Tíz palesztin halt meg az izraeli erők újabb ciszjordániai csapásaiban

Tíz palesztin halt meg az izraeli erők újabb ciszjordániai csapásaiban
Palesztinok temetik a szerdai izraeli támadás egyik áldozatát, Burqin városában, a ciszjordániai Jeninben, 2025. január 22-én – Issam Rimawi / Anadolu / AFP

Legalább 10 palesztin meghalt és további 40 megsérült az izraeli erők újabb légicsapásaiban, a megszállt ciszjordániai Jenin térségében – írja a BBC a palesztin egészségügyi minisztérium közlése alapján.

A palesztin sajtó beszámolói alapján az izraeliek szerdán több csapattal, drónokkal, helikopterekkel és páncélozott buldózerekkel támadták a várost és az ott található menekülttábort. Ezt erősítette meg az AFP-nek a térség kormányzója is – Kamal Abu al-Rub elmondása szerint az izraeli erők „buldózerrel letarolták az összes utat, amelyek a jenini táborba és a jenini kormányzati kórházba vezet”.

Az egyik jenini kórház igazgatója szerint három orvos és két ápoló is megsebesült az izraeli csapásokban. Wissam Bakr elmondta, a kórházak bejáratait földhalmok torlaszolják el, megnehezítve a be- és kijutást, és megakadályozva a mentőautók bejutását. A palesztin egészségügyi minisztérium úgy tudja, a jenini művelet halálos áldozatainak többsége civil volt, a halottak között van egy 16 éves fiú is. Az izraeli hadsereg (IDF) bejelentése szerint „több mint 10 terroristát találtak el” a szerdai művelet során.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a jenini hadműveletről azt mondta, azt a „terrorizmus legyőzésére” indították, és „újabb lépés volt a kitűzött céljuk elérésében: a biztonság megerősítésében” Ciszjordániában. Mint elmondta, továbbra is „módszeresen és elszántan” lépnek fel az „iráni tengely ellen, bármeddig is ér el”. Izrael ugyanis azzal vádolja Iránt, hogy fegyvereket és pénzt juttat a Hamásznak és más ciszjordániai fegyveres csoportoknak a zavargások szítása érdekében.

A ciszjordániai székhelyű Palesztin Hatóság miniszterelnöke, Mohammed Musztafa elítélte a rajtaütést, mondván, hogy ez a legutóbbi a ciszjordániai palesztinok elleni „agresszív izraeli intézkedések” sorában. A Hamász és a palesztin Iszlám Dzsihád egyaránt felszólította a ciszjordániai palesztinokat, hogy válaszul a jenini akcióra fokozzák az Izrael elleni támadásokat.

Mindez három nappal a gázai tűzszünet kezdete után történt, a megállapodás részleteiről ebben a cikkünkben írtunk bővebben. A régóta várt fegyverszünet magyar idő szerint vasárnap reggel 7:30-kor kezdődött volna, de Izrael megvárta, amíg a Hamász átadja a vasárnap szabadon bocsátandó túszok listáját. Az elhalasztott tűzszünet alatt Izrael folytatta a légicsapásokat, amikben legalább 13 palesztin meghalt, 30-an megsebesültek.

A tűzszünet után több ezer palesztin indult meg, hogy visszatérjen gázai otthonába, amit a háború 15 hónapja alatt kellett elhagynia. Többségük otthona azonban mostanra megsemmisült. Az ENSZ-Titkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint a gázai otthonok 92 százaléka pusztulhatott el vagy rongálódhatott meg az elmúlt 15 hónapban, több mint 1,8 millió embernek van szüksége lakásra és alapvető háztartási cikkekre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!