Brüsszelben tárgyalt az USA ukrán különmegbízottja, aki korábban jelezte: az európaiak nem lesznek az asztalnál

Brüsszelben tárgyalt az USA ukrán különmegbízottja, aki korábban jelezte: az európaiak nem lesznek az asztalnál
Fotó: Európai Tanács / Európai Unió

Kedden Brüsszelbe látogatott Keith Kellogg, az Egyesült Államok ukrajnai–oroszországi különmegbízottja, hogy uniós intézmények vezetőivel egyeztessen. Pár nappal korábban ő jelentette ki, hogy az európai részvétel az Ukrajnáról szóló, oroszokkal való tárgyalásokon „nem fog megtörténni”. Az USA külügyminisztere, Marco Rubio kedden kétoldalúan találkozott orosz kollégájával, de már jelezte, hogy a valódi béketárgyalásokba Ukrajnát és az európaiakat is be kell vonni.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen a testület közleménye szerint hangsúlyozta Kelloggnak, milyen létfontosságú szerepet játszott az EU Ukrajna pénzügyi és védelmi stabilitásában. Annyit adott katonai támogatásként az uniós tagjelölt országnak, mint az USA, ezt le fogja szállítani és kész akár többre is. A háború lezárásának tiszteletben kell tartania Ukrajna függetlenségét, önrendelkezését és területi egységét, amit erős biztonsági garanciákkal kell szavatolni. Az EU kész arra, hogy az USA oldalán a vérontás befejezéséért dolgozzon egy olyan igazságos és tartós békén, amit Ukrajna és lakói megérdemelnek.

A közlemény szerint vázolta azokat a terveket is, amikkel felpörgetnék a védelmi kiadásokat és termelést. Pár napja már be is jelentette, hogy a koronavírus-járvány alatt jegelt, tavaly visszahozott tagállami költségvetési szabályok alól szükséghelyzetre hivatkozva kivételt kapjanak a katonai költések.

Von der Leyen több tagállami vezetővel együtt hétfőn Párizsban találkozott, itt Donald Tusk lengyel kormányfő szerint a bizottsági elnök azt is belengette, hogy egy korábbi uniós kölcsönből is költhetnének védelmi célokra. A testület keddi sajtótájékoztatóján erről kérdésre sem árultak el részleteket. Arra sem válaszoltak érdemben, hogy kedden Kellogg megígérte-e az európaiak részvételét a tárgyalásokon vagy épp esetleg kizárta ezt.

Von der Leyen után Kellogg az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács elnökével is találkozott. António Costa azt hangsúlyozta X-en, hogy a béke nem lehet egy egyszerű tűzszünet: olyan megállapodásra van szükség, ami átfogó, igazságos és tartós békét ad Ukrajnának, Európának pedig biztonságot ad. Kellogg arról posztolt X-re, hogy nagyszerűek voltak a megbeszélések Costával, Von der Leyent viszont nem említette. Nem látunk senki fejébe – igyekezett elütni a kérdést Stefan de Keersmaecker bizottsági szóvivő, hogy ennek vajon mi lehetett az oka.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!