Trump szerint megállapodtak Kínával, béke jöhet a vámháború után
Donald Trump szerint kormánya kereskedelmi megállapodást kötött Kínával – írja a Reuters, így egyelőre talán véget érhet a két országot közötti újabb vámháború. Az elnök egy csütörtöki rendezvényen jelentette be a megállapodást. Pontosabban inkább odavetette egy rá jellemző terjengős gondolatmenet közben odaszúrta, hogy bár a sajtó korábban arról írt, hogy senki nem akar majd kereskedelmi megállapodásokat kötni Trump kormányával, épp tegnap, vagyis szerdán állapodtak meg Kínával.
A megállapodás részleteiről sem Trump, sem kereskedelmi minisztere, Howard Lutnick sem árult el részleteket, de a felek elvileg írásba foglalták, amiben a kínai és a Scott Bessent pénzügyminiszter és Howard Lutnick vezette amerikai kormánydelegáció június elején Londonban megállapodott. Ennek legfontosabb része a ritkaföldfémek amerikai importjára vonatkozott, Kína ugyanis leállította ezeknek, az elektronikai, autóipari és hadiipari gyártásban kulcsfontosságú nyersanyagoknak a kivitelét az Egyesült Államokba. Pénteken a kínai kormány is megerősítette, hogy megállapodtak a kereskedelem kereteinek rendezéséről, bár részleteket a kínai fél sem árult el a megállapodásról.
Donald Trump még április másodikán, a „felszabadulás napjának” keresztelt eseményen jelentette be, hogy mekkora büntetővámot kíván kivetni a világ szinte minden országával szemben. A bejelentés jelentős tőzsdei pánikot okozott világszerte, majd amikor a piaci hatások az amerikai államkötvények piacát is elérték, Trump bejelentette, hogy a legtöbb országgal szemben a vámokat 90 napra felfüggeszti. Kínával szemben viszont maradtak a vámok, sőt, miután Kína is új vámok bejelentésével reagált, Trump kormánya több lépésben 145 százalékra emelte a kínai importra kivetett vámokat.
Május elején aztán a felek elhatározták, hogy tárgyalóasztalhoz ülnek, felfüggesztik az egymással szemben bevezetett vámokat és egyéb büntető intézkedéseket. Az amerikai és kínai delegáció Genfben és Londonban tárgyalt, és, úgy tűnik, sikerült megállapodni, bár korábban úgy tűnt, éppen a ritkaföldfémek kérdésén siklanak majd félre a tárgyalások.
Kína mindig is nagyon fontos szerepet kapott Trump vámpolitikájában, az elnök szerint ugyanis az amerikai gazdaság talán legnagyobb baja, hogy nagy kereskedelmi deficitet halmozott fel a világ sok országával szemben (ezt az amerikai elnök úgy értelmezi, hogy a többi ország lehúzza az Egyesült Államokat), és egy másik országgal szemben sincs akkora kereskedelmi deficitje Amerikának, mint Kínával szemben. Az amerikai statisztikai hivatala adatai szerint 2024-ben közel 439 ezer milliárd dollár értékben importált Kínából, miközben 143 ezer milliárd dollár értékben exportált, a kereskedelmi deficit tehát több mint 295 ezer milliárd dollár.
Trump már az első kormányzása idején is vámháborúba kezdett Kínával, amit akkor is kereskedelmi megállapodással zárt. Ahogy Matura Tamás Kína-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója a Téma adásában elmondta, Kína akkor 2017-ben vállalta, hogy sokkal több amerikai árut vásárol majd, ezt viszont egyáltalán nem tartotta be. A szakértő szerint az Amerika és Kína közötti strukturális egyensúlytalanságok olyan mélyen gyökereznek, hogy a két ország közötti gazdasági feszültség nagyrészt feloldhatatlan, így legfeljebb valamilyen politikai alkut tart elképzelhetőnek a felek között. Azt a most bejelentett megállapodás részleteinek megismerése lehet csak mérlegelni, hogy ez a deal valóban csak politikai színjáték-e, vagy kezelni tudja az alapvető gazdasági feszültségeket.
Az amerikai vámpolitikában július elején fontos határidők jönnek, a büntetővámok felfüggesztésére bejelentett 90 napos határidő ugyanis július 8-án, az EU-val szemben belengetett 50 százalékos vámok bevezetésének határideje pedig július 9-én jár le. A Trump-kormánynak ez alatt a 90 nap alatt több száz kereskedelmi megállapodást kellett volna kötnie, egyelőre viszont csak az Egyesült Királysággal, és a mostani bejelentés szerint Kínával sikerült megállapodni. A Fehér ház szóvivője, Karoline Leavitt szerdán azt mondta, ezek a határidők nem kritikusak, vagyis a Trump-kormányzat várhatóan kitolja majd ezeket, igaz Leavitt szerint erről az elnöknek kell majd döntést hoznia. Trump a kínai deal bejelentésekor arról beszélt, hogy csapata folyamatosan dolgozik a megállapodásokon, és remek deal-eket fognak kötni. Bár azt is hozzátette, lesznek olyan országok, amelyekkel nem lesz megállapodás, „csak küldünk nekik egy levelet, hogy köszönjük szépen, mostantól 25, 35, 45 százalékos vámot fizetsz.”