Megkapták a feladatot, hogy kirúgják a vasműből 2500 kollégájukat, és ha végeznek, várhatóan őket is kirúgják

Megkapták a feladatot, hogy kirúgják a vasműből 2500 kollégájukat, és ha végeznek, várhatóan őket is kirúgják
Felmondásukra várók a Dunai Vasmű bejárata előtt 2025. június 23-án – Fotó: Olvasónk / Telex

939

Miután június 23-án egyetlen nap alatt 1700 dolgozót elküldtek a dunaújvárosi vasműből, július elsején kedden újabb 800 embernek mondtak fel. A gyárat üzemeltető két cégben már csak összesen 100-150 fő maradt, köztük a felmondásokat intéző adminisztrációs munkatársak, de várhatóan a többiek leépítésének lezárása után nekik is felmondanak majd – tájékoztatta a Telexet Magyar Zoltán, a Vasas szakszervezet helyi elnöke.

A gyár kohóit és gépeit már korábban leállították, de bizonyos gépeket és a tűzoltóberendezéseket továbbra is karban kell tartani, ezért a gyárban még mindig dolgozik néhány tucat karbantartó és villanyszerelő. Kérdés, hogy őket a jövőben ki fogja foglalkoztatni, amikor a gyárat korábban tulajdonló két céget a tervek szerint nemsokára fel fogják számolni.

A június 23-i felmondási körben óránként 250 embert hívtak be a gyárba, ami miatt az embereknek a gyárkapu előtt, a napon kellett sorbanállniuk a felmondólevelük átvételéért. Magyar Zoltán tájékoztatása szerint a július elsejei második körben óránként 180 embert rúgtak ki, így akkor nem alakult ki sor.

A vasmű néhány évvel ezelőttig egy problémás ukrán cég tulajdonában volt. A magyar állam megpróbálta megmenteni a gyárat, és egy brit cég tulajdonába szervezte azt át, azonban rövidesen kiderült, hogy a britek csak kirámolták azt, nem volt céljuk a hosszú távú üzemeltetés.

A gyárban három cég működött. Van a Dunarolling, amelyik az első körben az 1700 dolgozót kirúgta, és a Duna Furnice, amelyik a második körben a 800 alkalmazottjának felmondott. Most a két cégnél összesen 100-150 fő maradt, az adminisztratív munkatársak, illetve a karbantartók. Van rajtuk kívül egy harmadik, Dunaferr Labor Kft. nevű cég is, aminek nemrég még 300 alkalmazottja volt, és ahonnan most szintén kirúgtak szinte mindenkit.

Az ilyen csoportos leépítéseknél a cégeknek 30 nappal előre figyelmeztetnie kell a munkavállalókat, hogy felmondják a munkaviszonyukat, és tájékoztatást kell adni nekik, hogy mi a leépítés oka. A vasműben is ez történt, a 2500 kirúgott dolgozó a felmondás előtt több mint egy hónappal már kapott róla tájékoztatást, hogy leépítik őket. Ilyen tájékoztatást viszont az adminisztrációban dolgozók is kaptak, amiből az következik, hogy a többiek kiléptetése után a cég valószínűleg majd nekik is felmond – tájékoztatta a Telexet Magyar Zoltán.

A dolgozók közül néhányaknak már korábban volt másodállása, ők jellemzően továbbra is ott dolgoznak, a legtöbben azonban most munkanélkülivé váltak. Közülük sokan több mint húsz vagy-harminc éve dolgoztak a vasműben.

Az optimális verzió az lenne, ha a két felszámolás alatt álló céget egy olyan új tulajdonos venné meg, aki újra üzembe szeretné helyezni a gyárban található gépeket és kohókat. A két cégre az állam most pályáztatással keres új tulajdonost.

Magyar Zoltán szerint a Furnice-nél már lezajlott egy pályáztatási kör, amelyen nem találtak alkalmas jelentkezőt, ezért meghirdettek egy második pályázati kört is. A Dunarolling megvásárlására egy kínai és egy cseh cég is jelentkezett, mindkettő átment az állami átvilágításon, így a következő lépésben hivatalosan is pályázhatnak majd a cégre.

Bár az érintettek közül sokan reménykednek, hogy sikerül új tulajdonost találni, így a most elküldött dolgozók legalább egy részét visszaveszik majd a gyárba, most a legtöbben kénytelenek munkát keresni. A felmondási levelek átadásánál jelen voltak a kormányhivatal képviselői, és aki kérte, annak adtak egy időpontot a kormányhivatalba, ahol elméletileg segítenek majd új munkahelyet találni.

Magyar Zoltán szerint a dolgozók elhelyezkedését hátráltatja, hogy a városban jelenleg egy nagy iparvállalat sem toboroz, így a kirúgott dolgozók olyan helyekre jelentkezhetnek, mint az SK iváncsai akkugyára, a paksi atomerőmű, a százhalombattai kőolajfinomító és különböző székesfehérvári cégek. Magyar szerint a kirúgott dolgozók közül egyelőre nagyon-nagyon kevesen találtak munkát.

A kormány június végén bejelentette, hogy képzéseket is szervezne a vasmű munkájukat elvesztett dolgozóinak. Magyar Zoltán szerint ezekről a munkavállalók részletes tájékoztatást kaptak a kormányhivatalban, és a képzések várhatóan majd akkor indulnak el, ha betelnek a meghirdetett csoportok.

A Dunaújváros melletti Rácalmáson a dél-koreai Hankooknak van egy nagy gyára, amelyet a gyár most 210 milliárd forintból bővít. Ez a beruházás elvileg 450 új munkahelyet fog létrehozni – vagyis felszívhat majd valamennyit a vasműben állásukat elvesztők közül. A Hankook azonban csak jövőre lesz kész a bővítéssel, vagyis addig ki kell húzniuk azoknak, akik oda mennének át a vasműből.

Arról, hogy hogyan jutottunk el a vasmű dolgozóinak tömeges kirúgásához, ebben a cikkünkben írtunk hosszabban.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!