Elsötétült az Egyesült Államokban a TikTok
Néhány órával a betiltása vasárnapi hatálybalépése előtt már szombaton késő este leállította a működését az Egyesült Államokban a TikTok. Ezzel az alkalmazás 170 millió amerikai felhasználó számára vált elérhetetlenné, és eltűnt az Apple és a Google alkalmazástelepítő szolgáltatásaiból is, írja a Guardian.
Szombaton késő este a felhasználók egy figyelmeztető üzenetet kaptak, amely szerint a TikTok szolgáltatásai „ideiglenesen nem elérhetők”. „Azon dolgozunk, hogy szolgáltatásunkat a lehető leghamarabb helyreállítsuk az Egyesült Államokban”, írták.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett. A jogszabály 270 napot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek arra, hogy értékesítse az alkalmazást az Egyesült Államokban működtető érdekeltségét. A határidő lejárta után a törvény értelmében a TikTokot el kell távolítani az amerikai Apple és Google alkalmazásboltokból, és fel kell adni a hozzáférést a működéshez szükséges technikai infrastruktúrához is.
A TikTok amerikai működtetését korlátozó, illetve a kínai tulajdonlását megtiltó törvény beterjesztői azzal érveltek, hogy a kínai anyavállalat a Kínai Kommunista Párt által irányított kormány felügyelete alatt működik, és ilyen módon az amerikai felhasználók adatai közvetlenül eljuthatnak az Egyesült Államok legnagyobb külföldi versenytársának tekintett ország kormányzati szerveihez.
A TikTok szerint az értékesítés „egyszerűen nem lehetséges: sem kereskedelmi, sem technológiai, sem jogi szempontból”. A vállalat a végsőkig kitartott az álláspontja mellett.
Az amerikai legfelsőbb bíróság pénteken viszont egyhangúlag utasította el a TikTok fellebbezését: döntésük szerint nem sérti a szólásszabadságot a TikTok kínai tulajdonosát a részesedése eladására kötelező törvény. Ugyanakkor Donald Trump szóvivője korábban azt mondta, hogy a megválasztott elnök a beiktatása után lépéseket fog tenni a TikTok amerikai működésének fennmaradásáért. A hétfőn hivatalba lépő elnök szombaton pedig már úgy fogalmazott, hogy valószínűleg 90 napos haladékot ad a platformnak egy esetleges tiltás alól.
Az amerikai TikTok-felhasználók viszont úgy tűnik, nem a YouTube Shorts vagy az Instagram Reels rövid videóira térnek át nagyobb számban, hanem a Xiaohongshu, más néven a RedNote, egy másik kínai videómegosztó alkalmazás felé. A tiktokozók nagy része ugyanis azért használta az alkalmazást, hogy elkerülje a Meta platformjait vagy az X-et.
A TikTok amerikai betiltásának hátteréről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.