája, ha Európában és a világ többi részén nem kapják össze magukat.

Arról, hogy miért került ilyen helyzetbe az SK, és ennek milyen következményei lehetnek, az akkuipar elmúlt két évben tapasztalt fordulatáról szóló cikkünkben írtunk részletesen: Összeesett a magyar akkugyártás, és ezért a benzines autókat okolják. A valóság sokkal durvább

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!