Mateusz Morawieckit hatáskörtúllépéssel vádolja a lengyel ügyészség, felfüggesztenék a mentelmi jogát

Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő, jelenlegi ellenzéki képviselő csütörtökön bejelentette, hogy kész lemondani mentelmi jogáról – írja az MTI. Morawiecki ellen büntetőjogi eljárás zajlik a 2020-as lengyelországi elnökválasztás előtti kormányzati levélszavazási tervezet ügyében.

Morawiecki – aki a Jog és Igazságosság (PiS) alelnöke és az Európai Konzervatívok és Reformerek Pártja (EKR Párt) európai csoportosulás új elnöke is – csütörtök este egy tévéinterjúban reagált rá, hogy az államügyészség sajtókonferenciáján aznap közölték: benyújtották a szejmbe az ő mentelmi joga felfüggesztését célzó kérelmet.

„Mit mondjak, függesszetek fel, körözzetek. Lemondok a mentelmi jogtól egyébként szívesen magamtól is.”

Szerinte ugyanis „az igazság megvédi önmagát”, és annak idején a választások szervezésével csupán „végrehajtottam az alkotmány előírásait”.

Az ügyészségi megkeresést a 2020-as elnökválasztás előtti levélszavazási kormányzati tervezettel foglalkozó parlamenti vizsgálóbizottság októberi zárójelentése alapján nyújtották be. A bizottság összesen 19 személyt, köztük Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét és Elzbieta Witek volt alsóházi elnököt is érintő ügyészségi bejelentést tett. A parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását a lengyel alkotmánybíróság tavaly alaptörvényt sértőnek találta, a kormány azonban nem ismeri el a döntést.

A 2020-as elnökválasztást a Morawiecki-kormány a koronavírus-járvány miatt eredetileg kizárólagos levélszavazást formában tervezte. Az első választási fordulót végül a politikai konszenzus hiánya és az ellenzéki többségű szenátusban elhúzódó megvitatás miatt elhalasztották, a választópolgárok az eredeti május eleji időpont helyett június végén szavaztak vegyes, hagyományos és levélformában.

Az ügyészség csütörtökön azzal gyanúsította meg Morawieckit, hogy hatásköri túllépést követett el a kizárólagos levélszavazás előkészítésével. Anna Adamiak ügyészségi szóvivő közölte: a tett miatt három évig terjedő szabadságvesztés szabható ki. „Ültem a vizsgálati fogságban a kommunizmus idején, és nem lenne semmi probléma, ha most az újabb komcsik idején is kellene egy kicsit ülni” – utalt Morawiecki az 1989 rendszerváltás előtti ellenzéki múltjára.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!