Elutasította a TikTok fellebbezését a legfelsőbb bíróság, leállíthatják az alkalmazást az Egyesült Államokban
Az amerikai legfelsőbb bíróság pénteken egyhangúlag elutasította a TikTok fellebbezését – derült ki a BBC élő közvetítéséből. Így a TikTok vasárnaptól leállíthatja az alkalmazását a 170 millió amerikai felhasználója számára. Ugyanakkor Donald Trump szóvivője csütörtökön azt mondta, hogy a megválasztott elnök a beiktatása után lépéseket fog tenni a TikTok amerikai működésének fennmaradása érdekében.
Az amerikai legfelsőbb bíróság szerint nem sérti a szólásszabadságot az a Kongresszus által elfogadott törvény, amely a TikTok kínai tulajdonosát arra kötelezi, hogy adja el részesedését, ellenkező esetben az Egyesült Államok kitiltja az alkalmazást az országból. A CNN szerint azonban kérdéses, hogyan működne a tiltás a gyakorlatban, mert korábban nem volt rá példa, hogy az amerikai kormány blokkoljon egy jelentős közösségimédia-platformot. És az sem világos, hogy az amerikai kormány pontosan hogyan hajtaná végre a tiltást.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök a Truth Socialön azt írta a döntésről, hogy „a legfelsőbb bíróság döntése várható volt, és mindenkinek tiszteletben kell tartania”. Trump posztjában hozzátette, hogy a TikTokról a nem túl távoli jövőben fog dönteni, de még időt kell fordítania a helyzet áttekintésére.
Ahogy megírtuk, korábban felmerült, hogy a felhasználók továbbra is hozzáférhetnek a TikTok-hoz, ha már letöltötték azt a telefonjukra, de az alkalmazás eltűnik az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból – így az új felhasználók nem tudják majd letölteni. A TikTokot képviselő ügyvéd ugyanakkor egy hete megismételte, hogy a cég inkább lelövi az alkalmazást az USA-ban, mint hogy az utolsó pillanatban alkut kössön.
A döntés végrehajtása mindenesetre a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump adminisztrációjára tartozik majd, mert az NBC szerint Biden stábja nem tervez ezzel foglalkozni. Biden csapata ezt azzal indokolta, hogy mivel a törvény egy nappal Trump beiktatása előtt lép életbe, már a következő kormány feladata a jogszabály végrehajtása. Trump a Truth Socialön azt írta: nagyon jó beszélgetést folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Trump arra számít, hogy sok problémát fognak közösen megoldani, és ezek között említette a TikTok ügyét is. A megegyezés szándékára utal, hogy a TikTok kínai vezetője meghívottként ott lesz Trump beiktatásán az NBC szerint.
Karoline Leawitt, a Fehér Ház leendő sajtótitkára csütörtökön azt mondta, hogy Donald Trump a beiktatása után a TikTok amerikai működésének fennmaradása érdekében tervez lépéseket tenni. A megválasztott elnök szóvivője úgy fogalmazott, hogy „Trump elnök többször kifejezte szándékát a TikTok megmentésére, és ennek elérésére nincs nála jobb alkuközvetítő”. Donald Trump kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz még szerdán több interjúban közölte, hogy a leendő elnök lépéseket tervez a kínai tulajdonban lévő médiaalkalmazás fennmaradása érdekében.
A közösségi alkalmazás amerikai cégének értékesítéséről egy tavaly tavasszal kétpárti támogatással elfogadott törvény rendelkezik, amely Joe Biden elnök aláírása után hatályba lépett. Az „Amerikaiak Védelme a Külföldi Ellenfelek által Felügyelt Alkalmazásoktól” (Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Application Act) néven elfogadott jogszabály kilenc hónapot adott a kínai tulajdonosnak, a ByteDance-nek, hogy értékesítse az alkalmazás amerikai működtetéséért felelős részét. Ellenkező esetben az alkalmazást kötelezően el kell távolítani minden amerikai alkalmazástárból és minden médiaszolgáltatónak blokkolnia kell a használatát.
Egyéként a TikTokot már betiltották Indiában. Az ázsiai ország az alkalmazás egyik legnagyobb piaca volt, mielőtt 2020 júniusában betiltották. Korábban Irán, Nepál, Afganisztán és Szomália hatóságai tették tiltólistára a platformot.