Orbán a győri Audiban: Brüsszelt sajnálatos módon nem autógyári vezetők irányítják

„Eddig azt gondoltam, hogy a mi szakmánk – mármint a politikusoké – a leginkább versenyre épülő szakma. Négyévente megmérettetsz, és kiderül, hogy maradsz vagy viszontlátásra. De látva az autóipar jelenlegi helyzetét, ezen módosítok: a leginkább versenyre épülő szakma most az autógyártásé” – Orbán Viktor a győri Audiban a Q3-as modell harmadik generációja sorozatgyártásának elindításakor mondta ezt.
A csütörtöki győri eseményre Orbánnal tartott Lázár János építési és közlekedési miniszter is, ilyen szintű hivatalos felvonulásra több éve nem láttunk példát az Audi Hungariánál. A pillanat kétarcú volt, mert bár egy sikeres modell sorozatgyártásának indulását ünnepelték, az autóipar helyzete – köztük az Audi AG-é – jelenleg nem rózsás, Orbán a beszéde több pontján kitért erre. Megtalálta persze a győri gyárban is a „brüsszeli bürokratákat”, olyan összefüggésben, hogy „súlyos kihívások előtt állunk:
háború, energia, Brüsszel, amit sajnálatos módon nem autógyári vezetők irányítanak. Hanem a bürokraták, akiknek fogalmuk sincs, milyen a valódi verseny.”
Orbán szerint, „viharos vizeken kell áthajóznia” az egész európai autógyártásnak, és „ha nem tudjuk felszabadítani a bürokratikus elnyomás alól, akkor lemarad”. Például Kínával szemben. A miniszterelnök szerint a Győrben gyártott Audi Q3 viszont jó példa arra, hogy „ha hagyják a magyar szakembereket dolgozni, akkor világszínvonalon tudunk gyártani”.
Adják vissza az ipar és a fogyasztók szabadságát – tette még hozzá, mert máshogy „nem tudjuk megőrizni a munkahelyeinket”. Orbán szerint össze kell hozni az európai autógyárakat, brüsszeli szövetség kell, máskülönben „saját magunk alatt vágjuk a fát”.
Orbán országosan 160 ezer, Győrhöz kapcsolódóan 50 ezer család munkahelyi biztonságáról beszélt – az autógyártásnak ennyien vannak kiszolgáltatva, hiszen vagy közvetlen munkatársként vagy beszállítóként ebben az iparágban ennyien dolgoznak.
A győri rendezvényen az Audi Hungaria járművezetésért felelős igazgatója, Les Zoltán többször leszögezte, hogy a járműgyár a most elindított Q3-nak, illetve a Cupra Terramarnak köszönhetően biztos és hosszú távú munkahelyet jelent az itt dolgozó 4000 győri munkatársnak. Michael Breme, a győri Audi igazgatóságának elnöke pedig ismét kijelentette, hogy a két modellnek köszönhetően csúcsra járatják a termelést. És nyilvánvalóan nem véletlenül utalt a járműgyártás melletti motorgyárra is, „ahonnan az erőforrások ezekbe a modellekbe kerülnek”.
Milyen helyzetre utaltak?
Alig több mint egy hete a 444.hu írt arról, hogy a győri Audit is utolérte a német autóipar válsága, több száz ember munkahelye szűnhet meg. Az erős állítás mögött az állt, hogy 2023 és 2024 után idén is csökken a motorgyártás volumene, a portál által hivatkozott dokumentum szerint az év első öt hónapjában 10 százalékkal esett vissza a Győrben gyártott motorok száma 2024 hasonló időszakához képest. A portál arról is írt, hogy nagy a bizonytalanság, a következő időszakban több száz ember munkája válhat feleslegessé a gyártásban, bújtatott csoportos leépítésről beszélnek.
A gyáron belül valóban voltak és vannak mozgások, erősítették meg a Telexnek a helyzetet jól ismerő források. Ez leginkább azokat a motorgyári munkatársakat érintette, akik a V6 Otto motor, az R4-es benzinmotor és a dízel R4 TDI gyártásán dolgoznak. Az Audi vállalatvezetése és a csaknem kilencezer tagot számláló szakszervezet között a Covid idején, 2020-ban megkötött megállapodás értelmében azonban a dolgozóknak – amennyiben az addigi helyükön a munkájuk megszűnik – fel kell ajánlani egy másik lehetőséget a gyáron belül.
Ez korábban is bevett gyakorlat volt a győri Audiban, a motorgyárból azonban nem mindenki szeretne áttelepülni a járműgyárba, ahol a Q3-asok és a Cupra Terramarok gyártása gőzerővel folyik.
Úgy tudjuk, már több tucatra tehető azoknak a száma, akik az új szerződést nem fogadták el
(akár azért is, mert a fizetésük így csökkent volna), ezért távoztak a gyárból. A nyugdíjkorhatár körül járóknak egy úgynevezett nyugdíjprogramot is felajánlanak, ami szintén sokaknak opció a békés elválásra. Az Audi számokat nem közölt eddig. Ilyen helyzet tehát már most is van, de ahogy az egyik forrásunk fogalmazott, „halálhörgést még nem hallunk a sorokon”.
A harmadik generációs Audi Q3 világpremierje június közepén volt Ingolstadtban, ott Michael Breme a Telexnek azt mondta, a győri gyár járműgyártási kapacitásánál 185 ezer darab/év a plafon, ezt a Cupra Terramarral vélhetően el fogják érni három műszakban, öt munkanappal számolva. Mivel elterjedt a híre, hogy a most ünnepelt Q3 gyártásának egy részét elviszik az Audi AG német központjába (Ingolstadtba), erre is rákérdeztünk a világpremiert követően. Breme megismételte, hogy csak azt a termelési volument viszik el Magyarországról, ami a 185 ezer fölött van. Az új információ volt viszont, hogy a Q3 karosszériaelemeit Győrben fogják legyártani, csak a lakkozás és az összeszerelés zajlik majd Németországban.
Az Audi Hungaria minden év márciusában tartja éves sajtótájékoztatóját, ahol a hivatalos számok elhangzanak. Az akkor már ismert németországi nehézségek miatt idén tavasszal rákérdeztünk a győri dolgozói létszámok várható alakulására. Az Audi Hungaria elnöke azt mondta, hogy „nagyságrendileg hasonló számmal kalkulálnak jövőre is, a csúcsra járatott járműgyártás ezt a várakozást megalapozza”. De Breme már akkor jelezte, hogy vannak munkatársak, akiket a motorgyártásból a járműgyárba irányítanak át, mert ott van szükség nagyobb munkaerőre.
A számokat érdemes elraktároznunk (ezek is a győri vállalat éves jelentésében szerepeltek): az Audi Hungariának 2025 év elején 11 431 dolgozója volt, 2023-ban 11 663.
A Telex fontosnak tartja, hogy az egész ország területéről szállíthasson az olvasóinak sztorikat, ezért közlünk gyakran vidéki riportokat. Mivel minden térséget nem tudunk lefedni budapesti szerkesztőségünkkel, keressük az együttműködést vidéki újságírókkal, és fokozatosan országos tudósítói hálózatot szeretnénk kiépíteni. Ez a cikk is egy ilyen együttműködés keretein belül készült.